به گزارش عصر توریسم ایسنا/مركزی مدیركل میراث فرهنگی استان مركزی اظهار داشت: كاروانسرای دودهك دلیجان با سرمایه گذاری بخش خصوصی به مبلغ پنجاه میلیارد ریال و با استفاده از تسهیلات كم بهره به مبلغ چهل میلیارد ریال بازسازی شده و بهمن ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید.
بر طبق اعلام روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان مركزی، علیرضا ایزدی اظهار نمود: كاروانسرای دودهك با كاربری اقامتی، تفریحی، سفره خانه سنتی، تجهیز و در بهمن ماه امسال جهت استفاده از گردشگران آماده بهره برداری شده است.
ایزدی اظهار داشت: واگذاری مجموعه تاریخی دودهك به بهره بردار بخش خصوصی جهت مرمت و احیا به مدیریت هتل سبز كارون دلیجان سپرده شده است. هم اكنون تعمیرات اساسی بام بنا شامل سبك سازی، استواری بنا و كاهگل كردن به انتها رسیده و مرمت نمای بیرونی و محوطه سازی این بنای مهم تاریخی نیز به پایان رسیده است.
ایشان سپس اضافه كرد: مرمت و احیای این اثر باستانی با سرمایه گذاری مستقیم و نیز دریافت تسهیلات تحت نظارت اداره كل میراٍث فرهنگی استان مركزی با موفقیت به انتها رسیده است و بزودی جهت بازدید و استفاده گردشگران افتتاح می گردد.
وی اظهار داشت: كاروانسرای دودهك در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قم رود و در راه جاده قم به دلیجان قرار دارد. قدمت این بنا مربوط به دوره صفویه است و به شماره ثبت 1983 در 16 فروردین سال 77 در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.
گفتنی است در هر یك از دیوارهای شمالی و شرقی و غربی این بنا سه برج دیده بانی تعبیه شده كه نشان میدهد كاروانسرا كاربردی به مانند یك قلعه نظامی داشته است. چهار گوشه كاروانسرا مشابه یكدیگر نیستند و گوشه های شمال شرقی و جنوب غربی برای نگهداری بار و دو گوشه دیگر بعنوان اصطبل مورد استفاده قرار می گرفته اند. پی های این بنا از سنگ رودخانه و ساروج و بقیه بنا از آجر ساخته شده است.