فعالان و سرمایه گذاران گردشگری درباره انتشار تصاویری از معتادان در بافت تاریخی و توریستی شهر شیراز، معتقدند سیاه كردن پیشانی یك شهر توریستی فقط گردشگران آنرا نگران می كند و فراری می دهد.
«سنگ سیاه» گذر و محله ای در بافت تاریخی شهر شیراز است. در بعضی اسناد آمده که سنگ بنای این محله از دوره کریم خان زند گذاشته شد. وجه تسمیه آن هم از سنگ سیاه مزار فرهیخته ای به نام «سیبویه» گرفته شده است. کلکسیونی از خانه ها، مساجد، کلیساها، بازارچه ها و زیارتگاه های تاریخی را در سنگ سیاه می توان یافت. با این وجود نشان دادن رخ دیگر این محله تاریخی و انتشار تصاویری با این توضیح که گذر تاریک، عمارت ها و خانه های خالی، پناهگاهی امن است برای لانه گزینی معتادان، اعتراض برخی فعالان گردشگری که این محله تاریخی را برای سرمایه گذاری برگزیده اند، برانگیخته است.
الهام طالیان پور، مدیر یکی از اقامتگاه ها سنتی این محله، به تصاویری که سنگ سیاه را عریان به تصویر کشیده معترض است. او به ایسنا می گوید: دست به دست شدن عکس ها در فضای مجازی، گردشگران را نگران کرده و حتی برخی را این مدت، فراری داده است.
او تاکید می کند عکس ها مربوط به حال حاضر نیستند و ادامه می دهد: از وقتی سرمایه گذاران به محله سنگ سیاه آمده اند و خانه ها و عمارت های تاریخی را به هتل، کافه و اقامتگاه سنتی تبدیل نموده اند، چهره این محله عوض شده است و کارتن خوابی و حضور معتادها خیلی کمرنگ تر از گذشته شده، حالا چرا عده ای ذغال به دست گرفته اند و چهره این محله تاریخی و توریستی را سیاه می کنند.
طالیان پور می گوید: معتاد با تاریکی، خلوتی و متروکه ها انس و الفت دارد، درحالی که با سرمایه گذاری هایی که در خانه های تاریخی شده و با تغییر کاربری ها، نورپردازی ها و نصب دوربین ها، آن فرصت و فضا از معتادان گرفته شده است. سرمایه گذاری ها در این محله کماکان ادامه دارد، این جریان بطور قطع ناهنجاری ها و معضلات محله را کمتر و کمتر خواهد کرد، فقط مسؤولان هم باید همکاری داشته باشند. چندین نوبت این درخواست مطرح شده که همین تعداد اندک معتادی که اغلب مهاجر و غیربومی هستند را جمع آوری کنند، اما هنوز اقدامی نشده است.
او با اعتقاد بر این که سرمایه گذاری های گردشگری و اجرای پروژه احیای بافت تاریخی سنگ سیاه با دست به دست شدن تصاویری که بیشتر آنها به چند سال پیش مربوط است، به خطر خواهد افتاد، می افزاید: در چند سال گذشته، در کسادی بازار ملک تنها املاکی که بازار خوب داشت، بافت قدیم بود اما متاسفانه رویکردهای اشتباه ما را به جایی رسانده که حالا بهای هزینه کرد چند ساله مان را هم پرداخت نمی کنند.
بخشی از سرمایه گذاری های خصوصی و تغییر کاربری ها در محله سنگ سیاه شیراز

منبع: