عصر توریسم: با بیان افت گردشگری در كشورهای مسلمان به دنبال انتشار ویروس كرونا، راه كار ایران برای نجات گردشگری در این بحران عالمگیر، از طرف كمیته دائمی همكاریهای اقتصادی سازمان همكاریهای اسلامی (COMCEC) تایید شد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، وبینار «آثار کووید ـ ۱۹ بر گردشگری در بین کشورهای OIC و راه­ های پیش رو» با حضور ۴۱ نماینده از ۲۵ کشور عضو و سازمان­ های تخصصی بین المللی و با حضور مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری و همین طور رابط وزارت­خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در «کمیته دائمی همکاریهای اقتصادی سازمان همکاریهای اسلامی» یا «کومسک» (COMCEC) بعنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، انجام شد.
در ابتدای وبینار «آثار کووید ـ ۱۹ بر گردشگری در بین کشورهای OIC و راه های پیش رو» نماینده سازمان جهانی گردشگری با بیان پیش بینی کاهش ۶۰ تا ۸۰ درصدی گردشگران بین المللی در جهان، اظهار داشت: بیشترین نرخ کاهش گردشگران بین­ المللی و ضررهای ناشی از آن در بازه زمانی ژانویه تا آوریل در بین مناطق مختلف دنیا متعلق به آسیا ـ اقیانوسیه با ۵۱% – و خاورمیانه با ۴۰% – بوده است.
وی در ادامه بر توسعه محصولات جدید و خلاقانه متناسب با وضع موجود، گردشگری مسؤولانه و توسعه آموزشی مهارت های جدید خصوصاً مهارت های دیجیتال تاکید و آنها را به کشورهای عضو سفارش کرد.
نماینده کومسک نیز گزارش آماری از آثار کووید – ۱۹ بر گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی OIC ارائه کرد و اظهار داشت: در بین کشورهای اسلامی ترکیه با ۸۹%-، امارات با ۸۴%-، اندونزی با ۷۸%-، مالزی با ۷۵%-، قطر با %۷۴- و عربستان با ۶۴%- بیشترین کاهش در ظرفیت صندلی پروازهای بین المللی را در ماه آوریل داشته اند.
وی افزود: طبق آمار کومسک، پیش بینی می شود امسال میلادی آمار جابه­ جایی توریست در بین کشورهای OIC حدود ۴۶ میلیون نفر تنزل یافته و در نتیجه درآمد حاصل از این جریان گردشگری حدود ۵۸ میلیارد دلار آمریکا کم شود.
در بخش ارائه تجربیات کشورها در زمینه انجام اقدامات مناسب برای رونق گردشگری با تاکید ویژه بر گردشگری داخلی در دوران کرونا، نمایندگان ایران گزارشی از اقدامات انجام شده در فازهای متوالی ارائه دادند. این فازها شامل تشکیل کمیته ملی گردشگری و ورزش بمنظور ارزیابی و برآورد خسارات وارده به بخش­ های مختلف صنعت گردشگری بوسیله وب سایت مربوطه، ارائه بسته­ های حمایتی به ذینفعان گردشگری در چارچوب معافیت مالیات بر ارزش افزوده، استمهال بازپرداخت اقساط وام­ ها، کاهش ۲۳ درصدی حق بیمه برای کارفرمایان و کارکنان شرکت­ ها و تاسیسات گردشگری، ایجاد امکان پرداخت هزینه حامل­ های انرژی به صورت اقساط، اعطای وام­ های کم بهره، گردنگیر شرکت­ های گردشگری به برگرداندن وجوه افرادی که سفرهای از پیش رزرو کرده خودرا لغو کردند، تمدید خودکار مجوزهای تاسیسات گردشگری و با تاخیر، ابلاغ دستورالعمل اولیه بهداشتی جهت رعایت در مراکز خدمات گردشگری و ابلاغ پروتکل بهداشتی سفر هوشمند (سفر با رعایت کامل نکات بهداشتی) و برگزاری تورهای آشناسازی بمنظور انعکاس رعایت موارد بهداشتی در کلیه اجزای زنجیره تامین خدمات گردشگری بمنظور اعتمادسازی و تشویق سفرهای داخلی با رعایت فاصله اجتماعی لازم و استفاده کلیه تجهیزات بهداشتی مورد نیاز است.
بنابر گزارش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برنامه عملکرد ایران از این حیث که در آن بر گردشگری داخلی تمرکز شده است مورد توجه ویژه رئیس جلسه و اعضای کومسک قرار گرفت و تاکید شد که این رویه می­ تواند بعنوان یکی از الگوهای موفق مورد استفاده کشورهایی که قصد تمرکز بر گردشگری داخلی را دارند، قرار گیرد.
در بخش پایانی نشست از شرکت کنندگان درخواست شد تا راه­کارهایی برای نجات صنعت گردشگری در دوران کرونا و رونق آن در دوران پسا کرونا ارائه نمایند. نمایندگان ایران دو پیشنهاد ارائه کردند که عبارتند از تمرکز بر رونق گردشگری داخلی با رویکرد تورهای خانوادگی و تهیه کلیپ­ هایی از وضعیت مثبت رعایت موارد بهداشتی در مراکز اقامتی و پذیرایی و پخش گسترده آن بمنظور اعتمادسازی بین مردم برای انجام سفر داخلی بود.
کومسک از پیشنهاد ایران برای تمرکز بر تورهای داخلی خانوادگی بعنوان ایده­ ای کاملا نو و گره گشا در رونق گردشگری داخلی یاد کرد و بعنوان یکی از نتایج اصلی وبینار از طرف رئیس جلسه به سایر کشورهای عضو پیشنهاد شد. از دیگر نتایج نشست می توان به لزوم بازتعریف بازارهای هدف گردشگری خارجی در دوران کرونا و به ویژه پسا کرونا و همین طور استفاده از بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر فناوری اطلاعات و دیجیتال برای بازسازی چهره کشورها اشاره نمود.

منبع: