به گزارش عصر توریسم واگذاری ساختمان روزنامه اطلاعات، كوشش برای لغو روادید روسیه، متضرر شدن مسافران ایرانی توسط ایرلاین ترك، كارت ارزی توریستهای خارجی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، در این هفته تغییر نام صندوق احیا و بهره برداری از اماكن تاریخی و فرهنگی به «صندوق توسعه صنایع دستی و فرش و احیا و بهره برداری از اماكن تاریخی و فرهنگی» در مكاتبات اداری اعمال شد.
هادی میرزایی مدیرعامل این صندوق به خبرنگار مهر اظهار داشت: طبق ماده ۸ قانون پشتیبانی از هنرمندان و فعالان صنایع دستی، باید این تغییر نام انجام می شد و ما در مكاتبات اداری خود از این نام استفاده كردیم چون این مورد صراحتا به ما ابلاغ گردیده بود ولی بعضی از دوستان تصور می كردند اول باید اساسنامه اصلاح گردد بعد به تغییر نام بپردازیم درحالی كه اعلام شده این نام باید تغییر كند و پس از آن می توانیم به اصلاح اساسنامه بپردازیم. وی با اشاره به اینكه این قانون در سال ۹۶ به ما ابلاغ گردیده بود منتها اجرا نمی شد اظهار داشت: اساسنامه با همكاری وزارت صمت و میراث فرهنگی اصلاح خواهد شد.
رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران اظهار داشت: برای اولین بار در فرآیند صدور پروانه ساختمانی، پروانه مرمت برای خانه های تاریخی ومیراثی پیشبینی شده است. محمدسالاری درگفتگو با خبرنگار مهر در مورد این كه برای حفظ خانه های قدیمی از تخریب و نوسازی برخی كاربری های فرهنگی اجتماعی همچون ایجاد كافه در آنها تعریف شده كه احتیاج به حمایت قانونی دارد، شورای شهر برای آن كه این بناها با تغییر نگاه مدیریت شهری گرفتار چالش نشوند چه اقدامی كرده است اظهار داشت: كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در این خصوص سلسله جلساتی را با مدیریت بافت های تاریخی و سازمان نوسازی شهرداری تهران برگزار كرده كه نتیجه آن لایحه ای است كه در این رابطه از جانب معاونت معماری و شهرسازی تدوین شده است. وی افزود: در این لایحه شهرداری تهران ملزم به صدور مجوز مرمت و بهره برداری از اماكن و خانه های تاریخی و میراثی در حوزه های متناسب همچون ایجاد كافه های گردشگری و تفرجگاهی شده كه این روزها معمول است. سالاری با اشاره به این كه برای اولین بار است كه این اتفاق در شهرداری تهران افتاده است اظهار داشت: در جلسه نهایی كه در ا ین خصوص داشته ایم ایراداتی به بعضی از مفاد لایحه وارد شد اما كلیات آن توسط همه اعضا پذیرفته شده است. در جزئیات یكسری ایراداتی وجود داشت كه قرار شد شهرداری تهران نسبت به اصلاح آنها و عرضه نسخه نهایی اقدام كندو بعد از اصلاحات به فوریت در صحن مطرح خواهد شد. جشن ثبت جهانی جنگل ابر برگزار نمی شود جشن بزرگ ثبت جهانی جنگل ابر در شاهرود كنسل شد مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان بابیان اینكه جشن بزرگ جهانی شدن جنگل ابر در شاهرود برگزار می شود، اظهار داشته بود: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میهمان این مراسم خواهد بود. ولی این برنامه به علت سفر رئیس جمهور و همراهی وزیر میراث فرهنگی متوقف شده است و به زمان دیگری موكول شد. بزرگداشت فارابی و عطار در دستور كار یونسكو دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران، از قرار گرفتن ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در لیست گرامی داشت كمیسیون ملی یونسكو اطلاع داد. حجت الله ایوبی با اشاره به بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی و گرامی داشت ۱۷۵۰امین سالروز تاسیس دانشگاه جندی شاپور از جانب كمیسیون ملی یونسكو در سالی كه گذشت عنوان كرد: هر دوسال یك مرتبه كشورها می توانند دو شخصیت برجسته خویش را كه تولد و وفات آنان در مضربی از ۵۰ است به یونسكو معرفی كنند و بزرگداشت این شخصیت ها برگزار گردد.
وی اظهار داشت: بعد از بررسی گروه های كارشناسی در نهایت دو شخصیت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری برای معرفی به یونسكو به منظور درج در لیست گرامی داشت انتخاب شدند. ابونصر فارابی از مفاخر ایران در علوم زبان و ریاضیات و كیمیا و هیات و موسیقی و طبیعیات و الهیات و علوم مدنی و فقه و منطق بوده است. بزرگداشت این نابغه اندیشمند كه در سراسر عمر در جهت پیوند و تلفیق دین و فلسفه در تاریخ اندیشه اسلامی كوشش كرد اتفاقی بزرگ است و خرسندیم نام معلم ثانی در لیست گرامی داشت یونسكو قرار گرفت.
یك ایرلاین ترك مسافران ایرانی را متضرر كرد این هفته خبر رسید كه مسافران ایرانی كه قصد سفر از استانبول به تهران را داشتند، به علت ورشكستگی و كنسل شدن پروازهای یك ایرلاین ترك، متضرر و در فرودگاه استانبول سرگردان شدند. این ایرلاین ترك در خبری اعلام نموده كه از ۲۷ نوامبر تا ۲۱ دسامبر پروازهای این ایرلاین در حالت تعلیق قرار دارد. این خبر مصادف با پرواز خیلی از ایرانیان از استانبول شد. توریستهایی كه از این مورد كه اتفاقا همان شب (سه شنبه هفته گذشته) اعلام شده بود، خبر نداشتند؛ در فرودگاه استانبول سرگردان شدند.
به همین دلیل بعضی از دفاتر مسافرتی كه بلیت این ایرلاین را می فروختند مجبور شدند مسافران خویش را با ایرلاین دیگری به ایران بفرستند بعضی از مسافران هم متضرر شده و با پرواز دیگری به ایران آمدند ازاین رو شكایت خویش را به متولیان گردشگری در وزارتخانه میراث فرهنگی و دفاتر مسافرتی اعلام نمودند.
این هفته خبر رسید ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات هم واگذار خواهد شد. دفتر روزنامه اطلاعات در زمان انتشار، در كوچه وثوق خیابان لاله زار واقع بود كه بعدها به خیابان خیام تهران انتقال داده شد. مدیر روزنامه اطلاعات در سال ۱۳۷۱ تصمیم گرفت، ساختمان جدیدی در خیابان میرداماد بنا كند بنابراین این بنا در سال ۷۹ تخلیه و روزنامه به ساختمان جدید منتقل شد. این ساختمان كه سال ۹۴ جزو آثار ملی قرار گرفت، شاید دارای تزئینات داخلی ویژه ای نباشد ولی نمای آجری ویژه ای دارد و بعنوان یكی از ساختمانهای قدیمی مطبوعات می توانست مرمت شده و با نام موزه مطبوعات مورد استفاده قرار گیرد ولی گویا چنین كاربری برای آن مدنظر نیست. چون اخیرا سردر ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات در خیابان خیام تهران آگهی واگذاری نصب شده است. در اینباره سید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات با تاكید بر اینكه تنها سرقفلی این ساختمان در اختیار ماست نه خود ملك به خبرنگار مهر درباره اینكه این ساختمان چه كاربری خواهد داشت اظهار داشت: بستگی به توافق معامله بین مالك و خریدار دارد. ما تعیین كننده كاربری نیستیم. دستشویی یك دلاری باغ فین مدیرعامل شركت ایرانگردی و جهانگردی بعد از شش ماه از انتصابش اولین جلسه خبری خویش را با شماری از وعده ها برگزار كرد و درباره سرانجام سرویس های بهداشتی و املاك در اختیار این شركت سخن گفت. خشایار نیكزاد در این جلسه خبری كه ۱۱ آذرماه در سالن فجر ارگ آزادی برگزار شد، بیان كرد: یكی از اقدامات در جهت توسعه گردشگری ایران و روسیه لغو روادید روسیه است، در این راستا وزیر میراث فرهنگی در نظر دارد؛ شركت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی با درآمدی كه حاصل از این لغو روادید به دست می آید در كشور روسیه برای معرفی ایران تبلیغ كند.
نیكزاد با اشاره به اینكه لغو روادید برای تورهای گروهی پنج نفر به بالا خواهد بود، افزود: در چند ماه آینده این اقدامات صورت خواهد گرفت و در كشور روسیه به تبلیغ ایران می پردازیم. روس ها از آنجایی كه كوه ندارند، به ورزش های كوهنوردی و اسكی علاقه مند هستند، ازاین رو می توانیم آنها را در این حوزه ها جذب نماییم.
مدیرعامل شركت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی خاطرنشان كرد: نمایشگاه امسال گردشگری با نمایشگاه عیدانه صنایع دستی مشتركا در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از ۲۳ تا ۲۶ بهمن برپا خواهد شد. می خواهیم تا یك روز به این نمایشگاه اضافه شود. ۴۵ هزار متر مربع زمین این نمایشگاه بوده كه در تقویم ثبت شده است، ما می خواهیم آنرا به ۶۰ هزار متر مربع برسانیم.
استفاده از صنایع دستی در طراحی عطردان و نان رضوی این هفته دهمین نشست تخصصی بسته بندی و راهكارهای تجاری سازی صنایع دستی استان تهران در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردید. در این جلسه، پویا محمودیان، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: «از ابتدای سال ۹۷ با تاكید وزیر برنامه ریزی های طرح تجاری سازی صنایع دستی، در معاونت صنایع دستی وزارتخانه شروع شد. سپس سعی كردیم كه با تهیه یك پكیج و عرضه آن در نشست های تجاری سازی در حوزه صنایع دستی فرهنگ سازی شود و از سال قبل كارهای عملی را در حوزه تجاری سازی شروع كردیم مثلاً با یك شركت خودرویی تفاهم نامه ای به امضا رسید تا از كارهای هنرمندان فعال در حوزه سوزن دوزی استفاده گردد. این تفاهم نامه به انعقاد قراردادهای گوناگونی منجر گردید.»
او اضافه كرد: «بحث احرام های حاجیان بیت الله الحرام از حوله بافی خوراشاد هم سال قبل عملی شد و ادامه خواهد داشت. امسال هم با آستان قدس رضوی صحبت شده كه عطردان های رایحه حرم رضوی از آثار هنرمندان باشد. با نان رضوی هم صحبت هایی شده كه در این خصوص هم از هنر هنرمندان بهره گرفته شود.»
محمودیان تصریح كرد: «طرحی بعنوان صنایع دستی و شكلات داریم البته در كنار طرح تجاری سازی در آینده شاهد افتتاح خانه های خلاق خواهیم بود و خانه های خلاق كریدور تجاری سازی صنایع دستی خواهند بود و این خانه ها در كنار تجاری سازی صنایع دستی قرار خواهند گرفت.»