عصر توریسم: معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران به مبحث خطر خروج ژئوپارك قشم از لیست جهانی یونسكو و مباحث مطرح شده در مورد عملیات ساخت مركز پروش میگو و مجوزهای صادر شده برای این اقدام واكنش نشان داد.

حسین علی عبدالحی در واكنش به خبر روز گذشته ایسنا، با عنوان “خطر اخراج قشم از یونسكو جدی شد”؛ اظهار نمود: به استناد قانون حفاظت از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و قانون نظام جامع دامپروری و آئین نامه های صدور مجوزهای تولید دام طیور و آبزیان، هرگونه صدور مجوز برای فعالیتهای تكثیر و پرورش آبزیان (میگو، ماهی و…) نیازمند استعلام از مراجع هشت گانه به استناد ماده ۱۱ دستورالعمل اجرایی ماده ۵ قانون جامع دامپروری و تبصره های ۱ و ۲ مربوطه از اداره كل محیط زیست استان و یا شهرستان، شركت آب و فاضلاب استان و یا شهرستان، شركت توزیع نیروی برق استان و یا شهرستان، اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و یا شهرستان، مدیریت امور اراضی استان و یا شهرستان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان و یا شهرستان، بنیاد مسكن و شركت مخابرات است.

وی افزود: برپایه تبصره ۱ هم مسئولیت نظارت بر رعایت ضوابط مربوط به هر یك از دستگاه های مذكور توسط متقاضی بر عهده همان دستگاه است. همینطور برپایه تبصره ۲ با عنایت به خصوصیت ها و شرایط استان ها، استعلام از سایر دستگاه هایی كه از آنها ذكر نام نشده است با تایید ستاد هماهنگی امكان پذیر است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران خاطرنشان كرد: برحسب تبصره ۱ هر یك از دستگاه های فوق الذكر در صورت مغایرت قانونی با موازین ملی، منطقه ای و بین المللی مجاز به قبول یا رد استعلام (درخواست مجوز فعالیت) خواهند بود.

به گفته وی، از سال ۱۳۹۱ با ابلاغ قانون نظام جامع دامپروری توسط وزیر جهاد كشاورزی و دستورالعمل ها و آئین نامه های مربوطه، صدور مجوزها برای دام، طیور و آبزیان از راه سازمان نظام مهندسی كشاورزی و منابع طبیعی و برپایه استعلام های فوق الذكر صورت می پذیرد و سازمان شیلات ایران هیچگونه مجوزی را صادر نمی كند.

عبدالحی در انتها اظهار داشت: بدیهی است مجوزهای صادره پیش از سال ۱۳۸۵ ( تاریخ تایید اعلام منطقه ژئوپارك توسط یونسكو)، مشمول مبحث نخواهد بود و عملا از مباحث مطروحه مستثنی خواهد بود.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، مدتی است واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمكی جهان به مركز پرورش میگو و صدور مجوز برای این اقدام، بعنوان تهدید جدی برای ژئوپارك قشم و خروج آن از یونسكو اعلام و مباحث زیادی در مورد صادركنندگان مجوز این طرح هم مطرح گردیده است.

این مبحث به حدی بود كه روز گذشته (یكشنبه) علیرضا امری كاظمی ـ مدیر ژئوپارك جهانی قشم و سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قشم – در گفت گو با ایسنا، با بیان این كه تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمكی» قشم طبق مستندات قانونی جرم است، گفته بود كه با وجود پیگیری ها و مكاتبات قضایی مختلف برای پیشگیری از این تخریب، عملیات ساخت مركز پروش میگو نه تنها متوقف نشده، بلكه همچنان ادامه دارد و خطر خروج ژئوپارك قشم را از لیست جهانی یونسكو، جدی كرده است.