به گزارش عصر توریسم «از یك سو تصاویرِ جدید، از انتقال دستگاه های سنگین حفاری به محوطه تاریخی اسلام آباد غرب خبر می رسد و از جانب دیگر مسولان میراث فرهنگی كرمانشاه می گویند در مقابل حفاظت از محوطه چغاگاوانه تنها مانده اند.»
محوطه ای تاریخی كه بنا به نقل از مشاور طرحِ تقاطع غیرهمسطح در اسلام آباد غرب فقط چند متر پایین تر از سطح زمین، آثار تاریخی و معماری دارد و باستان شناسان و متولیان پژوهشكده دیرینه شناسی نسبت به ضرورت بررسی مطالعاتی در این بخش از شهر كه نشانه های سكونت اش از هشت هزار سال قبل تا امروز ادامه دار بوده، تاكید دارند، تاكیدی كه ان را در روز جهانی باستانشناسی هم مطرح می كنند، اما بنظر می رسد زورشان با نام طولانی كه یدك میكشند، برابر نیست و تا كنون شهرداری اسلام آباد مقابل وزارتخانه تازه تاسیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كه تا پیش از آن، سالها معاونت ریاست جمهوری بوده، شانس بیشتری برای بُرد دارد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، محل راه اندازی پل یا همان تقاطع غیرهمسطح در میدان امام خمینی (ره) در اسلام آباد غرب در كرمانشاه از حدود پنج ماه قبل با هشدارهای زیادی مواجه گردید، از چند روز قبل پروژه ای كه عرصه و حریم محوطه ی تاریخی “چغاگاوانه” را با صدمه زیادی می تواند مواجه می كند. صدمه ای كه بنظر می رسد شهرداری اسلام آباد غرب چندان به آن توجهی ندارد و هنوز هیچ واكنشی از جانب اولین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برابر این اظهار نظرها و اتفاقات برای اسلام آباد مطرح نشده است.
همان طور كه قبل از همه ی این هشدارها و در زمان امضای قرارداد متولیان شهری با میراث فرهنگی، شرطی گذاشته شد تا اگر در حین كار به آثار تاریخی برخورد كردند، پروژه متوقف شود. شرطی كه به تعهد آن هم پایدار نماندند و آن شد كه اضطراب هایی كه «چغاگاوانه» تا امروز به جان خریده، در حال تبدیل شدن به واقعیت است.
اضطراب هایی كه این محوطه تاریخی هشت هزار ساله با بیشتر از ۲۵ متر نهشته های باستان شناختی، از كهن ترین بقایای سكونت انسانی، مربوط به دوره روستانشینی یا نوسنگی را به تخریب و شاید مرگ نزدیك تر كند.

تاریخِ هشت هزار ساله را بخاطر ۱۹ میلیارد تومان تخریب می كنند
از یك طرف باوجود درخواست های مطرح شده برای توقف كار پروژه، شهردار اسلام آباد غرب كه ۲۶ مهر همراه با استاندار كرمانشاه از روند چند پروژه در اسلام آباد بازدید كرد، در جمع خبرنگاران اعلام نمود كه «عملیات اجرایی پروژه روگذر اسلام آبادغرب پس از اربعین شروع خواهد شد و با همكاری پلیس راهنمایی و رانندگی و شورای ترافیك موانع مزاحم ترافیكی حاشیه این پروژه مرتفع شده است. پروژه تقاطع غیرهمسطح حضرت امام خمینی(ره) اسلام آباد غرب با اعتبار ۱۹ میلیارد تومان راه اندازی خواهد شد كه نقش بسیار زیادی در روان سازی ترافیك خواهد داشت.»
و از جانب دیگر در تصاویری كه در روز جهانی «باستان شناسی» به دست مسئولان میراث فرهنگی كرمانشاه رسیده، انتقالِ ماشین آلات و تجهیزات سنگین برای آغاز كار در محوطه ی تاریخی چغاگاوانه است!

