عصر توریسم: روز 21 خرداد ماه 1399 (10 ژوئن) همزمان با روز جهانی صنایع دستی، وبگاه ویكی فرش دانشنامه تخصصی فرش و قالی رونمایی می شود. این دانشنامه آنلاین در زبان فارسی با نام ویكی فرش، سرگذشت هنر ـ صنعت فرش را از گذشته های دور تا به امروز در سراسر جهان خصوصاً ایران، آناتولی (تركیه امروزین)، افغانستان، هند، پاكستان، قفقاز و آسیای میانه بررسی می كند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، نیلوفر علیپور ـ دبیر اجرایی ویکی فرش ـ از رونمایی ویکی فرش آگاهی داد و اظهار داشت: ویکی فرش یک نهاد پژوهشی ـ هنری غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی است که می کوشد بستری برای همکاری همه پژوهشگران، استادان، دانشجویان و کارشناسان ایرانی و بین المللی حوزه فرش فراهم آورد. بستر فنی این همکاری مشترک با بهره گیری از پلت فرم مدیاویکی به وجود آمده است و کاربران به سادگی می توانند با حساب کاربری خود در تولید یا ویرایش مقالات این دانشنامه آزاد مشارکت کنند.
علیپور با اعلان اینکه تابحال بیش از ۳۰۰ مدخل به زبان فارسی و ۲۵۰ مدخل به زبان انگلیسی در ویکی فرش به وجود آمده است، اظهار داشت: برخی مقالات این دانشنامه داری امضای یک یا چند مؤلف است و برخی دیگر حاصل همکاری گروهی نویسندگان و بدون امضا است. از خاصیت های دانشنامه ویکی فرش رده بندی های منظم موضوعی مقالات است. مقالات این دانشنامه گستره ای بزرگ از موضوعات را دربرمی گیرد؛ از اصطلاح شناسی عمومی گرفته تا شناخت ابزار و فنون بافندگی؛ از تاریخ فرش گرفته تا جغرافیا و مناطق تولید آن؛ از مواد اولیه گرفته تا طرح ها و نقش ها و از صنعت، تجارت، پژوهش و آموزش فرش تا معرفی هنرمندان و مروجان اثرگذار این هنر تاریخی (دسته بندی موضوعات اصلی ویکی فرش را در اینجا ببینید). اغلب مقالات این دانشنامه دارای یک جعبه اطلاعات (اینفوباکس) است که دانستنی های کلی درباره آن مدخل را به خوبی فشرده کرده است. صفحه نخست ویکی فرش با موضوعات گوناگونی همچون نگاره روز، مقاله هفته، کتاب هفته و اخبار فرش به روزرسانی می شود.
دبیر اجرایی ویکی فرش با اشاره به این خبر به نمایندگی از شورای ویراستاری دانشنامه ویکی فرش همه صاحب نظران و علاقه مندان فرش را به همکاری فرا خواند.
علیپور اضافه کرد: تولید ویکی فرش به مشارکت همگانی و عمدتاً داوطلبانه کاربران وابسته است. شورای ویراستاری ویکی فرش بر یکدستی و اعتبار و درستی اطلاعات این دانشنامه نظارت می کند. ویکی فرش در آغاز فعالیت خود از حمایت مادی و معنوی علاقه مندان به هنر فرش خصوصاً شرکت راگمن (Rugman)، اولین سایت آنلاین فروش فرش در جهان (تأسیس ۱۹۹۸)، برخوردار بوده و امیدوار است همچنان با حمایت غیردولتی فرهنگ دوستان به معرفی این هنر-صنعت بپردازد.

منبع: