به گزارش عصر توریسم شورای بین المللی موزه ها و پلیس بین الملل در اطلاعیه ای مشترك به عرضه راهكارهایی برای غلبه بر چالش های امنیتی موزه ها در زمان قرنطینه ناشی از انتشار كرونا پرداختند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، موزه ها محل نگهداری تاریخ و فرهنگ ملت ها و میراث جامعه بشری است، ازاین رو ضروریست تا با انجام اقدامات لازم امنیتی و پیشگیرانه میراث خویش را از هرگونه حملات و جنایت محافظت کرده و توان حفاظتی موزه ها افزایش و تقویت شود.
بنابراین هم کمیته بین المللی مراقبت از موزه های ایکوم و اینترپل توصیه نامه مشترکی را در ۲۳ آوریل برای امنیت میراث فرهنگی در زمان تعطیلی چالشی برای موزه داران ایجاد و خدمات پلیس در زمان بحران COVID-۱۹ را در وبگاه رسمی ایکوم منتشر نمود که فایل پی دی اف آن هم قابل دسترس است.
در مهمترین سرفصل های این بیانیه مشترک این طور تاکید شده است: «از آغاز بحران جهانی شیوع کرونا، موزه های جهان ناگزیر شدند به صورت موقت درهای خویش را برای محافظت از بازدیدکنندگان ببندند. اقدامات مربوط به خودقرنطینگی چالش بزرگی را برای متخصصان موزه بوجود آورده که باید امنیت مجموعه های خویش را همچنان حفظ کنند.
شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) سرقت های اخیر در موزه های بریتانیا و هلند را محکوم می کند و با وجود شرایط قرنطینه تداوم بهبود و به روزرسانی سیستم امنیتی موزه ها را بسیار حیاتی می داند.
ایکوم در دهه های گذشته هچنان به پشتیبانی از جامعه جهانی موزه ها در جهت حفاظت از مجموعه هایشان و از راه عرضه راهکارها و ابزارهای ساده در ارتباط با امنیت پرسنل حفاظت، سامانه های تشخیص نفوذ، دوربین های مداربسته، ارتباطات درونی و گزارش دهی پرداخته است.
واحد آثار هنری پلیس اینترپل هم همچنان به محافظت از میراث فرهنگی در ۱۹۴ کشور عضو خود می پردازد. شورای بین المللی موزه ها و اینترپل در واکنش به چالش امنیتی موزه ها در دوران قرنطینه ناشی از شیوع کرونا، در اطلاعیه ای مشترک پیشنهاداتی را عرضه کرده اند:
* استفاده از پرسنل حفاظتی موزه ها به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز در هفته
* بررسی تمامی سامانه های امنیتی شامل دوربین های مداربسته و آژیرهای اخطار درون و بیرون موزه به صورت مداوم توسط پرسنل حفاظت
* ایجاد رویه هایی برای ارتباط و تبادل اطلاعات میان پرسنل حافظتی و مدیر (ها)
* مدیریت موزه ها و پرسنل حفاطتی باید فهرستی دقیق و روشن از کسانی ایجاد کنند که مجوز ورود به ساختمان را دارند
* محیط اطراف ساختمان موزه باید از راه پرسنل حفاظت بررسی شود (بویژه زمانی که دوربین مداربسته موجود نیست)
* ممانعت و محدودیت نزدیک شدن وسایل نقلیه به محیط و داخل محوطه موزه
* اجتناب از جابه جایی آثار هنری
* عرضه گزارش هفتگی از جانب پرسنل حفاظتی به مدیریت موزه
همینطور شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) و پلیس اینترپل، مدیران موزه ها را به ایجاد ارتباطی نزدیک با نیروهای پلیس و تبادل اطلاعات تشویق می کند.
موزه ها در کنار دیگر محوطه های تاریخی، کتابخانه، اماکن مذهبی و… تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته اند، ازاین رو نکات امنیتی ذک شده در بالا را می توان با دیگر اماکن هم به اشتراک گذاشت.»