عصر توریسم: سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و سی وسومین نمایشگاه صنایع دستی در تهران در حالی راه اندازی شد كه مونسان ˮاز آماده شدن سند توسعه گردشگری كه در انتظار تصویب دولت استˮ سخن گفت و نماینده یونسكو برای اثرات تخریب گردشگری آگهی داد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، در این نمایشگاه ۹۸۶ شركت داخلی از مجموع آژانس های مسافرتی، هتل ها، صنایع و تجهیزات وابسته هتلی، شركت های حمل و نقل دریایی، ریلی و هوایی، گردشگری ورزشی، سلامت، دانش بنیان ها و بوم گردی ها در كنار هنرمندان صنایع دستی حضور دارند. همین طور ۴۳ شركت به نمایندگی از كشورهای خارجی در این نمایشگاه حاضر شده اند.
تمركز اصلی این نمایشگاه ها بر استانها است تا با نمایش ظرفیت های خود در سه بخش گردشكری، صنایع دستی و میراث فرهنگی برای سفرهای نوروزی اعلام آمادگی كنند.
در مراسم افتتاحیه كه 23 بهمن ماه با یك ساعت تاخیر در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نماینده سازمان گردشگری سوئیس، تعدادی از سفرای كشورهای مقیم در ایران، بعضی از استانداران و مدیران گردشگری و فعالان بخش خصوصی حضور داشتند.
سند گردشگری منتظر رای دولت
علی اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – از آماده شدن سند توسعه گردشگری كه در انتظار تصویب دولت می باشد آگاهی داد و اضافه كرد: برنامه ملی گردشگری كه با همكاری سازمان جهانی گردشگری و دفتر یونسكو درحال آماده سازی است تا ابتدای تابستان به نتیجه می رسد.
وی اظهار داشت: با حجم سرمایه گذاری صورت گرفته در گردشگری روزهای خوبی خواهیم داشت.

مونسان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به التهابات و وقایعی كه بتازگی گردشگری ایران را متأثر كرده است، اظهار نمود: در جنگ، گردشگری را سرپا نگه داشتیم، حالا هم می توانیم.

وی افزود: متاسفانه موضوعات سیاسی بر گردشگری سوار می شود و شاید تبلیغات منفی خارجی سواستفاده از این اتفاقات باشد. حوادث تلخی افتاده، سقوط هواپیما خیلی تلخ بوده اما اینكه آنرا توسعه دهیم فراتر از یك حادثه است و آنهایی كه این كار را می كنند اهداف دیگری را دنبال می كنند. در كشورهای دیگر حوادثی رخ داده اما ابعاد حادثه در همان سطح بوده و گردشگری خودرا داشته است.
او همین طور به حضور سفیر چین در این مراسم اشاره نمود و ضمن همدردی با مردم این كشور به دنبال شیوع ویروس مرگبار كرونا، اظهار داشت: مطمئنم چین می تواند این بیماری را كنترل كند.
وی در ادامه سخنانش، ابعاد گردشگری را فراتر از اقتصاد دانست و اظهار نمود: یكی از مهمترین كاركردهای گردشگری، معرفی فرهنگ ها و ملت ها به یكدیگر است كه به ایجاد مودت و رابطه خوب بین كشورها كمك می نماید و ابعاد پایداری از توسعه را رقم می زند. فرهنگ هم مانند بخش هنری اگر مخاطب نداشته باشد و در تعامل قرار نگیرد از بین می رود. اعتقاد دارم گردشگری با چرخش فرهنگ ها و معرفی فرهنگ ها سبب رونق و ارتقا دستاوردهای بشری می شود.
مونسان تصریح كرد: پیش از اینكه گردشگری نگاه اقتصادی داشته باشد نگاه صلح پروری و مودت بین دولت ها و كشورها دارد، هر جا گردشگری رونق دارد تعامل آن كشور با دنیا برقرار است.

وزیر میراث فرهنكی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در كشور ما نیز گردشگری ابزاری برای معرفی كشور، تمدن كهن و داشته های مان است كه در كنار آن حتما ابعاد اقتصادی و ایجاد شغل شكل می گیرد. گردشگری سهم بزرگی در ایجاد اشتغال دارد و از میراث فرهنگی پاسداری و حفاظت می كند. فكر نمی كنم برای انتقال دستاوردهای بشری و بهتر از گردشگری ابزاری وجود داشته باشد.

وی افزود: در كشور ما گردشگری چندی است مورد توجه قرار گرفته و شخص رئیس جمهور نیز توجه ویژه ای به آن دارند و معتقد می باشد كشوری كه این همه میراث ناملموس و ملموس دارد، گردشگری ذاتا ظرفیتی در آن نهفته است و با حداقل فعالیت و سرمایه می توانیم یكی از كشورهای مهم و صاحب نقش در گردشگری باشیم.

وی با اشاره به حضور هنرمندان صنایع دستی در نمایشگاه گردشگری، اظهار داشت: به واسطه حضور صنایع دستی در جشنواره فجر به این نتیجه رسیدم كه كیفیت آثار به شدت ارتقا یافته است.
آگهی یونسكو برای اثرات مخرب گردشگری
وتان سوتكوفسكی – سرپرست دفتر منطقه ای یونسكو در تهران – در سخنانی به بیان رابطه صنایع دستی و گردشگری پرداخت و نسبت به نگاهی كه صنعت گردشگری در پیش گرفته آگهی داد و تصریح كرد: میراث فرهنگی ناملموس برای تبلیغات و سوددهی نیست، از مردم محلی برخواسته و برای آنها است. امروزه به نظرم می رسد اهداف گردشگری خلاف اینها باشد، گردشگری صنعتی تجاری برای سود و اهداف اقتصادی و مصرف گرا است؛ گردشگری آنرا می طلبند آنرا ایجاد می نماییم آنرا دوست ندارد آنرا حذف میكنیم. پس ما چطور می توانیم به شكلی پایدار از گردشگری دست یابیم و از میراث ناملموس و سنتهای بومی پاسداری نماییم.
او چارچوب مدیریتی را متضمن توسعه پایدار در گردشگری و پایداری جوامع محلی و حفظ سنت ها و فرهنگ های آنها دانست و اشاره كرد: جوامع محلی باید در بالاترین سطح اهمیت باشند، وگرنه میراث ناملموس و سنتهای خودرا از دست خواهند داد و فراموش خواهند كرد. مشاركت جوانی بومی در توسعه گردشگری، جوامع قوی تری را به وجود میآورد، گردشگری كمك می نماید كه از فرهنگ خود پاسداری كنند.
سرپرست دفتر منطقه ای یونسكو در تهران همین طور از جوامع بین المللی خواست برای محافظت از امكان مذهبی اقدام نمایند.
سوتكوفسكی در ادامه برای ادامه تعامل و همكاریهای یونسكو با ایران اعلام همكاری و آمادگی كرد.
در جریان مراسم افتتاحیه با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون صنایع دستی و گردشگری، استانداران قزوین و كرمانشاه از الواح شهرهای جهانی صنایع دستی زنجان (شهر جهانی ملیله)، شیراز(شهر جهانی صنایع دستی)، ملایر (شهر جهانی مبلمان منبت) و روستای قاسم آباد (روستای جهانی چادرشب بافی) و یك ظرف كریستال سه لایه بعنوان یك اثر صنایع دستی خاص، رونمایی گردید. تمبر این نمایشگاه ها نیز در خاتمه به امضای مقامات حاضر رسید.
در جریان این نمایشگاه كه تا روز شنبه ۲۶ بهمن ماه در تهران برپا است، سمینار و كارگاه هایی با موضوع افزایش توان مالی آژانس ها با BSP، آغاز عصر گردشگری دیجیتال، چالش های مالیاتی در حوزه گردشگری، سئو در گردشگری، لزوم اتصال آژانس ها بوسیله GDS های محلی به GDS های بین المللی، نقشه راه موفقیت برای آژانس های آنلاین، اهمیت دیجیتال ماركتینگ در گردشگری نوین و با حضور متخصصان این حوزه برگزار می شود.
این نمایشگاه كه محل عرضه هنرهای دستی و محصولات صنایع دستی و اجرای موسیقی آیینی استانها به مدت چهار روز در تهران خواهد بود، از امروز (چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه) تا روز شنبه (۲۶ بهمن ماه) در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برپا است.
ساعت بازدید از این نمایشگاه ها از ۹ بامداد تا ۵ عصر خواهد بود. ورودیه این نمایشگاه برای هر نفر ۲ هزار تومان است.

منبع: