عصر توریسم: زیباییِ طبیعت زیبا، به بكر بودن آن است. وقتی قسمتی از طبیعت، خیلی تماشایی است، لذت تماشایش تا وقتی است كه زیر پاهای انبوه انسان ها تلف نشده باشد. در غیر این صورت، نه از آن زیبایی لذت چندانی می توان برد، نه برای تداوم لذت می توان حفظش كرد. طبیعت آبشار «مارگون» چنین وضعیتی دارد و در بعضی مقطع های خاص، ازجمله تعطیلی های متوالی، آن قدر بازدیدكننده دارد كه ناچار، باید با تاكید اظهار داشت: لطفاً در این روزها به مارگون نروید!
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، آبشار مارگون، واقع در محوطه ی روستای مارگون، در حوالی سپیدان فارس كه با یاسوج، مركز كهكیلویه و بویراحمد هم فاصله ی زیادی ندارد، ازجمله آبشارهای زیبای كشور است كه خاصیت های منحصر به فردی نیز دارد.
این آبشارِ به نسبت بلند، جزو معدود آبشارهایی است كه در نتیجه ی سقوط آبِ یك رود شكل نگرفته است. درواقع در بالای آبشار، رودی وجود ندارد و اتفاقاً، آب چشمه های گوناگون شكل دهنده ی این آبشار، در پایین دست به یك رود تبدیل می شود. یعنی این آبشار، چشمه ای است.
طبیعت زیبای آبشار مارگون در فصل های سرد سال به سبب برف و یخبندان، تقریباً بی بازگشت می شود اما در ماه های گرم سال، خیلی از بازدیدكنندگان را به سمت خود می كشاند. در اوایلِ شهرت مارگون برای گردشگران، از آن بعنوان “بهشت گمشده” نیز یاد می شد؛ شاید به آن دلیل كه روستای مارگون در بن بست كوهستانی قرار دارد و برای اتومبیل ها، یك مسیر عبوری محسوب نمی گردد. به همین دلیل، در ایام پُرمراجعه كه تقریباً از تعطیلات نوروز آغاز می شود، در زمان های چند روز تعطیلی مداوم بهار و تابستان تداوم دارد و با به انتها رسیدن تعطیلات تابستانی مدرسه ها اختتام می یابد، تقریباً غیر قابل تحمل می شود.
عكس ها از علیرضا بهرامی

منبع:

دسته‌ها: توریسم