به گزارش عصر توریسم رئیس ستاد مركزی اربعین با اشاره به اینكه از فردا مرز خسروی برای تردد زوار باز می شود، اظهار داشت: از روز شنبه تردد از مرزها با برگه تردد امكان پذیر است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری امشب در گفت و گوی تلویزیونی با اشاره به اینكه هیچ برآورد دقیقی از میزان زوار اربعین نمی توان داد، اظهار نمود: امسال ابتدا روادید بلاعوض شد و سپس از اول محرم تا آخر صفر روادید لغو شد و همین مساله سبب افزایش تعداد زوار می شود. تا الان حدود دو میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام كرده اند ولی تعداد زوار بین سه تا چهار میلیون نفر تخمین زده می شود.
ایشان سپس اشاره كرد: بعد لغو روادید تقاضای گذرنامه افزایش یافت و چهار برابر شد. ما با عراق توافق كردیم كه بجای گذرنامه، برگه تردد صادر نماییم و از روز شنبه تردد از مرز با برگه تردد هم صورت گیرد. باید به اطلاع زوار برسد كه تردد با برگه از روز شنبه امكان پذیر است و زودتر به مرز نروند برای اینكه دولت عراق هم باید برای انجام امور مرزی با برگه تردد، خودرا آماده كند.
ذوالفقاری همین طور افزود: كسانی كه درخواست گذرنامه می كنند باید تمام مدارك را تحویل دهند و نیروی انتظامی تا جایی كه بتواند گذرنامه صادر می كند و اگر فرصت صدور گذرنامه كافی نبود، برگه تردد صادر می كند و گذرنامه بعدا به آدرس افراد ارسال می شود.
معاون امنیتی انتظامی وزارت كشور با اشاره به اینكه تابحال 45هزار نفر از مرز مهران عبور كرده اند، اشاره كرد: دیشب عراق اعلام نمود به سبب وقوع ناآرامی های بغداد، زوار از خسروی عبور نكنند تا مشكل آنها حل شود. هم اكنون تردد در مرز مهران، شلمچه و چذابه در حال انجام می باشد. به هر حال ما مسئولیت داریم تا امنیت زوار را تامین نماییم البته نمی خواهیم برای حركت زوار هم مشكل ایجاد نماییم اما تامین امنیت در داخل عراق با دولت این كشور است. وضعیت عراق از ظهر امروز رو به ثبات است. اگر دولت عراق اعلام نماید مشكلی پیش آمده است، ما توجه می نماییم ولی تا الان دولت عراق و سفارت ما در بغداد مشكلی گزارش نكرده اند. فعلا تردد از مرز خسروی به سبب ناآرامی در عراق صورت نمی گیرد. استاندار كرمانشاه الان اعلام نمود از فردا مرز خسروی باز شده و تردد زوار از این مرز انجام می شود.
ذوالفقاری درباره برنامه ریزی ها برای سهولت حمل و نقل زوار، اظهار داشت: ما كاپوتاژ را محدود كردیم تا تردد اتوبوس ها راحت تر صورت گیرد. پاركینگ ها را اضافه كردیم تا افراد بتوانند با وسایل شخصی به مرز بیایند. همین طور اتوبوس برای جابجایی زوار از پاركینگ ها تا مرز در نظر گرفته ایم. برای شرایط بحرانی برای حمل و نقل هم پیش بینی لازم را داریم. اگر با تجمع زوار در مرز مواجه شدیم، زوار را در مساجد و حسینیه ها منتقل می نماییم و آنها را در این اماكن به صورت موقت مستقر می نماییم تا زوار در مرز روی زمین نمانند. امیدواریم با توزیع زمان سفر، با مشكل تردد زوار مواجه نشویم.
رئیس ستاد اربعین با اشاره به اینكه نرخ پاركینگ ها افزایش نیافته است و اگر كسی تخلف كرد، زوار می توانند به ما گزارش بدهند، افزود: ما در ستاد اربعین نرخ بیمه زوار را در این ایام كاهش داده و از 38هزار تومان به 22هزار تومان رسانده ایم در واقع ما نرخ بیمه را تعیین نكرده ایم بلكه نرخ بیمه را كاهش داده ایم. دیوان محاسبات و بازرسی كل كشور در جلسه بررسی قیمت بیمه حضور داشته اند. تعهدات بیمه را از 20كیلومتری مرز به 50كیلومتری مرز گسترش داده ایم. بیمه گران در همه بیمارستان های عراق حضور دارند. در كنسولگری ها و موكب ها هم حضور دارند. اگر بیمه گرها هم در این اماكن نبودند زوار مدارك پزشكی خودرا به ما ارائه نمایند تا هزینه خودرا دریافت نمایند. ما هزینه بیمه را كاهش و تعهدات را افزایش داده ایم. یك ریال از بیمه برای سازمان های دولتی هزینه نمی گردد. بیمه یك لزوم است ولی اگر كسی خودرا بیمه نكرد، بعدا توقعی نداشته باشد.

/

منبع:

دسته‌ها: توریسم