به گزارش عصر توریسم ایسنا/كردستان آیا تاكنون به جزیره هایی هولناك و مخوف در دل داستان ها و فیلم ها اندیشیده اید؟ آیا تابحال حس كنجكاوی دیدن یك جزیره در دنیای واقعی خود به سراغ شما آمده است؟ آیا تاكنون هوای سفر به یك جزیره زیبا در دل یك دریاچه زیبا به سرتان زده؟ اگر قصد دارید به جزیره ای زیبا و چشم نواز سفری داشته باشید با ما به دل استان كردستان سفر كنید.
این گزارش شما را با نگین آبی سراب قروه یا سراب كوثر، یكی از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری استان كردستان واقع در شهرستان قروه كه زیبایی خیره كننده ای دارد و هر بیننده ای را مجذوب خود می كند آشنا می كند.
این دریاچه زیبا كه به تك آغاج “تك درخت” هم معروف است از چشمه های مختلف بسیاری سرچشمه می گیرد كه در طول سال ساری و جاری است اما چشمه های جوشان آن بر روی سطح آب قابل مشاهده نیست.
این دریاچه بابركت از گذشته آب شرب و كشاورزی آن منطقه را تأمین كرده و مردم آن جا سراب قروه را نماد خیر و بركت می دانستند و در ماه خرداد مراسم شكرگزاری برای سراب برپا می كردند.
پوشش گیاهی آبی در زیر دریاچه زیبایی های سراب را دو چندان كرده و این دریاچه زیبا همچون نگینی زیبا برای هر رهگذر و مسافری خودنمایی می كند. آنچه كه زیبایی این سراب را دوچندان كرده وجود جزیره زیبا و كوچكی با نورپردازی های چشم نوازی است كه آدمی را به سمت خود می خواند.
گذر از پل آهنی و رسیدن به این جزیره زیبا هم خالی از لطف نیست و آرامش خاصی را به روح آدمی تزریق و حس وارد شدن به دنیای داستان ها و فیلم ها را به آدمی هدیه می كند با این تفاوت كه جزیره ای كه به آن وارد می شوید نه ترسناك است و نه خوفناك!

این دریاچه زیبا در فصول مختلف سال از زیبایی های منحصر به فردی برخوردار می باشد كه به راستی در نوع خود بی نظیر و چشم نواز است و در هر فصلی از سال كه به آن جا سفر كنید زیبایی خویش را به شكل و نحو دیگری به نمایش می گذارد.
یخ بستن آب دریاچه در فصل سرد سال یكی از جذابیت های این سراب زیبا است و آدمی را از قدم زدن بر زمین خاكی به قدم زدن در سطح آب فرا می خواند و مكان مناسبی را برای دوستداران ورزش زمستانی فراهم نموده است.
انعكاس درختان و مناظر اطراف در آب چنان هنری را خلق كرده كه گویی نقاش ماهری با وسواس تمام آنرا به تصویر كشیده و آنرا در قابی خیال انگیز مقابل چشمان بینندگان خود قرار داده است.
قایقرانی بر سطح آب دریاچه هم خالی از لطف نیست و لمس موج آرام سطح دریاچه و شنیدن صدای پرندگان سطح آب حس زیبایی را به وجود آدمی سرازیر می كند كه آرامش و زیبایی دلنواز آن تمام وجود آدمی را در بر می گیرد.
این دریاچه زیبا با همه تعاریفی كه در باب آن عرضه شد در شهرستان قروه در جنوب شرقی استان كردستان و در طول جاده سنندج به همدان واقع شده كه یكی از استان های گردشگری و معدنی با آثار و بناها و تپه های تاریخی و دیدنی است كه حدود 165 اثر تاریخی این شهرستان به ثبت ملی رسیده است.
در ادامه سفر خود به این سراب زیبا می توانید از جاهای دیدنی و جذاب شهر قروه همچون آبشار سنگین آباد، منطقه زیبا و محافظت شده بدر و پریشان، پل تاریخی فرهاد آباد، حمام قصلان، غار و صخره های تاریخی فرهاد تاش هم دیدن كنید و از سفر خود به این شهر زیبا لذت ببرید.