عصر توریسم: برگزاری جشن ملی قزاقستان، نگرانی برای پرونده قنات همدان، راه اندازی كریدور گردشگری ارمنستان -ایروان همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، در این هفته معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی از افزایش 35 درصدی سفر گردشگران ترك به ایران اطلاع داد و اظهار داشت: در طول یك سال قبل آمار توریستهایی كه از تركیه به ایران آمده اند، افزایش داشته است. همینطور برگزاری نشست مشترك گردشگری با همكاری بخش خصوصی و دولتی تا پیش از آخر سال جاری می تواند فراهم كننده بستر لازم برای تقویت ارتباطات گردشگری دو طرف باشد.
سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه هم در حاشیه افتتاح یك فروشگاه صنایع دستی از تشكیل اداره صنایع دستی و گردشگری در وزارت خارجه اطلاع داده بود.
دبیر كل كمیسیون ملی یونسكو در ایران هم با اشاره به جزئیات حضور ایران در اجلاس عمومی یونسكو از تصویب برگزاری اولین اجلاس و نمایشگاه بزرگ خوشنویسی به میزبانی شهر مشهد اطلاع داده بود.
حجت الله ایوبی گفته بود امسال در ایام آغازین چهلمین كنفرانس عمومی یونسكو، اجلاس وزرای علوم كشورهای مختلف هم برگزار گردید.
این هفته همینطور خبرهای گوناگونی از ژئوپارك ارس شنیده شد. مدیر ژئوپارك ارس اعلام نمود كه خرداد سال آینده بازرسان یونسكو به دیدن ژئوپارك می آیند. پرونده ژئوپارك ارس هم تا دهم آذر بررسی می شود.
خبر دیگر درباره ژئوپارك ارس یوسف داداش زاده معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد ارس داد و اظهار داشت: كریدور گردشگری ارس تا ایروان را با محوریت گردشگری حلال راه می اندازیم تا سهممان را از گردشگری ارس بگیریم.
وی همینطور از طریق اندازی چندباره قطار مشهد-نخجوان اطلاع داد و اظهار داشت: تا یك ماه آینده تفاهم نامه ای در این زمینه منعقد می شود. از همدان هم خبر رسید كه یك قنات موزه توسط اهالی روستای قاسم آباد در نزدیكی شهر همدان به موزه تبدیل گشته، ولی مقرر است این روستا به شهر تبدیل گردد، بنابراین اهالی روستا نگران هستند تا این قنات موزه كه قرار بود به پرونده قنات های ایرانی الحاق شود، مورد تأیید یونسكو قرار نگیرد، چون در آن صورت میراث ناملموس آن دیگر در فضای شهری مفهوم نخواهد داشت.
این هفته همینطور سفیر قزاقستان در ایران نشست خبری برگزار كرد و اظهار داشت: تفاهم نامه ای درباره تسهیل صدور روادید برای ایرانی ها تا ماه مارچ سال آینده امضا خواهد شد. در آن صورت دعوت نامه الزامی برای گردشگران حذف خواهد شد و برای هر سه توریست یك ویزای توریستی صادر خواهیم كرد.
این هفته قزاقستان جشن ملی خویش را هم با حضور سفرای كشورهای خارجی، نظامیان و حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان فارسی برگزار كرد.