عصر توریسم: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با صدور اطلاعیه ای به دو زبان فارسی و انگلیسی، علاوه بر تاكید بر امنیت كامل كشور ایران برای میزبانی از گردشگران، از گردشگر های سراسر جهان دعوت كرد كه فرصت تجربه متفاوت سفر به سرزمین تاریخ و تمدن را خصوصاً در فصل بهار از دست ندهند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان اعلام نموده بود: از شنبه ـ پنجم بهمن ماه ـ برنامه اقدام فوری گردشگری ایران را با هدف خنثی سازی تبلیغات منفی و ترمیم چهره ایران اجرا می كند. گزارش های آژانس های مسافرتی از آن حكایت می كند كه سفر توریستهای خارجی به ایران تحت تأثیر واقع اخیر قرار گرفته. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته بود كه گزارش این وضعیت را در اختیار سران قوا، شورای امنیت ملی، رئیس جمهور و وزرای امور خارجه و اقصاد در جریان وضع گردشگری كشور قرار داده است و دولت هم تمهیداتی دارد و تلاش می كند اثر اخبار منفی را كنترل كند. وی همینطور قول داده است برای برگرداندن شركت های هواپیمایی اروپایی كه بعد از سقوط هواپیمای ایرانی، پروازهایشان را به مقصد ایران متوقف كردند، تلاش كند و نرخ ورودیه موزه ها و اماكن تارخی را فعلا ثابت نگه دارد.
مونسان پیرو این اقدامات امروز اطلاعیه ای به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر و گردشگران را دعوت كرد سفر به ایران را بخصوص در بهار از دست ندهند. در متن بیانیه او آمده است:
«جهان امروز به علت تحولات و پیشرفت های سریع فناورانه و صنعتی، بیشتر از پیش درگیر تحولات و فراز و نشیب های شتابان و غافلگیر كننده است. انسان عصر كنونی هم به همین سیاق متاثر از زندگی پرهیاهوی شهری و ماشینی است و روح او نیازمند پالایش و آسودگی است.
در چنین فضایی، آن چه به روزهایمان رنگ و بوی آسایش و آرامش، نشاط و شادمانی، همدلی و همراهی می دهد و تجربه هایی ماندگار و خاطره انگیز از هم زیستی مسالمت آمیز به جا می گذارد سفر و گردشگری می باشد. در حقیقت گردشگری را می توان شكل بسط یافته و جهانی شده رفت و آمدهای دوستانه و فامیلی دانست كه محور و محتوای آنرا مفاهیمی همچون مهربانی، تعامل و همكاری تشكیل می دهد. در عصر پرفراز و نشیب امروز، گردشگری به سان نسیمی روح بخش جانمان را تلطیف می كند و همه ما مردمان جهان را فارغ از تیره و نژاد، ملیت و زبان، آرا و عقاید، به هم پیوند می دهد.
دولت جمهوری اسلامی ایران در سایه ی باور عمیق و عملی به این نگرش و رویكرد، تمام توان و بضاعت خویش را برای ایجاد شرایطی درخورِ پذیرایی از گردشگران جهان به كار بسته است و از همین رو شاهد رشد چشمگیر امكانات و زیرساخت های گردشگری در كشورمان هستیم.
در این حوزه با اقدامات تشویقی همچون لغو روادید با برخی كشورها، ویزای ۹۰ روزه فرودگاهی، خدمات ویژه و استاندارد اقامتی و پذیرایی، تعریف مسیرها و بسته های جذاب گردشگری و عرضه ارزان ترین و ایمن ترین تورهای سفر به ایران با لحاظ آخرین استانداردهای بین المللی، موفق به افزایش ۵۳ درصدی گردشگران ورودی شدیم كه بالاترین رشد در بین تمام كشورها به حساب می آید.
این در شرایطی است كه بررسی گزارش رقابت پذیری مسافرت و گردشگری انجمن جهانی اقتصاد نشان داده است ایران در شاخص رقابت پذیری قیمت ها هم رتبه اول در جهان را دارد و طی چند سال گذشته بعنوان پدیده ای نوظهور در عرصه ی گردشگری بین المللی توجه دولت ها را به خود معطوف كرده است.
حتی اگر تمام آنچه گفته شد را نادیده بگیریم، باز هم جاذبه های منحصربه فرد و بی بدیل سرزمین ایران، وسوسه سفر به دیار تاریخ، تمدن و طبیعت را در دل هر گردشگری در هر گوشه ی جهان بر می انگیزد. سرزمین ایران با وجود ۲۴ اثر ثبتی در لیست میراث جهانی یونسكو، ۳۴هزار اثر ثبت شده ی ملی و ۶۰۰ موزه فعال، برخورداری از بالاترین ضریب امنیت، پایین بودن هزینه های سفر، عرضه تسهیلات ویژه به گردشگران، روحیه كم نظیر میهمان نوازی مردمان، داشته های بی شمار تاریخی و طبیعی، امكانات بی بدیل و منحصر به فرد بوم گردی و گردشگری طبیعت، بسته های متنوع گردشگری در شاخه های تاریخی فرهنگی، ورزشی و كوهستان، دریایی و ساحل، غذا و سلامت، آیین های زیبا و جذاب، جلوه های متنوع در عرصه تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی، ظرفیتی شگرف برای میزبانی از گردشگران جهان دارد.
قدمت و غنای تمدنی و تاریخی، كثرت آثار بی بدیل و دیدنی، آب و هوای چهار فصل، جلوه های متنوع فرهنگی و وجود قومیت های مختلف با آداب و رسوم متفاوت، ایران را به گنجینه گران بهایی از میراث مادی و معنوی و در زمره ۱۰ كشور برتر دنیا از نظر جاذبه های گردشگری، فرهنگی و طبیعی قرار داده است. كوهستان های سربه فلك كشیده، یخچال های طبیعی و آتشفشان های خاموش، جنگل های بكر و دامنه های سرسبز، دریاچه ها، چشمه ها و آبشارهای زلال و روان، سواحل زیبا و جزایر اعجاب انگیز، سایت های تاریخی و بناهای قدیمی، شهرها و روستاهای جهانی، صنایع دستی بومی و هزاررنگ، دستپخت های لذیذ سنتی و نوشیدنی های طبیعی گوارا و شفا بخش، و صدها و هزاران جاذبه دیگر، آلبومی از انگیزه های بی شمار سفر به ایران است.
با چنین خصوصیت ها و مزیت هایی، شهرهای زیبا و امن ایران روزانه میزبان هزاران توریست از كشورهای مختلف جهان است كه بعد از این تجربه ناب و به یادماندنی، عزم خویش را برای سفری باردیگر به این بهشت آسیا جزم و همسفران تازه ای هم با خود همراه می كنند.
در آغازین ماه سال نو میلادی و واپسین ماه های سال خورشیدی ایرانی كه به استقبال سال جدید می رویم، از گردشگران سراسر جهان دعوت می كنم فرصت تجربه متفاوت سفر به سرزمینِ تاریخ و تمدن بخصوص در فصل دل انگیز بهار را از دست ندهند.
مهمانسرایی به وسعت ایران و آغوشی گرم به گشودگی قلب تمام ایرانی ها آماده پذیرایی از گردشگران تمام كشورها است.»

منبع: