عصر توریسم: معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار داشت: هم اكنون خانه ی سیدان طی حادثه ای كه اتفاق افتاده است در وضعیت تخریبی اما پایدار قرار دارد؛ بنابراین خانه در وضعیت مناسبی نیست و اقدامات حفاظتی و سازه نگهبان برای این بنا در حال انجام می باشد.
مرجان اكبری در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت خانه ی سیدان پس از تخریب اظهار نمود: مجری ذیصلاح مقید شده است، پیش بینی های لازم كه باید در طرح لحاظ شود را به ما عرضه كند.
وی تصریح كرد: كارهای حقوقی این كار توسط واحد حقوقی سازمان در حال انجام است؛ فعال می باشند و فكر می كنم كه اقدامات لازم صورت گرفته است.

معاونت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی اضافه كرد: مجری ذی صلاح ادعا می كند كه رفتار خاك قابل پیش بینی نیست و هر مقدار نسبت به خاك هم شناخت داشته باشیم باز هم این رفتار باقی می ماند و طبیعتا در خیلی از گودبرداری ها این حادثه اتفاق می افتد.
مرجان اكبری افزود: در این منطقه هم جنس خاك از نوع پرریسك بوده است كه شاید باید ملاحظاتی برای گودبرداری مدنظر قرار می گرفته اما به لحاظ فنی هنوز بررسی نشده است؛ از سازمان نظام مهندسی درخواست كرده ایم كه مبحث نظارت عالیه را مد نظر داشته باشد و به لحاظ فنی به ما گزارش های لازم را بدهد.

وی در ارتباط با وضعیت مرمت بناها ابراز كرد: برای مرمت نشدن بناها هم باید تفاهم نامه هایی باید بین مالك و دستگاه میراث فرهنگی امضا شود و نقطه نظرات و مشكلاتی كه وجود دارد سبب به وجود آمدن این گونه مسائل می گردد.
معاونت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی در مورد مالكیت این بنای تاریخی تشریح كرد: مالكیت این بنای تاریخی شخصی است؛ این بنا متعلق به زن و شوهری است كه از ابتدا مالكیت این بنا به عهده ی آن ها بوده است.
اكبری اعلام نمود: بطور قطع برنامه هایی برای بازسازی پروژه وجود دارد و هر روز به مبحث رسیدگی می كنیم؛ هم اكنون از سازمان نظام مهندسی درخواست كرده ایم كه بازدید داشته باشند و گزارش نظارت عالیه را آماده كنند؛ در ایام آتی پی گیر ادامه ی ماجرا هستیم و رسیدگی می نماییم.