تا جایی كه به حفظ چغاگاوانه مربوط شود، كوتاه نمی آییم
هادی احمدی – مدیر كل دفتر محوطه ها و بناهای تاریخی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – در گفتگو با ایسنا می گوید: شكایت ها را مطرح كرده ایم و با استاندار هم مكاتباتی در سطح ملی و استانی انجام شده اند.
او درباره ی میزان اعتباری كه مسئولان شهری اسلام آباد غرب می گویند برای انجام این پروژه هزینه شده، هم اظهار می كند: دوستان اگر هر هزینه ای كرده اند، به جرم این كه پول مردم و بیت المال را هدر می دهند، باید تحت تعقیب قرار بگیرند. اگر بخواهند هر نوع تدقیق عرصه و حریم در این محوطه، انجام دهند باید فقط توسط پژوهشكده دیرینه شناسی صورت گیرد.
تا جایی كه به میراث فرهنگی مربوط می شود، كوتاه نمی آییم، هر نوع عملیات عمرانی مغایر قانون است، یگان حفاظت میراث فرهنگی موظف است به صورت دائم محوطه را بررسی نمایند، متاسفانه اقداماتی كه تا كنون قصد انجام دارند مخالف ضوابط است.وی با بیان این كه تا جایی كه به حفظ آن تپه مربوط می شود ما كوتاه نمی آئیم و هر نوع اقدامی در این تپه ی تاریخی حالا خلاف است، اظهار می كند: در صورتیكه صبر كرده و به قانون تمكین كنند، كارشناسان دیرینه شناسی وضعیت محوطه را با نقشه ها تطبیق می دهند و حتی اگر جایی به اشتباه در حریم باشد باز هم اصلاح انجام می شود، اما تا امروز و در هر نقطه ای كه به عرصه و حریم مربوط می شود، هر نوع عملیات عمرانی مغایر قانون است و هیچ گاه هم قانون به ما اجازه نمی دهد كه از چنین چیزی چشم پوشی نماییم.
او تاكید می كند: یگان حفاظت میراث فرهنگی موظف است به صورت دائم محوطه را بررسی نمایند. مكاتبات لازم هم با دادستان انجام شده است. اما متاسفانه اقداماتی كه تا كنون قصد انجام دارند مخالف ضوابط است.

صدور مجوز به صورت مشروط هم اشتباه بود
امید قادری – مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان كرمانشاه – هم در گفتگو با ایسنا می گوید: داستان چغاگاوانه قصه ی پر غصه ای شده كه بنظر می رسد یكسری لجبازی ها، مانع كارهای كارشناسی در این محوطه تاریخی می شود. از جانب دیگر این مسئله بیشتر شبیه به یك مسائله سیاسی و اجتماعی محلی شده است.
او با بیان این كه مجوز مشروط میراث فرهنگی در زمان مدیر سابق این اداره كل هم توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی رد شده است، توضیح می دهد: با این حال، مشروط بودن مجوز كار (كه اگر در حین كار به لایه های تاریخی برخورد كردند، كار را متوقف كنند) هم در شرایط كنونی بر توقف كار تاكید دارد. با عنایت به این كه مشاور شهرداری در مطالعه آزمایش مكانیك خاك و در عمق ۴ تا ۶ متری به یكسری استخوان و مصالح ساختمانی، باستانی و فرهنگی برخورد كرده است، ازاین رو برپایه این نشانه ها، باید كار متوقف شود.
وی با تاكید بر این كه بنظر می رسد برای چنین پروژه های بزرگی نباید به صورت مشروط چنین مجوزهایی را صادر كرد، ادامه می دهد: پژوهشگاه میراث فرهنگی، سیستم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره كل میراث فرهنگی استان به این نتیجه رسیدیم كه دادن این مجوز با این شرایط اشتباه بود، ازاین رو تلاش كردیم جلوی اشتباه را بگیریم، در همین راستا هم مكاتبات خویش را از اردیبهشت ماه آغاز و اعلام كردیم كه این مورد به مطالعه بیشتر نیاز دارد و بهتر است كار شروع نشود تا مطالعات ما به پایان برسد.
قادری با بیان این كه در این گیرودار متاسفانه بحث به رسانه ها در شهرستان كشیده و یك اردوكشی جناحی را به وجود آورد، می افزاید: این اتفاق سبب شد كه با وجود آن همه مدارك و مستندات هنوز موفق به پیشگیری از كار نشده ایم.

اقدامات قضایی میراث فرهنگی برای حفاظت از «چغاگاوانه»
مدیر كل میراث فرهنگی كرمانشاه با اشاره به اقدامات اش برای حفاظت از محوطه تاریخی «چغاگاوانه» تاكید می كند: با شهردار و فرماندار مكاتبه كردیم، اما آنها تمكین نكرده و كار را شروع كردند. ازاین رو به دستگاه قضا شكایت كردیم، اما همچنان موفق به توقف كار نشدیم و حتی تقاضا كردیم تا تیم های كارشناسی، محوطه را بررسی نمایند و پژوهشكده دیرینه شناسی بعنوان عالی ترین مرجع تشخیص دیرینه شناسی كشور، نظر نهایی را بدهد.
او با اشاره به بررسی محوطه چغاگاوانه توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و رئیس پژوهشكده دیرینه شناسی قبل از این و اعلامِ نظر آنها در خصوص ضرورت انجام بررسی بیشتری در محوطه و توقف عملیات عمرانی شهرداری، اظهار می كند: كتبا هم این اظهارنظر را اعلام نمودند. بعد از آن هم معاون میراث فرهنگی از جانب وزارتخانه اعلام نمود كه این پروژه با عنایت به مسایل پژوهشی باید متوقف شود، همینطور استاندار كرمانشاه دستور توقف كار را داد و خواست تا متولیان شهری هم اكنون صبوری كنند تا بررسی بیشتری صورت گیرد.

انتقال دستگاه های حفاری از دو هفته قبل به چغاگاوانه

می خواهند هزینه ها را برای توقف كار بالا ببرند
قادری اما از وقوع برخی اتفاقات جدید در اسلام آباد غرب خبر می دهد و می گوید: بر اساس گزارش و تصاویری كه – شنبه ۲۷ مهر – به ما رسیده، بنظر می رسد از دو هفته قبل دستگاه های حفاری بزرگ و بیل مكانیكی را به نزدیكی این محوطه می برند تا كار اجرائی برای همسطح سازی تقاطع را آغاز كنند.
او اضافه می كند: این در شرایطی است كه دستگاه قضایی هم هنوز دستور توقف نداده است، اما ما در مكاتبه ای با دادستان و رئیس كل دادگستری استان درخواست ورود مقام قضایی شهرستان به این اتفاق را داشته ایم.
از یك طرف از دو هفته قبل دستگاه های حفاری بزرگ و بیل مكانیكی را به نزدیكی محوطه چغاگاوانه می برند و از جانب دیگر هنوز دستگاه قضا دستور توقف عملیات عمرانی را صادر نكرده است
وی با بیان این كه قانون میراث فرهنگی تكلیف مشخصی دارد و قوانین آن هم مشخص است، ادامه می دهد: بیشتر دوستان به ضرر و زیانِ این پروژه تاكید می كنند، در حالیكه هنوز كار زیادی انجام نشده و كارها در فاز مطالعاتی بوده است. دوستان شهرداری می خواهند با تجهیزات و امكانات زیاد پروژه را شروع كنند و هزینه ها را برای توقف پروژه بالا ببرند.
او با تاكید بر این كه تعلل خوب نیست، بیان می كند: نكته ای كه ما به مقام قضایی هم گفته ایم، جواب مشاور پروژه است كه اردیبهشت گذشته برپایه نمونه گیری در مطالعات آزمایش مكانیك خاك، در فاصله ی چهار تا ۶ متری سطح زمین به استخوان و مصالح ساختمانی و فرهنگی رسیده اند، حتی بحث مجوز مشروط را هم مطرح كرده ایم و از جانب دیگر مشاور هم برخورد به آثار را اعلام نموده است، اما متاسفانه مقام قضایی می گوید این ادله كافی نیست.

میراث فرهنگی در استان كرمانشاه تنها مانده
وی با اشاره به همه اتفاقات رخ داده در این زمینه بیان می كند: مشاور شهرداری رسما اعلام نموده است كه به لایه های تاریخی برخورده كرده اند. ازاین رو طبق تفاهم نامه باید كار متوقف شود. آنها هم می گویند میراث فرهنگی یك تیم مستقر كند تا اگر به آثار برخورد كردیم، كار متوقف شود، اما جالب است كه نتیجه كار مشاور را رسیدن به آثار نمی دانند.
مدیر كل میراث فرهنگی استان كرمانشاه، اما هم اكنون مهم ترین بحث را انتقال تجهیزات به محوطه ی چغاگاوانه می داند و می گوید: متاسفانه میراث فرهنگی در كل استان تنها مانده است. از سه هفته قبل میراث فرهنگی شكایت خویش را اعلام نموده، اما هنوز جوابی به آن داده نشده است.