موزه ویلا آلفا در آدیس آبابا برای بازگشایی جهت بازدید بعد از انجام بازسازی های گسترده در این موزه شروع به كار می كند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ Laurite Afewerk Tekle یکی از مشهورترین هنرمندان اتیوپی بود که به سبب نقاشی روی مضامین آفریقایی و مسیحی که روی شیشه انجام می شود شناخته شده است.
او کمک به استقلال آفریقا از دست استعمار را با انعکاس در نقاشی های خود نشان می داد، مبارزات استعماری وی در نقاشی را “ستون فقرات تمدن آفریقا و وحدت آفریقا ” نامیده است.
براساس اعلام اداره تحقیقات و حفاظت از میراث فرهنگی اتیوپی، هم اکنون نوسازی ویلا آلفا نهایی شده و در آذر ماه سال جاری درهای آن برای عموم باز خواهد شد.
پروفسور آبهو ابیبهو مدیر کل میراث فرهنگی اظهار داشت که موزه هنر ویلا آلفا با هزینه ای بیش از سه میلیون بیر اتیوپی تعمیر شده و الان آماده استقبال از بازدید کنندگان است. کل اقامتگاه این هنرمند همچون استودیو، جوایز بین المللی و نقاشی های وی، محله های زندگی این هنرمند با اتاق خواب و اتاق های میهمان در معرض دید عموم خواهد بود. ما تقریباً در مراحل پایانی ساخت و تعمیر و نوسازی موزه این هنرمند فقید هستیم و در سال آینده در ماه دسامبر رسماً در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. ما اطمینان داریم که این خانه یکی از مراکز تفریحی گردشگری برای گردشگر های بین المللی و محلی خواهد بود.
Abebaw اظهار داشت: برخی از افراد از جوامع بین المللی همچون رؤسای کشورها دائماً علاقه خودرا برای دیدن ویلا آلفا نشان می دهند چونکه لوریت یکی از هنرمندان نمادین معاصر در اتیوپی و آفریقا بود. همیشه یک تقاضای عمومی برای بازدید از خانه وجود دارد برای اینکه امور هنری لوریت نقش مهمی در هنرهای معاصر آفریقا ایفا کرده است. بنابراین، افتتاح این موزه علاوه بر ایجاد درآمد می تواند بعنوان مرکزی تحقیقی برای هنرهای معاصر آفریقا نیز باشد.
ویلا آلفا، که خانه و استودیوی Laurite Artist Afework Tekle واقع شده است، در زمان اشغال ایتالیا بیشتر آثار و نقاشی های آن نابود شد. سربازان ایتالیایی بخش هایی از خانه وی را ویران کردند اما وی بعد از اخراج مهاجمان ایتالیایی از اتیوپی، آنرا مجدداً ساخت.
این هنرمند در سال ۱۹۹۹ استودیو و خانه اش را برای عموم مردم افتتاح نمود، اما به دنبال درگذشت وی در سال ۲۰۱۲ خانه و استودیوی وی بسته شد.
در سال ۱۹۹۷، وی در دوسالانه آکویتین فرانسه آثار خودرا به معرض نمایش گذاشته بود، توانست در این رقابت بین المللی جایزه اول را کسب کند.
او همین طور بعنوان برنده دوسالانه نامزد شد و به عضویت در آکادمی بین المللی هنر فرانسه نیز درآمد. او همینطور نخستین عضو آفریقایی آکادمی هنر روسیه در سال ۱۹۸۳ نیز بود.
این گزارش توسط رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی تهیه و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شده است.