عصر توریسم: سمنان مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از معكوس شدن روند مهاجرت در روستاهای دارای اقامت گاه بوم گردی در این استان آگاهی داد.
مهدی جمال ضمن بازدید از ایسنا در گفت و گو با خبرنگاران این خبرگزاری اظهار نمود: توسعه گردشگری در این روستاها سبب شده که شاهد مهاجرت معکوس در این گونه روستاها باشیم. اقبال به این روستاها به شکلی است که هیچکدام از روستاییان حاضر به فروش زمین های خود در روستا نیستند.
وی از روند روبه رشد اقامت گاه های بومگردی در این استان آگاهی داد و اشاره کرد: 23 بوم گردی در دوره مدیریت بنده به ظرفیت های استان در این بخش افزوده و شمار بوم گردی ها از 62 واحد به 85 واحد رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: با تلاش همکاران ما در طول این مدت شاهد افزایش 20 درصدی تاسیسات گردشگری در استان بودیم که روند امیدبخشی است.
جمال، رشد و توسعه گردشگری را منوط به پای کار آمدن همه دستگاه ها دانست و اضافه کرد: انتظار می رود که در سالی که از طرف مقام معظم رهبری بعنوان سال جهش تولید مزین شده، همه دستگاه ها پای کار بیایند تا شاهد رشد و توسعه بیش از پیش این صنعت درآمدزا در استان سمنان باشیم.
وی بر ضرورت تسهیل در روند سرمایه گذاری در حوزه گردشگری تاکید و اشاره کرد: متاسفانه بورکراسی پیچ در پیچ اداری سبب می شود که سرمایه گذاران عطای سرمایه گذاری را به لقایش ببخشند.
وی با اعلان اینکه یک سرمایه گذار باید از 18 دستگاه استعلام بگیرد اضافه کرد: این بوروکراسی اداری چنان طولانی است که گاه سرمایه گذاران وسط راه پشیمان شده و قید سرمایه گذاری را می زنند.
جمال با گلایه از گردنگیر سرمایه گذاران به ستاندن مجوز از ده ها دستگاه ها اشاره کرد: این در حالیست که نقش خیلی از این دستگاه ها در حوزه گردشگری چندان معین نیست.
وی بر لزوم حذف موازی کاری ها تاکید و اشاره کرد: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک دستگاه کاملا تخصصی است متاسفانه قسمتی از دستگاه ها و همچون شهرداری ها بدون دریافت کوچکترین مجوزی به بخش گردشگری ورود می کنند که باید جلوی این موازی کاری ها گرفته شود.
وی از اجرای ها ده ها طرح در حوزه مرمت و حفاظت از آثار تاریخی این استان آگاهی داد و اظهار داشت: خوشبختانه پیگیری های میراث فرهنگی استان سبب شد که در این شرایط دشوار اقتصادی اعتباری افزون بر 20 میلیارد تومان را جذب نماید.
وی از احیای کاروانسراها بعنوان یکی از برنامه ها و اولویت های این اداره کل نام برد و اظهار نمود: راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی، پیگیری ثبت تاریخی چندین اثر استان همچون چشمه علی دامغان، مجموعه تاریخی بایزید بسطامی، ابوالحسن خرقانی و… از این جمله است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در قسمتی از سخنان خود به تمجید از عملکرد ایسنا پرداخت و اظهار داشت: خبرگزاری ایسنا همیشه با نگاهی کارشناسانه و حرفه ای به حوزه خبر کمک کار میراث فرهنگی بوده است.
وی از ایسنا بعنوان رسانه ای جریان ساز نام برد و اظهار داشت: رسانه ها و همچون خبرگزاری پرنفوذ ایسنا می تواند به رشد و توسعه گردشگری در استان کمک نماید.

نتهای پیام

منبع: