عصر توریسم: بعد از انفجار مهیب هفته ی گذشته در بیروت، «یونسكو» روز پنجشنبه اعلام نمود رهبری تلاش ها برای حفاظت از میراث لطمه پذیر بیروت را برعهده خواهد گرفت.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، با توجه به این که بر اساس گزارش مقامات لبنان حدود ۶۰ بنای تاریخی بیروت بر اثر انفجار اخیر این شهر در خطر ویرانی قرار دارند، «یونسکو» روز پنجشنبه اعلام نمود هدایت کمپین بین المللی برای مرمت و بازسازی میراث بیروت را بر عهده خواهد گرفت.
حادثه انفجار بندر بیروت، شمار بسیاری زخمی و کشته بر جای گذاشت و این شهر را متحمل خسارات بسیاری کرد.
موزه ها، بناهای تاریخی، گالری های هنری و اماکن مذهبی همچون مواردی بودند که در جریان این انفجار گرفتار خسارت شدند.
مناطق «الجمیزة» و «مار مخایل» که در فاصله کمی از بندر بیروت واقع شده اند همچون مناطقی هستند که با بیش ترین لطمه مواجه گشته اند.
در هر دو این مناطق مجموعه زیادی از بناهای تاریخی وجود دارند.
«ارنستو اوتون» ـ معاون دبیر کل فرهنگ یونسکو ـ بیان کرد: «در پی این حادثه غم انگیز، جامعه بین المللی عمیقا خواهان پشتیبانی از لبنان شده است. یونسکو نیز متعهد به پیگیری این درخواست در حوزه فرهنگ است تا این اقدام منجر به کوشش برای بازسازی و مرمت در ابعاد گسترده تر شود.»
بگفته وزیر فرهنگ لبنان دست کم ۸ هزار ساختمان در «الجمیزة» و «مار مخایل» گرفتار لطمه شدند که در این میان ۶۴۰ ساختمان تاریخی هستند و حدود ۶۰ مورد از ساختمان های تاریخی در خطر ویرانی قرار دارند.
حتی قبل از حادثه انفجار، به سبب فقدان حفاظت کافی از بناهای تاریخی، نگرانی هایی درباره وضعیت میراث تاریخی بیروت وجود داشت.

منبع:

دسته‌ها: توریسم