عصر توریسم: بااینكه سیاست وزارت میراث فرهنگی و وزارت بهداشت در انجام سفرهای داخلی خلاف یكدیگر است، اما بنا به دلایلی متعدد، هم اكنون نباید سفر كرد.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ مسئولان وزارت میراث فرهنگی در گفتگوهای خود اعلام می کنند سفرها تعطیل نیست. موزه ها و مراکز اقامتی و سایت های گردشگری باز هستند و مردم با رعایت پروتکل های شخصی و استفاده از خودرو های شخصی و یا استفاده از حمل و نقل عمومی با رعایت فاصله همچنان می توانند سفر کنند.
اما مسئولان وزارت بهداشت همچنان اعلام می کنند یکی از مهمترین دلیلهای انتشار ویروس کرونا، سفرهای گوناگون است. روز ۱۷ تیر ماه نیز که آمار ۲۰۰ جان باخته از کرونا در طول یک روز و ابتلای دو هزار و ۶۳۷ بیمار جدید به ویروس رکورد آمار را زد و در واقع ۲۰ استان را در وضعیت هشدار یا قرمز قرار داد.
جدا از این آمارها که توجه به آنها نشان میدهد سفر کردن در چنین شرایطی یکی از پر ریسک ترین اقدامات است به خصوص اگر سفرها جنبه کاری و ضروری نداشته باشد مسئله دیگر در عدم رعایت افراد به مسائل بهداشتی و عدم رعایت پروتکل ها در تأسیسات گردشگری و یا خدمات حمل و نقل عمومی است.
کافی است سری به ترمینال جنوب زده شود تا وضعیت مسافران و رعایت بهداشت بیشتر ملموس باشد. مشاهدات خبرنگار مهر حاکی از آنست که نه راننده ها و نه پرسنل ترمینال استفاده از ماسک را جدی نمی گیرند.
فضای سربسته ترمینال که همراه با بوی سیگار میزبان مسافران است مملو از افرادی است که نه ماسک به صورت دارند و نه دستکش به دست. خدمات بهداشتی ترمینال تفاوت دیگری با زمان های دیگر از سال و زمانی که هیچ ویروسی در کشور شایع نشده بود؛ ندارد. مایع دستشویی بیشتر اوقات تمام شده است و زمین همچنان خیس.
اغذیه فروشی ترمینال نیز نه مایع ضدعفونی کننده دارد و نه فروشندگان آن رعایت مسائل بهداشتی را کرده اند ولی عده ای در حال غذا خوردن هستند. اتوبوس ها در مسیرهایی که بیشترین تردد را دارند پر از مسافرند. شاید برخی از صندلی آنها خالی باشد اما در طول مسیر و حتی بیرون از ترمینال مسافران عبوری زیادی را سوار می کنند پس اینکه گفته شده بود مسافران یکی در بین روی صندلی ها بنشینند عملاً رعایت نمی گردد.
اعتراض مسافران به راننده سبب می شود که راننده درخواست هزینه اضافه تر بابت یک مسافر را طلب کند. بدین سبب فاصله اجتماعی در اتوبوس های مملو از مسافری است که کنار هم می نشینند بدون اینکه در طول سفر کمتر موارد بهداشتی رعایت شود.
بیشتر صندلی ها به خصوص صندلی اتوبوس های قدیمی، همانند گذشته همچنان آلوده هستند و احساس نمی گردد که رویه آنها تعویض شده باشد و یا مواد ضدعفونی کننده به خود دیده باشند.
زمانی که به استانها و یا شهرستان های دورتر از پایتخت سفر کنید تعداد افرادی که مسائل بهداشتی را کمتر رعایت نمی کنند بیشتر می شود.
مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری به جهت اینکه بتوانند هزینه بیشتری به دست بیاورند و یا نبود مسافر را در روزهای قرنطینه خانگی جبران کنند؛ کمتر به رعایت فاصله گذاری اقدام می کنند. بعنوان مثال گفته شده بود که هتل ها می بایست برای هر ۲۴ تا ۴۸ ساعت اتاق خودرا از زمانی که مسافر در آن اقامت داشته تا اقامت مسافر بعدی خالی نگه دارند اما این اتفاق هم نمی افتد و اگر این اقدام در بعضی از هتل ها صورت گیرد قاعدتاً به این علت است که آن هتل خالی از مسافر بوده است.
در هتل هایی که اتفاقاً پر ستاره هستند و انتظار می رود که بهتر رعایت کنند؛ در بعضی از شهرستان ها اهمیتی به وجود مواد ضدعفونی کننده در رستوران ها و یا در پذیرش نمی دهند.
اینها مواردی است که نشان میدهد وزارت میراث فرهنگی در نظارت و بازدید بازرسان همچنان منفعل عمل می کند و بازرسان سخت گیری های لازم را درباره این تأسیسات گردشگری ندارند.
در خیلی از رستوران های بین راهی نیز دیده می شود قاشق و چنگال ها و یا لیوان ها بدون هیچ پوششی روزها روی میز چیده شده اند و در انتظار میهمان هستند. شاید لازم بود بازرسان سرزده به این مراکز مراجعه می کردند.
این روزها که شیوع ویروس کرونا بسیار زیاد شده، بعضی از مراکز اقامتی و گردشگری و حتی موزه ها کماکان بسته هستند و برخی که مدتی باز بودند، حالا به جهت اینکه مشکلات بیشتری دامن آنها را نگیرد، ترجیح داده اند فعلاً بسته بمانند. بدین سبب قبل از سفر باید از فعالیت آنها مطمئن شد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم