عصر توریسم: با آغاز مجدد كارهای گردشگری در تعداد رو به افرایشی از كشورهای جهان، سازمان جهانی گردشگری اطلاعات جدیدی درباره تاثیرات منفی بحران جهانی كرونا بر این صنعت منتشر نمود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، بعد از چند ماه وقفه بی سابقه در صنعت توریسم، سازمان جهانی گردشگری گزارش داده که کارهای گردشگری به ویژه در مقاصد واقع در نیم کره شمالی زمین باردیگر شروع شده، با این وجود محدویت های سفر در خیلی از کشورها پابرجا است و صنعت گردشگری همچنان همچون صنایعی است که بیشترین لطمه ها را به جهت شیوع ویروس کرونا متحمل شده است.
کاهش تدریجی محدودیت های سفر در بعضی کشورها، شروع به کار باردیگر برخی سفرهای بین المللی و افزایش امنیت و پیروی از پروتکل های بهداشتی همچون اقداماتی است که دولت ها برای از سرگیری فعالیت گردشگری خود اتخاذ نموده اند.
«زوراب پولولیکاشویلی»، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در این زمینه اظهار داشت: «سقوط ناگهانی و گسترده شمار گردشگران مشاغل و اقتصاد را تهدید می کند، بدین سبب در اولویت قرار دادن آغاز باردیگر گردشگری و مدیریت مسئولانه آن امری حیاتی است».
در صورتیکه ماه آوریل برمبنای روال سال های گذشته باید یکی از پررونق ترین بازه های زمانی برای گردشگری باشد، اعمال محدودیت های سفر، سبب کاهش ۹۷ درصدی ورود گردشگران بین المللی در سراسر جهان شد. این عدد در ماه مارس ۵۵ درصد بود و در فاصله زمانی ژانویه تا آوریل ۲۰۲۰ (چهار ماه نخست سال) شمار گردشگران بین المللی ۴۴ درصد نزول داشته که به معنای زیان ۱۹۵ میلیارد دلاری به درآمدهای گردشگری بین المللی است.

برمبنای اطلاعات جدیدی که سازمان جهانی گردشگری درباره تاثیرات شیوع ویروس کرونا منتشر نموده، در چهار ماه نخست سال جاری میلادی (ژانویه تا آوریل ۲۰۲۰) شمار گردشگران بین المللی در مقیاس جهانی نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۸۰ میلیون کمتر بوده است.
بیشترین کاهش شمار گردشگران در این بازه زمانی با منفی ۵۱ درصد در منطقه آسیااقیانوسیه روی داده و بعد از آن اروپا (منفی ۴۴ درصد)، خاورمیانه (منفی ۴۰ درصد)، آمریکا (منفی ۳۶ درصد) و آفریقا (منفی ۳۵ درصد) را به ثب رسانده اند.
در صورتیکه سال ۲۰۱۹، شمار گردشگران بین المللی با رشد ۴ درصدی به ۱.۵ میلیارد نفر رسیده بود، آمار چهار ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ از متوسط کاهش ۴۴ درصدی شمار گردشگران بین المللی به جهت شیوع ویروس کرونا حکایت دارد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم