به گزارش عصر توریسم پویا محمودیان از صادرات ۴۲۷ میلیون دلاری صنایع دستی در ۱۱ ماهه سال ۹۸ به صورت رسمی و چمدانی اطلاع داد و اظهار داشت: ۲۳۷ میلیون دلار صادرات رسمی صنایع دستی در ۱۱ ماهه سال قبل انجام شده است.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: بررسی روند گذشته نشان داده است صادرات صنایع دستی در این مدت در مقایسه با ۱۱ ماهه سال ۹۷، به لحاظ ارزشی ۱۳.۳ درصد و به لحاظ وزنی ۸ درصد رشد داشته است.
او اضافه کرد: این در شرایطی است که بر مبنای آمار رسمی گمرک، صادرت غیرنفتی کشور در ۱۱ ماهه منتهی به بهمن ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی ۴/۴۸ درصد کاهش و به لحاظ وزنی ۱۷/۶۱ درصد افزایش داشته است.
معاون صنایع دستی کشور اظهار داشت: بر مبنای آمار اعلام شده از جانب ۲۰ استان ارزش تقریبی صادرات چمدانی هم بیشتر از ۱۹۰ میلیون دلار است که بنابر این مجموع صادرات اشاره شده، به ارزش ۴۲۷ میلیون دلار و با درصد تحقق ۹۷ درصد است.
او افزود: هدف کل سال ۱۳۹۸ بنابر سند برنامه ششم توسعه، ۴۴۰ میلیون دلار بود که با صادرات ۴۲۷ میلیون دلار صنایع دستی به صورت رسمی و چمدانی، ۹۷ درصد این هدف محقق شده است.
محمودیان اظهار داشت: بیشترین درصد تغییرات به لحاظ ارزشی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل مربوط به گروه کالایی فلزات گران بها به میزان ۲۵۸ درصد که بخش عمده آن از مبادی خروجی استان های تهران و اصفهان و عمده کشورهای طرف معامله صادراتی این نوع کالاها، ترکیه و عراق است. همینطور با توجه شیوع بیماری کرونا، صادرات چمدانی از اسفند ۹۸ کاملاً متوقف شده و صادرات رسمی هم در این ماه با کاهش روبه رو شده است.

منبع: