عصر توریسم: دبیر ستاد اربعین اظهار داشت: در اجرای مراسم اربعین امسال نواقصی بود كه برای سال های بعد تجربه خوبی شده است و برای اربعین 98 آنرا برطرف می نماییم.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، شهریار حیدری دبیر ستاد اربعین در نشست خبری اظهار نمود: در اجرای اربعین امسال نواقصی بود كه برای سال های بعد تجربه خوبی شده است و برای اربعین 98 آنرا برطرف می نماییم.
دبیر ستاد اربعین اظهار داشت: اربعین ۹۷ در یك امنیت خیلی خوب برگزار شد؛ خروجی این مراسم در سه سطح منطقه ای، ملی و جهانی قابل بررسی است.
وی افزود: در سطح ملی انسجام و هماهنگی مردم، دولت و مسئولین بی نظیر است. اربعین می تواند الگوی حل مشكلات دیگر همچون اقتصادی باشد. كسی نبود كه در حوزه اداری خدشه ای وارد كند.
حیدری خاطرنشان كرد: اگر در اجرا نواقصی بود مثل پرداخت ارز در عراق نسبت به كاركرد بزرگ اربعین قابل قیاس نیست.
وی خاطرنشان كرد: سال های گذشته مشكلات را در قالب یك چارچوب علمی بررسی كردیم. امسال هم برای اربعین ۹۸ حتما نقاط ضعف را مرتفع، نقاط قوت را تقویت و صدمه ها را شناسایی می نماییم.
دبیر ستاد اربعین اظهار داشت: اگر جاده ای تعریض شد و اتوبانی درست شد، ۱۵ روز در اختیار زائرین است، مابقی سال در اختیار گردشگری و سایر مردم آن منطقه است.
وی اظهار داشت: در همین كشورهای همسایه تلاش شد تا به اربعین خدشه وارد شود، هزینه كردند بین ایران و عراق فاصله بیاندازند؛ اما با همكاری خوب دو دولت اربعین امسال مانند گذشته سبب انسجام بین این دو كشور شد.
حیدری تصریح كرد: در بحث جهانی ؛ ملیت های مختلف در این اربعین حضور پیدا كردند، چه اتفاق دیگری در جهان هست كه این اتفاق را رقم بزند، این همان وعده ای است كه خداوند و پیامبر و بزرگان نسبت به امام حسین (ع) دادند؛ امروز دیگر مبحث اربعین به وسعت جغرافیای جهان است، به همین علت در چند روز آینده در دو حوزه علمی و اجرایی همایش بین المللی اربعین را برگزار می نماییم.
وی خاطرنشان كرد: برگزاری اربعین كار بسیار پیچیده ای بود، از سربازان مرز تا نیروهای اداری و اجرایی، تلاش ویژه ای در برگزاری این مراسم داشتند و باید از همه مسئولین در راس آنان مقام معظم رهبری، دولت، وزیر كشور رئیس ستاد مركزی اربعین حسینی تشكر كرد. انصافا كار حماسی خلق كردند.
حیدری در بخش دیگری از این نشست خبری خاطرنشان كرد: در اجرای اربعین نواقصی بود كه برای سال های بعد تجربه خوبی است. طوفانی كه در مهران وجود داشت بی نظمی تولید كرد الحمدالله با مدیریت جهادی تا پیش از ظهر اربعین به حالت اول برگشت. ترافیك در مرز به دلیل كاپوتاژ وجود داشت و مشكل ارز در اربعین دو پدیده ای بود كه وارد مراسم اربعین شد.
وی اظهار داشت: بانك مركزی با هدف خدمت به زائرین آمد كار خیری انجام دهد؛ اما این نیت خیر چون در ستاد اربعین مطرح نشده بود در اجرا با مشكل برخورد كرد. دینار محل داد و ستاد در كشور ما نیست.به مقدار نیاز بعضی افراد در كشور وجود دارد. با عنایت به اینكه دلار را هم از چرخه اربعین حذف كردیم، مردم به سمت دینار گرایش پیدا كردند. آنچه كه دینار در كشور وجود داشت برای همه زائرین كافی نبود.
دبیر ستاد اربعین افزود: ما با كشور عراق صحبت كردیم كه با عنایت به پولی كه بانك مركزی ما در عراق داشت یا در آنجا به ما دینار بدهند و یا در داخل دینار تامین گردد. مذاكره شد برای واردات این ارز اما مقررات پولی و بانكی عراق اجازه این كار را نداد. بانك مركزی با همكاری بانك ملی در روز جمعه تصمیم گرفتند این ارز توزیع شود. ما هم با استفاده از شبكه های صدا و سیما با خبر شدیم. به علت اینكه زیر ساخت ها در داخل عراق آماده نبود، مسئولین محلی همكاری نكردند، از سویی نارسایی به خاطر كمبود افراد اعزام شده از جانب بانك به عراق در روز اول مشكلاتی را تولید كرد و مشكلات صرفا در روز اول بود.
