به گزارش عصر توریسم مدیر موزه عروسك و لباس اقوام اظهار داشت: عدم آشنایی با اهمیت و تاریخ و فلسفه لباس های سنتی و محلی سبب شده تا بعضی از افراد دیگر آنرا به تن نكنند.

علی گلشن مجموعه دار، پژوهشگر و مسئول موزه عروسك و لباس اقوام به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما چون از لباس سنتی و اهمیت آن چیزی نمی دانیم این لباس ها را به تن نمی نماییم و یا وقتی افراد به تهران می آیند لباس سنتی شان را نمی پوشند. چون شبیه به لباس شهر نشین ها نیست پس برای ما عجیب است و به آن نگاه می نماییم. از طرفی چون ارتباط مان با نسل قدیم كم شده دیگر پیشینه خویش را نمی شناسیم یا نمی دانیم چرا لباس ها در هر منطقه متفاوت می باشد و یا چرا مثلا شلوار كردی گشاد طراحی شده است.
وی اضافه كرد: تا چیزی را به درستی نشناسیم نمی توانیم دوستش داشته باشیم. متاسفانه شهرستانی ها وقتی به تهران می آیند لباس سنتی شان را نمی پوشند و یا خانم های بلوچ چادر سر می كنند تا نگاه دیگران به لباس آنها اذیت شان نكند. متاسفانه فرهنگ از بالا به پایین نگاه كردن هنوز در بین ماست درحالی كه شهرستانی ها به سابقه تاریخی خودشان بیشتر از تهرانی ها و یا شهرنشین ها افتخار می كنند.

مدیر موزه عروسك های ملل اظهار داشت: ما به جهت اینكه به كودكان فرهنگ لباس های سنتی را بیاموزیم آنها را با این لباس ها آشنا می نماییم آنها علاقه مند می شوند حتی بعضی از لباس ها را به تن می كنند تا بیشتر با آن ارتباط بگیرند. زمانی كه كودكان به موزه می آیند در وهله اول تصور می كنند كه افراد چون فقیر هستند لباس سنتی به تن می كنند درحالیكه ما به آنها در این موزه یاد می دهیم این تفكر درست نیست و بعضی از لباس های سنتی از لباس مردم شهر خیلی گران تر است.

این مجموعه دار لباس اقوام بیان كرد: جلال زیایی پور ۱۸ جلد كتاب درباره لباس ایران باستان نوشته است اما یكی از آنها درباره لباس ایلات و عشایر غرب است بقیه كتابها هم تقربیا كپی همان است. برخی از كتاب ها هم همیشه درباره لباس اقوام شناخته شده توضیح داده اند. اما بعضی از مناطق هستند كه هیچ وقت درباره شان چیزی نوشته نشده است. مانند لباس كریشتی لامرد و سیریك یا اوز. ما هم این لباس ها را در تحقیقات خود پیدا كردیم.
وی اضافه كرد: بعضی از لباس های سنتی بسیار گران هستند مانند لباس سنگسر كه حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد. چون پارچه اش دستبافت بوده و با نخ ابریشم دوخته می شود. تا چند سال پیش دو سه نفر بیشتر نبودند كه این نوع لباس را می دوختند كه آنها هم از دنا رفته اند. دوخت این لباس چند ماه طول می كشد. چون از بالا تا پایین آن سوزن دوزی است. زیورآلاتی كه به آن وصل می شود هم گران هستند. این لباس یك چادر به نام سرگیرا هم دارد كه آن هم چیزی حدود ۲۰ میلیون هزینه دارد. در واقع یك لباس كامل سنگسری كه محلی ها به آن «كژین شوی» می گویند را باید ۵۰ میلیون تومان خرید.
این موزه دار اظهار داشت: لباس منطقه «اوز» را هم نتوانستیم بخریم تا به مجموعه لباس های سنتی اقوام در موزه عروسك های ملل اضافه نماییم چون گران بود ولی آنرا به ما اهدا كردند. این لباس تمام نقره هست و در آن از پارچه اطلس استفاده می شود. در كلات نادری هم یك چادر عروس وجود داشت كه تنها سه میلیون تومان هزینه اش می شود. همه این لباس های گران را افراد نمی توانند بخرند به خاطر همین از پارچه های ارزان تر استفاده می نمایند.

وی افزود: اگر لباس های قدیمی را بتوانیم پیدا نماییم تلاش خواهیم كرد تا همانند آنرا بدوزیم. یك فردی در جنوب كشور لباسی را دارد كه می گوید نمی توانم آنرا اهدا كنم چون میراث خانوادگی مان است اما همه هزینه ها را می دهم كه همانند آن لباس را بدوزید. معمولا از روی عكس نمی توان لباسی را دوخت. از طرفی ما یك دست لباس را بعنوان نماینده یك قوم در این موزه به نمایش می گذاریم اگر بازدیدكننده ای از همان قوم به اینجا بیاید و ببیند كه گوشه ای از آن مشكل دارد، تذكر خواهد داد. پس باید برای تهیه این لباس ها وسواس به خرج بدهیم. بعنوان مثال لباس یك قومی را به تن مانكن كرده بودیم اما به ما اعتراض كردند و گفتند كه كتی كه روی این لباس هست را تنها افرادی می پوشیدند كه از نظر توان مالی در شرایط مناسبی قرار نداشتند ازاین رو نباید این قوم را با این لباس معرفی نمود. بنابراین می گوییم كه حساسیت ها نسبت به لباس ها زیاد است. ازاین رو تا جایی كه امكان دارد از خودشان در تهیه این البسه كمك می گیریم.

گلشن اضافه كرد: در بعضی از اقوام بستن یك سربند مردانه به دهها شكل انجام می شود حتی می توان یك مستند تنها از سربندهای خانم ها و آقایان تهیه كرد یا حتی آراستن مو زیر روسری حكایت ها دارد. این ها از ریزه كاری های یك لباس در بخش كوچكی از سرزمین ماست. بطور حتم این موزه می تواند گسترش پیدا كند و مطالعات زیادی روی آن انجام داد.

دسته‌ها: توریسم