به گزارش عصر توریسم مراسم رونمایی از سردیس حكیم ابوالقاسم فردوسی با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ولادی قفقاز پایتخت جمهوری اوستیا-آلانیای شمالی روسیه برگزار گردید.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، علاوه بر سنایی، جانایف معاون نخست وزیر جمهوری اوستیا، شهردار ولادی قفقاز، اعضا و مقامات دولت این جمهوری و رئیس و استادان دانشگاه دولتی و دانشجویان این دانشگاه هم در این مراسم حضور داشتند.
در این مراسم از سردیس اهدایی سفارت ج. ا ایران در مسكو، در خیابان اصلی شهر ولادی قفقاز و روبروی ساختمان دانشگاه دولتی اوستیای شمالی رونمایی گردید.
مهدی سنایی در سخنرانی خود در این مراسم ضمن تاكید بر ریشه های مشترك تاریخی، زبانی و قومی مردم اوستیای شمالی با ایرانیان، تصریح كرد كه چنین همكاریهای فرهنگی در قالب كلی تر روابط ایران و روسیه، برای تهران بسیار مهم و پرارزش است و به شكلی احیای سنت های تاریخی و فرهنگی است.
سفیر ایران با اشاره به روابط گسترده تهران و مسكو، بر جایگاه ویژه اوستیای در روابط استانی دو كشور هم تاكید نمود. سنایی در مورد حكیم ابوالقاسم فردوسی هم اظهار داشت: او فقط یك شاعر نیست بلكه متفكری بزرگ است و شعر او نماد عشق و محبت به وطن است.
در این مراسم معاون نخست وزیر این جمهوری هم تصریح كرد كه این گونه اقدامات سبب استقامت بیشتر روابط این جمهوری با ایران می شود.
در انتها مراسم كه با حضور تعدادی از خبرنگاران رسانه های جمعی برگزار شد، كنفرانس مطبوعاتی برگزار گردید و سفیر كشورمان، معاون نخست وزیر اوستیای شمالی و رئیس دانشگاه دولتی ولادی قفقاز به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
لازم به ذكر است زبان آستی كه زبان بومی این منطقه می باشد از مجموعه خانواده زبان های ایرانی است و تا سال ۱۹۱۷ هم سركنسولگری كشورمان در این شهر فعال بوده است.
قبل از این سردیس هایی از خیام نیشابوری و حافظ شیرازی در شهرهای آستاراخان و ماخاچ قلعه روسیه نصب شده اند.

دسته‌ها: توریسم