عصر توریسم: وضعیت تولید و فروش صنایع دستی پیش روزهای كرونایی هم چندان قابل قبول نبود؛ اما كرونا مثل هر صنعت دیگری، هنرمندان صنایع دستی را بی نصیب نگذاشت و با كاهش شدید فروش های اختتام سال 98 و تعطیلی كلیه نمایشگاه های نوروزی، بازار این حوزه بیش از پیش كساد شد و خیلی از فعالان این حوزه را درگیر مشكلات معیشتی كرد.
در همین راستا، پویا محمودیان _ معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی _ به مناسبت روز صنایع دستی (۲۰ خردادماه) در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه «صنایع دستی سال خوبی نداشت»، اظهار نمود: برای ما مهم این است که عزیزانی که در این عرصه کار می کنند امیدشان را از دست ندهند و با فاصله گرفتن از یاس و ناامیدی کار خودشان را ادامه بدهند. شیوع ویروس کرونا بااینکه به شدت در حوزه صنایع دستی را تحت تاثیر خودش قرار داد، اما نه فقط تمام حوزه های دیگر کشور بلکه تمام جهان را نیز تحت شعاع قرار داد.
او درباره طرح های حمایتی این معاونت از هنرمندان و کارگاه هایی که به جهت شیوع ویروس کرونا گرفتار لطمه شده اند، اظهار نمود: همانطور که اطلاع دارید بسته حمایتی دولت شامل حال هنرمندان صنایع دستی در زمینه های تولید، عرضه و فروش نیز شد که کلمه «فروش» فقط برای حوزه صنایع دستی استفاده شده بود. کلیه کسانی که در حوزه صنایع دستی گرفتار خسارت شده اند، می توانند با مراجعه به سایت کارا، می توانند وام ۱۲ درصد را دریافت نمایند.
معاون صنایع دستی افزود: همین طور به دنبال مذاکراتی که با بنیاد برکت داشتیم، قرار شد به کسانی که شرایط دارند و به تایید ما نیز رسیده اند، وام ۴ درصد با بازپرداخت پنج سال تعلق بگیرد. تلاش ما این است که این وام که تا سقف ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است، به افرادی تعلق بگیرد که نقش پشتیبان دارند. همین طور بنیاد برکت اعلام نمود که از ۶ هزار طرح در حوزه صنایع دستی حمایت می کند. با بنیاد اقتصادی کوثر نیز مذاکراتی انجام داده ایم که در نتیجه قرار شد بسته های حمایتی برای هنرمندان خانواده شهدا در نظر گرفته شود. با آستان قدس رضوی نیز گفت و گو کرده ایم تا بتوانیم از ظرفیت های این آستان برای فروش آثار صنایع دستی هنرمندان بهره ببریم.
محمودیان اشاره کرد: همین طور به محض اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه بدهد، آمادگی داریم که در استان هایی که وضعیت سفید وجود دارد، نمایشگاه ها و بازارچه ها کوچکی را برگزار نماییم. البته در طول این مدت به بعضی از هنرمندان نیز حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان نیز وام بلاعوض پرداخت شده است. این وام های که مبالغ کمی هم داشتند به هنرمندانی تعلق گرفت که از ۳۱ استان، بعنوان هنرمندان لطمه پذیر شناخته می شوند.
معاون صنایع دستی همین طور تصریح کرد که در طول این مدت از کسانی که در سایت های میراث فرهنگی و سایت تاریخی محوصلاتشان را به فروش می رساندند، اجاره بهایی دریافت نشده است.
وی در پاسخ به این پرسش که میزان خسارات واردشده به حوزه صنایع دستی در روزهای کرونا چه میزان بوده است، اظهار نمود: در عرصه تولید بیش از یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ارزیابی خسارت داشته ایم که اساسا در حوزه فروش این مبلغ بسیار بیشتر است. به هر حال علاوه بر تعطیلی کامل فروشگاه ها و بازارچه ها، تولدکنندگان با انباشت کالا مواجه گشتند، صادارت چمدانی کاملا متوقف گردید و صادرات رسمی نیز با وقفه های قابل توجهی روبه رو شد؛ بدین سبب خسارات واردشده در حوزه صنایع دستی بسیار قابل تامل است.
محمودیان در ادامه با اشاره به آغاز هفته صنایع دستی اعلام که در طول این مدت برنامه هایی از طرف معاونت صنایع دستی همچون انعقاد تفاهم نامه و تجلیل هنرمندان پیشکسوت در نظر گرفته شده است.

منبع: