ائتلافی از موزه ها و سازمان های بین المللی برای پشتیبانی از موسسه های فرهنگی و هنری و میراث لبنان اعلام آمادگی كرده اند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نیوزپیپر، ائتلافی متشکل از موزه ها و سازمان های فرهنگی بین المللی برای فراهم کردن “کمک های اولیه فرهنگی” به موسسه های فرهنگی و هنری بیروت که در جریان انفجار چهارم اوت گرفتار خسارت شده اند با یکدیگر همکاری می کنند.
در چارچوب یک بیانیه همبستگی که به همراه ۲۷ امضا در روز یازدهم اوت انتشار یافت، یونسکو، شورای بین المللی موزه ها (ایکوم)، صندوق جهانی امکان فرهنگی، موزه ملی چین و موزه لوور پاریس متعهد شدند “هر چه آن چه در توان دارند برای بازسازی میراث بیروت که بر اثر انفجار صدمه دیده است، به کار بگیرند.”
ارزیابی اولیه صورت گرفته نشان داد دست کم هشت هزار ساختمان در مناطق تاریخی «جمیزه» و «مار مخایل» تحت تأثیر این انفجار قرار گرفته اند. طبق گزارش یونسکو، حدود ۶۴۰ مورد از این ساختمان ها تاریخی به شمار می روند و حدود ۶۰ مورد از این ساختمان های تاریخی در خطر ویرانی قرار دارند.
یونسکو پیشتر اعلام نمود برای هدایت کمک ها به بخش فرهنگی لبنان با مدیرکل آثار باستانی لبنان همکاری خواهد داشت.
حالا کمیته ملی لبنانی «بلو شیلد» برای تعیین میزان خسارت های واردشده به موزه ها، کتابخانه ها، آرشیوها و ساختمان های تاریخی با کارشناسان همکاری می کند.
با عنایت به این که سازمان های بین المللی کمک های بلندمدت را هم در دستور کار قرار داده اند موسسه «بلو شیلد» به سازمان های بین المللی این امکان را می دهد تا نسبت به اولویت ها آگاهی پیدا کنند.
به قول «سوزی حکیمیان»، رئیس ایکوم لبنان و مدیر موزه مینرالز در دانشگاه سن جوزف، در اثر انفجار اخیر هشت موزه گرفتار صدمه شده اند.
علاوه بر موزه «سرسق»، موزه قبل از تاریخ لبنان واقع در دانشگاه سن جوزف همچون مواردی است که به کمک فوری نیاز دارد.
طبق گزارش ها، مهمترین مجموعه آثار باستانی لبنان که در موزه ملی قرار دارد سالم باقی مانده است. با این وجود پنجره ها، درها و آسانسورهای این موزه گرفتار صدمه شده اند.

منبع:

دسته‌ها: توریسم