عصر توریسم: اثرات ناشی از سه روز بارندگی شدید در چغازنبیل با اقدامات حفاظتی و مرمتی فوری مهار گشت.
به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ «عاطفه رشنویی» مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با بیان این خبر اظهار داشت: به محض اختتام گرفتن باران سیل آسای روزهای اخیر، كار حفاظت اضطراری و رفع تغییراتی كه باران به وجود آورده بود، شروع شد.
رشنویی با اشاره به بارش ۱۰۰ میلی متری باران طی ۳ روز، خبر داد: طبیعتا با افزایش قدرت عوامل لطمه زا، كار حفاظت معمول باز باید شكل اورژانسی و فشرده بگیرد. بنابر این با قطع بارندگی، ۲۰ نیروی كار به بخش عملیاتی پایگاه چغازنبیل اضافه شدند و اصلاح تاثیرات باران در دستور كار قرار گرفت.
رشنویی با اشاره به باران های سیل آسای پاییزی در خوزستان، اشاره كرد: البته ما پیش بینی های لازم برای كنترل اثرات ناشی از این بارندگی ها را داشتیم. به همین جهت، قبل از شروع بارندگی، ورود گردشگران به محوطه میراث جهانی چغازنبیل متوقف گردید و این توقف تا اختتام عملیات حفاظت و مرمت فوری ادامه خواهد داشت.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با تاكید بر این كه حفاظت یك امر دایمی است، افزود: غافلگیری در تغییرات فصلی برای محوطه های میراث جهانی و تحت حفاظت معنایی ندارد و برنامه ریزی سالانه می تواند خسارت های طبیعی را به حداقل برساند.