به گزارش عصر توریسم اشرف بروجردی با تاكید بر سرعت بخشیدن فرایند ثبت آثار می گوید: اگر فرآیندهای ثبت در ایران با تعلل پیش رود، بدون شك كشورهای دیگر گوی سبقت را برای ثبت آثار می ربایند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جدید ترین جلسه کمیته ملی حافظه جهانی با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی در محل اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی برگزار گردید.
بروجردی در این جلسه اظهار داشت: تعویق بهوجودآمده در برگزاری جلسات کمیته ملی حافظه جهانی به علت شیوع کرونا بوده است اما مبحث ثبت آثار به علت درجه اهمیت باید همچنان در دستور کار باشد، چونکه ثبت آثار بعنوان داشته های فرهنگی ایران، اقدام شایسته و موثری است که باید ضمن تداوم بخشی از آن در جهت تحقق این مهم قدم برداریم و شاهد حضور فعال اعضای کمیته و تسریع بخشی بر امور باشیم.
رییس کمیته ملی حافظه جهانی سپس اظهار داشت: الان رقبای بسیاری برای ثبت جهانی آثار ایران در عرصه های مختلف وجود دارند و چنان چه فرآیندهای ثبت در ایران با تعلل پیش رود، بدون شک این کشورها گوی سبقت را برای ثبت آثار می ربایند.
بروجردی بر لزوم ادامه برگزاری جلسات کمیته ها بخصوص کمیته ارزیابی و کارگاه های آموزشی به صورت مجازی تصریح کرد.
همچنین حاضران در این جلسه به پیشنهاد موسسه اکو در خصوص برگزاری این کارگاه ها برای کارشناسان و رایزنان فرهنگی کشورهای عضو به بحث و بررسی پرداختند.
هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جانشین دبیر کمیته ملی حافظه جهانی در ادامه این جلسه، به فراهم سازی مقدمات لازم برای ثبت مشترک دو آلبوم اشاره نمود و اظهار داشت: این مورد باید در کارگروه ارزیابی حافظه جهانی بررسی شود.
او همینطور به درخواست معاونت پژوهشی مدرسه عالی شهید مطهری برای بازدید از اثر مرمت شده «خمسه نظامی گنجوی» اشاره نمود و اظهار داشت: این اثر الان مرمت و استقامت بخشی شده و همه مراحل مستندسازی را گذرانده است.
در این جلسه همینطور برخی از آثاری که پیشتر در کارگروه حافظه جهانی ارزیابی شده بودند برای ثبت در این کمیته مورد بررسی قرار گرفتند و گواهی ثبت برخی از آثار که در جلسات پیشین نهایی شده بود به صاحبان اثر عرضه شد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم