به گزارش عصر توریسم وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: الان بالغ بر ۷۰۰ موزه فعال در كشور داریم كه این عدد نسبت به پیش از پیروزی انقلاب ۱۴ برابر شده است.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، علی اصغر مونسان اظهار داشت: حوزه گردشگری همگام با سایر بخش های اقتصادی كشور رشد داشته به صورتی كه در دهه فجر سال جاری ۲۰۱۶ میلیارد تومان پروژه در اقصی نقاط كشور به بهره برداری رسیده، درحالی كه در گذشته در این مقیاس این تعداد پروژه نداشته ایم، این نشان دهنده رشد صنعت گردشگری می باشد. سال قبل ۱، ۹۰۰ میلیارد تومان پروژه گردشگری افتتاح كردیم و سال جاری روند رو به رشدی شاهد می باشیم.
مونسان خاطرنشان كرد: حجم سرمایه گذاری در این بخش بزرگ است به صورتی كه الان ۲۴۵۱ پروژه گردشگری در كشور در حال انجام می باشد و خوشحال هستیم اقتصاد حوزه گردشگری، اقتصاد مردم پایه است، یعنی این وزارتخانه كمتر پروژه اجرا می كند و بیشتر پروژه ها به مردم واگذار می شود، در حقیقت ما از آنها حمایت می نماییم و تسهیلات ارزان قیمت در اختیارشان قرار می دهیم. همگرایی در این بخش اتفاق افتاده است.
رشد ۱۴ برابری تعداد موزه ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: الان بالغ بر ۷۰۰ موزه فعال در كشور داریم كه این عدد نسبت به پیش از پیروزی انقلاب ۱۴ برابر شده است، در حوزه ثبت آثار جهانی پیش از انقلاب سه اثر داشته ایم اما حالا به ۲۴ عدد افزایش پیدا كرده است. پیش از انقلاب اثر ثبت شده جهانی نداشتیم، اما حالا ۲ اثر طبیعی در لیست آثار جهانی به ثبت رسیده است.
او اضافه كرد: پیش از انقلاب تعداد آثار ثبت ملی شده، اندك بود اما حالا به ۳۵ هزار اثر رسیده است. در حوزه گردشگری پیش از انقلاب ۲۶۲ هتل داشتیم اما حالا به ۱۴۵۰ هتل رسیده و حدود ۵۹۰ هتل هم در حال ساخت داریم.
مونسان بیان نمود: حدود ۴۵۰ هزار میزان توریست ورودی به كشور پیش از پیروزی انقلاب داشتیم، اما حالا در ۱۰ ماه نخست سالجاری هشت میلیون توریست خارجی وارد كشور شد، امید داشتیم تا آخر سال به ۱۰ میلیون توریست ورودی برسیم اما اتفاقات اخیر اثرات منفی گذاشت اما به صورت یقین با تلاش فعالان حوزه گردشگری از این شرایط عبور خواهیم كرد.
صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری صنایع دستی در سال ۹۷
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان كرد: در بخش صنایع دستی پیش از انقلاب آمار مشخصی از اقدامات انجام شده نداریم اما خوشبختانه سال قبل ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی به شكل چمدانی و از راه مبادی گمرك داشتیم روند رو به رشدی را در این بخش تجربه می نماییم به دنبال این هستیم صادرات ما به ۲ میلیارد دلار برسد.
وی اضافه كرد: ۲ هزار پروژه مرمتی را در كشور داریم و ۲ هزار پروژه را هم مردم در حال انجام دادن آن هستند، با ساز و كاری كه اخیرا در حال انجام می باشد حق بهره برداری بناهای تاریخی را به مردم واگذار می نماییم، مردم پول و سرمایه را می آورند و تحت نظارت این وزارتخانه كار مرمت و بازسازی را انجام می دهند، تبدیل به فضای كسب و كار می شود و در اختیار گردشگری كشور قرار می گیرد، ازاین رو در حوزه میراث فرهنگی اقدامات خوبی در حال انجام می باشد.
اجرای برنامه های متنوع در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران
مونسان بیان نمود: سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی و سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی از بیست و سوم بهمن تا بیست و ششم بهمن برگزار می شود، كه این نمایشگاه بزرگترین رویداد بین المللی گردشگری كشور است. برنامه های متنوعی اجرا می شود و مردم در این نمایشگاه می توانند مقاصد سفر خویش را انتخاب كنند.
او درباره تهدید ترامپ برای حمله به مراكز فرهنگی ایران اظهار داشت: خیلی عجیب و غیر قابل باور بود. بنابر اعلام كنوانسیون جهانی مراكز فرهنگی در زمان جنگ هم باید مورد حمایت و حفاظت قرار بگیرند، و تمام جهان نسبت به این مورد واكنش نشان دادند و این مبین آن است كه میراث فرهنگی چقدر مهم بوده و نشان دهنده هویت یك كشور است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان كرد: كشور ظرفیت خوبی در همه بخش ها دارد، اما بخشی كه به شكل جدی دنبال آن هستیم و جزو ظرفیت ذاتی كشور به حساب می آید، حوزه گردشگری می باشد چونكه همه مؤلفه های جذب توریست در كشور را داریم. هر گردشگر خارجی ۱۴۰۰ دلار درآمد دارد. سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی ۱۱.۷ میلیارد دلار برپایه آمار سازمان جهانی جهان گردی است همینطور این آمار در بانك مركزی هم ثبت شده است.
راه اندازی بیشتر از ۲ هزار اقامتگاه بوم گردی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: در ابتدای دولت دوازدهم ما ۴۰۰ اقامتگاه بوم گردی داشتیم اما حالا از ۲ هزار واحد عبور كردیم، ازاین رو با سرمایه اندك تمام اقشار می توانند در بخش گردشگری حضور پیدا كنند و از درآمدهای آن استفاده كنند حتی در محروم ترین نقاط كشور از عوائد گردشگری برخوردار می شوند.
او اضافه كرد: تركیب هنر و صنعت را در بخش صنایع دستی داریم، كارهای خوبی در این بخش تولید می شود. خیلی از رشته هایی كه از بین رفته بود توسط بخش آموزش معاونت صنایع دستی احیا شد. اتفاق خوب دیگر ورود جوانان به این بخش است و ما شاهد روند رو به رشد در این حوزه هستیم.
مونسان اظهار نمود: سعی كردیم تا باردیگر صنایع دستی به زندگی مردم باز گردد و الان شاهد می باشیم در گران ترین ساختمان های پایتخت برای طراحی داخلی شأن از هنر دست صنعتگران استفاده می نمایند و كاربردی شده و باعث ایجاد بازار بزرگ در این بخش شده است.
هتل ها و مراكز اقامتی در روزهای نوروز افزایش قیمت نخواهد داشت
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاكید كرد: كنترل قیمت در روزهای نوروز سال ۹۹ خواهیم داشت و تمام تلاشمان را می نماییم تا خدمات با كیفیت بالا به مردم عرضه شود.
او اضافه كرد: در تمام نقاط كشور فضای اقامتی وجود دارد به صورتی كه در دوردست ترین نقاط كشور حداقل یك فضای بوم گردی داریم همینطور برای نقاط محروم مانند غرب كشور برنامه های ویژه ای را اجرا كردیم تا آمارهای گردشگری آنها بالا برود، تمام تلاش مان را می نماییم تا توزیع یكنواخت گردشگری داشته باشیم.
فاز اول سند برند ملی گردشگری كشور رونمایی می شود
او اضافه كرد: سند توسعه گردشگری كشور آماده شده و بزودی امیدواریم در هیئت دولت به تصویب برسد، این سند برای آینده گردشگری كشور راهگشا خواهد بود و سند برند ملی گردشگری كشور كه سند مهمی است فاز اول آن آماده شده بزودی رونمایی خواهد شد. سعی كردیم تا در این حوزه نظرات اقشار مردم را داشته باشیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از معافیت مالیاتی هنرمندان صنایع دستی اطلاع داد و اظهار داشت: معافیت مالیاتی صنایع و هنرهای دستی در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید و بر طبق این مصوبه هنرمندان از پرداخت مالیات معاف شدند.
مونسان درباره روند طرح بیمه هنرمندان صنایع دستی اضافه كرد: مبحث بیمه هنرمندان در دست پیگیری است و امیدواریم با تأمین بودجه این طرح اجرا می شود.
او احیای هنرهای كهن سنتی را از دیگر اولویت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دانست و اضافه كرد: برنامه های آموزش صنایع دستی قدیمی به منظور احیای این هنرها سال آینده هم با قوت اجرا می شود.