وی اظهار نمود: ما بررسی كارشناسی، میدانی و اطلاعاتی انجام دادیم؛ به تعداد نفرات آن تجمعی كه در نجف در جلوی یك هتل بود، در سامانه پیامكی بانك ملی ثبت نام نشده بود. بیشتر از نزدیك یكی دو هزار كه در فضای مجازی اعلام گردید تجمع داشتیم هنوز در این سامانه بیشتر از 600 نفر ثبت نام نشده بود.پس این تجمع همراه بود با حركت سازمان یافته دلالان و برخی صرافان كه اقدامات بانك مركزی با منافع آنان در تضاد بود.
حیدری اظهار داشت: بلافاصله پس از اینكه ستاد مركزی متوجه این مورد شد، جلسه ای گذاشتیم از مسئولین بانك مركزی و بانك ملی دعوت كردیم، خودشان به صراحت می گفتند به خاطر این مورد عذرخواهی می نماییم. در بحث افزایش باجه ها از ما در خواست كمك كردند تا با عراق رایزنی نماییم. بلافاصله همان روز سفیر ما رایزنی را شروع كرد. از مجموع ر192 هزار نفر كه ثبت نام كردند تا روز گذشته بیشتر از 160 هزار نفر ارز خویش را دریافت كردند؛ مقداری هم كه آمارش را نداریم آف لاین كار خویش را انجام دادند. به بانك مركزی نامه ای نوشتیم افرادی كه قادر به دریافت ارز در عراق نبودند با فوریت در داخل كشور ارز خویش را دریافت می كنند.
وی در ارتباط با بحث حمل و نقل كشور عراق هم اظهار داشت: بالاخره عراق كشور دیگری است، قوانین و مقررات دیگری دارد. با عراقی ها نشستیم و صحبت كردیم؛ گاهی اوقات كاركردهای ما و آن ها در روان سازی اربعین متفاوت می باشد. آنچه ما انتظار داشتیم گاهی با قوانین آنان سازگار نیست.با تفاهم نامه هایی كه امضا كردیم ۹۵ در صد خواست ما تامین شد، ۵ درصد هم از قوانین و مقررات عراق را باید در نظر بگیریم.
دبیر ستاد اربعین اظهار داشت: كشور عراق می گفت رانندگان ما حق دارند از این مدت استفاده كنند و ما اشتغال نیاز داریم. ما در تفاهم نامه گفتیم آمادگی داریم ناوگان حمل ونقل را به تعداد مورد نیاز شما برای تسهیل تردد زائرین به عراق ارسال نماییم. ۸۰۰ دستگاه اتوبوس به عراق وارد كردیم كه هم ترافیك كاهش پیدا كند و هم تردد راحت تر باشد.
وی اظهار داشت كه تجمیع ترافیك ها بیشتر از سی ساعت نبوده است.
حیدری با اشاره به اقدام گمرك جمهوری اسلامی ایران در بحث كاپوتاژ در اربعین امسال اظهار داشت: به مثابه بحث ارز گمرك جمهوری اسلامی ایران هم با هدف خدمت به زائرین بیشتر از 5500 دستگاه خودرو عمومی و شخصی را كاپوتاژ كرد. تلاقی جمعیت و این كاپوتاژ سبب ترافیك در مرز مهران شده بود. بلافاصله ستاد اربعین جلسه تشكیل داد و با ظرفیت های موجود این مورد هم روان شد. حدود 90 هزار نفر از در خانه سوار ماشین شده و با ماشین ها بازگشتند. این اقدام با تصمیمات ستاد اربعین هماهنگ نبود. بطور قطع برای سال ل98 این دو مبحث را نخواهیم داشت مگر اینكه زیر ساخت ها و ظرفیت ها را در نظر بگیریم.
حیدری در پاسخ به سوالی درباره همكاری شهرداری با ستاد اربعین اظهار داشت: 2395 دستگاه، 3665 نفر از عوامل اجرایی شهرداری در پایانه ها و كربلا و نجف خدمت عرضه دادند. 1270 نفر در داخل مرز ایران 558 دستگاه، در عراق 97 دستگاه اتوبوس در عراق خدمت عرضه دادند. كلا متولی خدمات شهری شهرداری تهران بوده است. آتش نشانی، زباله، ناوگان حمل و نقل درون شهری با شهرداری تهران بوده است. توان شهرداری همین بود، همراهی كردند، عضو ستاد اربعین بوده و ان شاءالله در سال دیگر هم حضور خواهند داشت.
وی با اشاره به تعداد فوتی ها و بیماران مراسم اربعین هم خاطرنشان كرد: سال های گذشته هر روز بدون استثناء تصادف در عراق داشتیم، بعضی از زائرین فوت و برخی مصدوم شدند اما امسال كمتر از سی نفر فوتی و تعدادی مصدوم داشتیم. با عنایت به استقرار درمانگاه های ما مصدومان به راحتی درمان شدند و فوتی ها به داخل كشور انتقال پیدا كردند. بعضی از فوتی ها قابل شناسایی بودند و تقدیم خانواده ا شد، آن هایی كه قابل شناسایی نبودند با سازمان نظام پزشكی صحبت شده بعنوان متولی این امر تا شناسایی كنند، هشت نفر هم فوت عادی داشتیم.
دبیر ستاد اربعین تصریح كرد آمار تصادفات و فوتی ها نسبت به گذشته كاهش پیدا كرد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

دسته‌ها: توریسم