عصر توریسم: چهارماه از ارائه طرح مرمت خانه امام جمعه به شورای فنی صندوق احیای آثار تاریخی گذشت ولی هنوز این شورا تایید نهایی را نداده است.

گروه فرهنگ؛ ۲۷ اسفند سال ۹۸ طرح مرمت خانه امام جمعه توسط بهره برداری که قبلاً هم خانه آقاجان نسب بابل را مرمت و به بهره برداری رسانده به شورای فنی صندوق احیای آثار تاریخی ارسال شد در آن زمان ایراداتی به طرح گرفتند و باردیگر قرار شد تا سرمایه گذار این ایرادات را برطرف کند.
حالا این روند آنقدر طولانی شده که می توان گفت ۴ ماه از ارائه طرح اولیه گذشته است و این طرح همچنان در حال رفت و برگشت است.
خانه تاریخی امام جمعه مقرر است کاربری فرهنگی و پذیرایی داشته باشد ولی هنوز معطل طرح مرمتی مانده است. در این زمینه هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی به خبرنگار مهر اظهار داشت: پروژه مرمت و بهره برداری از خانه تاریخی امام جمعه تهران در مرحله طراحی و ستاندن تأیید شورای فنی است. سرمایه گذاری که مقرر است برای این بنا کاربری فرهنگی و پذیرایی ایجاد کند، مشاور طرح را معرفی و طرح استواری بخشی و مرمت را تنظیم کرده این اقدام حداقل سه تا چهارماه طول می کشید. ما به این طرح ایراد گرفتیم و آنرا برگشت دادیم تا باردیگر اصلاح گردد.
وی با اعلان اینکه در دوران قرنطینه چند بار پیرو این مساله جلسه داشتیم اظهار داشت: باید طرح تکمیل و اصلاحات انجام می شد. شرایط و الزاماتی را مد نظر قرار دادیم چون مکلف هستند تا با همکاری دقیق ما کارها را پیش ببرند. مشاور باید بداند که متعهدانه طبق نظر ما کار کند نه سرمایه گذار.
میرزایی با بیان اینکه بهره بردار خانه امام جمعه در طبقه بالا به هیچ عنوان حق کاربری پذیرایی ندارد بلکه فقط این بخش کاربری فرهنگی خواهد داشت، بیان کرد: مشاور خانه امام جمعه طرح خوبی داده است. قبلاً هم در مازندران فعالیت نموده و آنجا هم خوب کار کرده اند.
وی در پاسخ به این پرسش که بهره بردار سال ۹۷ برنده مزایده شده و اواخر سال ۹۸ نیز طرح را داده است و طبق گفته بهره بردار ایرادات نیز برطرف شده ولی چرا در طول این مدت هنوز طرح آن به تصویب نرسیده است اظهار داشت: دستگاه های نظارتی به این بنا ورود کرده بودند و ابهاماتی داشتند وقتی آنها سوال می کنند باید تا زمان اغنا آنها موضوع را نگه داریم.
میرزایی در پاسخ به اینکه این ابهامات باید پیش از واگذاری بناها صورت گیرد نه پس از آن اظهار داشت: این نقد درست است. همین طور به سبب عدم اشراف دستگاه های نظارتی رسیدگی به این مسائل کند انجام می شود. در دوره ای همکاران ما به این لزوم نرسیده بودند که لیست بناها پیش از واگذاری، به صورت عمومی منتشر شود.