به گزارش عصر توریسم شهردار منطقه 13 با اشاره به اینكه 56 پروژه در جهت تامین كمبود سرانه های فرهنگی، اجتماعی و… شرق تهران برای بوستان تاریخی سرخه حصار تعریف شده است، اظهار داشت: تبدیل كاخ یاقوت به موزه گامی برای جبران كمبود سرانه های فرهنگی و خدماتی شرق تهران است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، مرتضی رحمانی در جلسه مشترک با مسئولین سازمان تامین اجتماعی در زمینه تعاملات و راهکارهای اجرایی بهره برداری از کاخ یاقوت به نفع شهروندان به سبقه تاریخی و امکانات پارک جنگلی سرخه حصار بعنوان قطب گردشگری شرق تهران اشاره نمود و اضافه کرد: ۵۶ پروژه در جهت تامین کمبود سرانه های فرهنگی، اجتماعی و… شرق تهران برای این بوستان تاریخی تعریف شده که با تبدیل کاخ یاقوت به موزه و یا یک مکانی فرهنگی، گامی دیگر در جبران کمبود سرانه های فرهنگی و خدماتی شرق تهران به نفع شهروندان برداشته خواهد شد.

وی با اعلان اینکه کاخ یاقوت میراث فرهنگی و تمدن ایران است که می بایست در حفظ، صیانت و معرفی آن کوشا باشیم، بر ضرورت تشکیل کارگروهی تخصصی با زمانبندی مشخص، مشتکل از نمایندگان شهرداری، سازمان تامین اجتماعی، اداره کل حریم و میراث فرهنگی جهت بهره مندی هرچه زودتر شهروندان از این مکان تاریخی تاکید کرد.

همین طور در این مراسم هادی زبده، معاون مالی سازمان تامین اجتماعی ابراز امیدواری کرد با تعاملات صورت گرفته در آینده ای نزدیک امکانات این ساختمان تاریخی و فرهنگی مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد.

طبق گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳، قصر یاقوت از کاخ های شرق تهران در سال ۱۲۶۲ خورشیدی و در دوران ناصرالدین شاه قاجار در منطقه سرخه حصار بنا نهاده شد. عمارت قصر یاقوت، کاخ یاقوت یا کاخ سرخه حصار اسامی دیگر آن هستند. این کاخ درون پهنه کنونی بیمارستان شهید لواسانی جای دارد. این اثر در تاریخ یکم مهرماه سال ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۴۱۲ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: