تكیه تاریخی بزرگ تجریش باقی مانده از دوره قاجار طبق روال هر ساله در دهه اول محرم سیاهپوش و آماده برگزاری عزاداری در رثای امام حسین (ع) است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، تکیه بزرگ تجریش در ضلع شمالی آستان مقدس امامزاده صالح که ۲۵ مهر ۱۳۸۳ با شماره ی ثبت ۱۱۲۱۵ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، در همجواری با امامزاده صالح و بازار سنتی تجریش در محدوده ی پرتردد و هویت بخش این بازار قدیمی قرار گرفته است.

این تکیه ی تاریخی دارای پوشش شیروانی و پلان مستطیل شکل و در دو طبقه ساخته شده که طبقه ی دوم آن بالکن هایی مشرف بر صحن طبقه ی اول دارد. در طبقه ی اول در قسمت های شمالی فضای میانی ۶ حجره، در قسمت جنوبی پنج حجره، در قسمت شرقی سه حجره قرار دارد و در قسمت غربی، شاه نشین قرار گرفته است. در طبقه دوم هم در قسمت شمالی چهار حجره و در قسمت های شرقی و جنوبی هر کدام ۶ حجره قرار دارد. هم اکنون در تکیه ی تجریش حجره های پیرامون فضای میانی به لحاظ موقعیت شان در بازار تجریش کاربری اولیه ی خویش را از دست داده و عملکرد تجاری گرفته اند هر چند هنوز ۹۰ درصد مغازه ها مانند گذشته میوه فروش هستند اما در ماه محرم از این محوطه که تکیه بزرگ تجریش نامیده می شود مانند همیشه برای برگزاری مراسم سوگواری امام حسین (ع) استفاده می شود.

صحن وسط، سکویی به شکل مستطیل است که در گذشته بعنوان مکانی برای اجرایِ آیین شبیه خوانی استفاده می شود. هر کدام از غرفه های تکیه ی تجریش در گذشته به نام یکی از اهالی قدیمی محل نامگذاری شده بودند. تکیه ی تجریش را یکی از بناهای شاخصِ خشتی شمیران می نامند که بر اثر وقوع سیل سال ۱۳۶۶ تجریش به کلی تخریب شد و هویت و اصالت تاریخی خویش را از دست داد، اما بعدها بازسازی شد. بعد از سیل تجریش، خیلی از اشیای تاریخی و مذهبی که داخل تکیه بود توسط مردم جمع آوری و حفظ شد.

حالا هم طبق روال هر سال این تکیه تاریخی در ایام محرم برای برگزاری آیین های عزاداری آماده شده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم