به گزارش عصر توریسم لیلا كفاش زاده اظهار داشت: نمایشگاه عروسك های خلاقانه و دست ساز باعنوان لبخند زمین بعد از آخر انتشار كرونا توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برپا می شود.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، لیلا کفاش زاده مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: این دفتر در سال های اخیر بخش عمده ای از پژوهش های خویش را به مبحث عروسک های بومی اختصاص داده و تابحال در خیلی از نمایشگاه ها و نشست های اختصاصی در حوزه عروسک و اسباب بازی شرکت کرده است.
به اعتقاد این پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان، فصل مشترک میراث فرهنگی و اسباب بازی و عروسک بیشتر به دست ساخته های زنان و کودکان بخصوص مناطق روستایی که از فرهنگ بومی تری برخوردارند؛ اختصاص یافته و کارشناسان این حوزه با مطالعه و پژوهش روی نحوه ساخت، جنس، ارتباط با طبیعت و فرهنگ های وابسته به عروسک، به مطالعات تاریخی در حوزه کودکان پی می برند.
کفاش زاده اضافه کرد: بدیهی است استفاده از نمادهایی که معرف فرهنگ غنی این سرزمین بوده و بتواند ابزاری برای شناساندن هنر و دست ساخته های ایرانی باشد آثاری منتقل کننده بار تاریخ و فرهنگ به نسل آینده خواهندبود.
او با اشاره به فعالیتهای سال قبل این مرکز اظهار داشت: نشست هایی با حضور کارشناسان مرکز معرفی فرهنگی و پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و طراحان عروسک های ایرانی در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون برگزار گردید و در پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی کانون پرورش فکری بخش ویژه ای به عروسک های ایرانی اختصاص یافت.
وی اضافه کرد: دراین راستا و به منظور حفظ و شناساندن عروسک های بومی، کارشناسان میراث فرهنگی بر آن شدند تا با حمایت معنوی از برگزاری جشنواره گروهی عروسک سازان با نام «لبخندِ زمین» در این رویداد شرکت نمایند. این نمایشگاه بعد از آخر شیوع بیماری کرونا و عادی شدن شرایط جامعه برگزار و تاریخ آن هم در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.
کفاش زاده اظهار داشت: این نمایشگاه توسط شورای نظارت بر اسباب بازی و با مشارکت مرکز سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و استودیو عروسک نیلشید و با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می گردد و از دیگر حامیان این رویداد می توان از کرسی سلامت اجتماعی یونسکو نام برد. این نمایشگاه در بردارنده عروسک هایی خواهدبود که از هر جنس و ابعادی به مفهوم «لبخندِ زمین» اشاره داشته باشد.
براساس این فراخوان، انتخاب مواد و ابعاد در ساخت عروسک های «لبخندِ زمین» برای علاقه مندان آزاد است. موادی که برای ساخت این عروسک ها استفاده می شود باید از پارچه، چوب، پاپیه ماشه، انواع خمیر مجسمه، گل، گچ و تلفیقی از مواد در دسترس و بخصوص طبیعی و دوست دار طبیعت باشد. همینطور عروسک ها باید به صورت خلاقانه و ابداعی ساخته شود و عروسک های کپی به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد شد.
آثار در ابتدا با ارسال عکس داوری و بعد از انتخاب بر مبنای خصوصیت های یاد شده، ارسال می شود. علاقه مندان تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ فرصت دارند تا عکسِ عروسک های خویش را به شماره واتس اپ ۰۹۹۱۲۴۷۸۷۶۷ ارسال نمایند.