ستاد كرونا در اطلاعیه ای از مردم خواسته در تعطیلات پیش رو از سفر پرهیز كنند. اما وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به این خواسته واكنش نشان داده و در اعتراض به آن گفته است: «سفر كمترین تأثیر را در شیوع كرونا دارد.»
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان آخرین برآورد از میزان خسارت واردشده از کووید -۱۹ به صنعت توریسم را ۱۲ هزار میلیارد تومان اعلام نموده است. او گفته که نگران ورشکستگی این صنعت است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که قبلا هم نسبت به تعطیلی موزه ها و تاسیسات گردشگری در شرایط حساس شیوع کرونا مقاومت نشان داده بود، اینک نسبت به اطلاعیه اخیر ستاد کرونا معترض شده و گفته است: «در سطح ملی به کرات این مورد مطرح است که سفر باعث تشدید کرونا می شود، در صورتیکه رعایت نکردن فاصله اجتماعی، ازدحام و استفاده نکردن از ماسک، عامل اصلی شیوع است و سفر کمترین تاثیر را دارد.»
او این سخنان را در جلسه شورای معاونان و مدیران استانی این وزارتخانه مطرح کرده و از ارسال نامه ای به رئیس جمهور درباره لطمه ای که به صنعت توریسم وارد شده، اطلاع داده است. مونسان اظهار نمود که «در این نامه تاکید کرده ام در صورت ادامه این روند، صنعت توریسم آسیب جبران ناپذیری متحمل خواهد شد. در نیمه دوم سال، موج بزرگ بیکاری را شاهد خواهیم بود. خیلی از مردم تمام سرمایه زندگی خویش را برای راه اندازی تأسیسات گردشکری سرمایه گزاری نموده اند که با شراط به وجودآمده امیدی به درآمد و بازپرداخت وام ها وجود ندارد.»
ولی تیموری، معاون گردشگری این وزارتخانه هم در همان جلسه به اطلاعیه ستاد کرونا درباره پرهیز از سفر در تعطیلات ماه محرم واکنش نشان داد و تصریح کرد که در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبه ای در مورد لغو سفر وجود ندارد و در ادامه هم اظهار داشت: «با توجه به این که تنها یک ماه برای انجام سفر فرصت باقی مانده است مدیران کل استانی باید در جلسات استان از انجام سفر دفاع کنند و با اتخاذ تصمیمات درست و تشدید نظارت ها به انجام سفر کمک کنند.»
ستاد ملی کرونا روز گذشته در اطلاعیه ای از مردم خواست: با توجه تعطیلات پیش رو و احتمال سفر، حداقل تردد در سطح شهرها و جاده ها را داشته باشند و از اقلیتی که در اینباره بی توجه هستند هم درخواست نمود به جمع کثیر ایرانی ها همراه برای مقابله با کرونا بپیوندند و با عنایت به دستورات پزشکان و پرستاران وزارت بهداشت با رعایت کلیه دستورالعمل ها به کرونا مبتلا نشوند و دیگران را مبتلا نکنند.
این ستاد خاطرنشان کرد: برپایه آخرین سفارش های سازمان بهداشت جهانی فاصله گذاری اجتماعی با ماندن در خانه و حداقل جابه جایی در سطح شهرها و جاده ها و استفاده از ماسک موثرین ترین راه برای جلوگیری از کرونا است.
هرچند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بعضی از فعالان گردشگری در بحران کنونی نسبت به ضد تبلیغ های ستاد کرونا و وزارت بهداشت ضد سفر شاکی شده اند، اما وزارت بهداشت سفر را یکی از عوامل اصلی شیوع کرونا در کشور معرفی کرده و خواسته که از گسترش آن جلوگیری شود.
سعید نمکی هفدهم تیرماه در سخنانی اظهار نمود: «متاسفانه سفرهایی انجام شد و در جریان آن بمب ویروس را با خود حمل کردیم و دیگران و خودمان را گرفتار کردیم. هیچگاه نمی توانم غم سنگینی را که در این زمان بر دل بنده و همکارانم سنگینی کرد فراموش کنم؛ این که کودک ۱۰ ساله ای که با پدر و مادر به قشم رفت و در بندرعباس به جای بازگشت به آغوش پدر و مادر، به خاک سپرده شد.»

دسته‌ها: توریسم