به گزارش عصر توریسم شعار حج ۹۹ درحالی اعلام گردید كه به قول رئیس سازمان حج كشورمان، وزارت حج عربستان هنوز درباره سرنوشت حج، قطعی و شفاف اظهارنظر نكرده است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، شعار حج ۹۹ را «حج؛ معنویت، همبستگی و اقتدار اسلامی» اعلام نمود. حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی ـ در این شورا با اشاره به محورهای شعار حج ۹۹، خاطرنشان کرد: این شعار از میان ۳۰ پیشنهاد دریافتی از واحدهای مختلف انتخاب گردید و در گزینش واژه ها به سفارش های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب و مسائل امت اسلامی و بین المللی توجه شده است.
او به اهمیت و آثار کنگره حج اشاره نمود و اضافه کرد: معنویت یکی از اهداف و جانمایه حج است و در همبستگی و اقتدار اسلامی علاوه بر جهت گیری وحدت، عزت و عظمت امت اسلامی هم با عنایت به چالش هایی که جهان اسلام با آن روبه روست، در نظر گرفته شده است.

عربستان درباره حج ۹۹ نظر قطعی و شفاف نداده
علی رضا رشیدیان ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ در ادامه جلسه این شورا با بیان این که وزارت حج عربستان تابحال به صورت شفاف و قطعی در مورد حج آینده اظهار نظر نکرده است، اظهار داشت: شرایط به نحوی است که این سازمان و بعثه مقام معظم رهبری باید برای وضعیت های مختلف آمادگی داشته باشند، بنابراین اقدامات لازم درحوزه های مختلف تا روشن شدن تکلیف حج در حال پیگیری است.
وی همینطور از اقدامات انجام شده برای انتقال ارز مورد نیاز حج پیش رو به عربستان گزارشی داد و درباره آینده سفر به عتبات عالیات، اظهار داشت: پروتکل سلامت از راه وزارت امورخارجه کشورمان برای وزارت بهداشت عراق ارسال شده است و در انتظار پاسخ طرف مقابل هستیم.
وی ادامه داد: با فروکش کردن ویروس کرونا این پروتکل می تواند برای تردد زائرین دو طرف استفاده گردد و دستورالعمل پیشگیری از انتقال و شیوع کرونا بین دو کشور باشد.
اکبر رضایی ـ سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت ـ هم اعلام نمود که بیشتر از ۷۵ درصد ظرفیت کاروان های حج تکمیل شده و روند ثبت زائرین ادامه دارد و معاینات پزشکی حجاج و کارگزاران از روز سه شنبه (۱۶ اردیبهشت ماه) شروع شده است.
نماینده ولی فقیه در امور حج هم افزود: معاونت فرهنگی بعثه، آموزش زائرین در فضای مجازی را شروع کرده است و با عنایت به فعال شدن کاروان ها در فضای مجازی و تشکیل گروه، روحانیون کاروان ها هم مطالب مورد نیاز زائرین را عرضه می کنند.
نواب همینطور بر ضرورت هماهنگی هرچه بیشتر بین واحدهای اجرایی و فرهنگی در عرضه آموزش به زائرین در فضای مجازی تاکید نمود.
عربستان با شیوع کرونا در این کشور، نخست عمره را به حالت تعلیق درآورد و سپس با قرنطینه شهرهای مدینه و مکه، از مسلمانان جهان خواست فعلا برای حج تمتع که در اواسط تابستان برگزار می شود، اقدام نکنند. ایران با طراحی سه سناریو تصمیم گرفت عملیات حج را بدون توقف ادامه دهد. رئیس جمعیت هلال احمر هم گفته است در صورت اعزام زائرین ایرانی به حج، انجام تست کرونا برای تمام زائرین الزامی می شود.

دسته‌ها: توریسم