به گزارش عصر توریسم رئیس جهاد دانشگاهی اظهار داشت: گردشگری به لحاظ اقتصادی خیلی سریع می تواند به توسعه كشور كمك نماید، ضمن اینكه به لحاظ ارتقای روحی و روانی نیاز مردم است. چه بهتر كه در سطح ملی و بین المللی توسعه یابد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، دكتر حمیدرضا طیبی در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری بین جهاد دانشگاهی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خیلی زود و از شروع تاسیس جهاد دانشگاهی مورد توجه این بخش قرار گرفت. مباحث فرهنگی از این جهت مهم بود كه قصد داشتیم به ارتقای هویت ایرانی كمك نماییم. این هدف را با ایجاد مراكز علمی و فرهنگی دانشجویان دنبال كردیم و با برگزاری طرح اردوی مرز پر گوهر بمنظور بازدید از میراث فرهنگی و دستاوردهای جمهوری اسلامی ادامه دادیم.
وی بیان كرد: علاقمندیم این طرح را با دانشجویان خارجی در اولویت با كشورهای اسلامی و فارسی زبان با حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دنبال نماییم.
طیبی به دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری اشاره نمود و اضافه كرد: اولین پژوهشكده گردشگری در جهاد دانشگاهی مشهد راه اندازی شد. ضمن اینكه مجموع توانمندی های جهاد در حوزه علوم انسانی توجه ویژه ای به گردشگری دارد.
رئیس جهاد دانشگاهی افزود: دنیا معتقد می باشد صنایع فرهنگی و گردشگری می تواند به اقتصاد اول تبدیل گردد. ما هم در این راستا حركت می نماییم. امیدواریم تفاهم نامه ای كه با این وزارتخانه امضا می شود كارهای بخش فرهنگی و گردشگری جهاد دانشگاهی را توسعه دهد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، این تفاهم نامه در امتداد توسعه همكاریهای بین بخشی برای تحقق توسعه پایدار در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تفاهم نامه همكاری میان دكترعلی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دكتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی منعقد شد.
از موضوع و محورهای همكاری در این تفاهم نامه می توان به استفاده از توانمندی های علمی، تخصصی و تجربیات جهاددانشگاهی در امتداد تحقق اهداف، رسالت ها و برنامه های توسعه ای وزارتخانه، همكاری در ارتقای دانش تخصصی و توسعه مهارت های كاركنان و ذی نفعان وزارتخانه، بوسیله اجرای پروژه های تحقیقاتی، برگزاری دوره های توانمندسازی كاركنان، طراحی و اجرای آموزش های مورد نیاز، مشاركت در برگزاری كنگره ها، همایش ها، سمینارها، نشست های علمی و كاربردی و تورهای تخصصی با رویكرد علمی، آموزشی و ترویجی، همكاری در تولید محتوای علمی، آموزشی، فرهنگی و رسانه ای در امتداد توسعه بخش های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شامل تالیف و چاپ و نشر كتاب و مجلات علمی و تخصصی، محصولات چندرسانه ای و دیجیتال، تولیدات خبری، محتوای آموزش الكترونیكی، حمایت مشترك از برگزاری رویدادهای كارآفرینی مرتبط و پشتیبانی از تاسیس كسب و كارهای فناورانه در حوزه های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی، همكاری در ارتقای هویت ایرانی و اسلامی جوانان خصوصاً دانشجویان دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی برای آشناكردن هرچه بیشتر نسل جوان ایران و كشورهای اسلامی و فارسی زبان با مواریث تاریخی و تمدنی مشترك در چارچوب همایش بین المللی خلیج فارس، اردوهای ایران مرز پرگهر و… اشاره نمود.

منبع: