به گزارش عصر توریسم بعد از پیگیری های ۹ ساله، خودرو تاریخی سیتروئنB۱۱ مدل ۱۹۵۳ از جانب سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی، به موزه خودرو های سلطنتی مجموعه سعدآباد تحویل داده شد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، این خودرو که دارای شناسنامه هم هست، متعلق به یک زوج ایرانی ساکن کشور سوئیس بوده و سال ۱۳۹۰ به دنبال تصمیم آنان برای اقامت دائم در ایران، از راه مرز بازرگان وارد خاک کشورمان شد. اما به علت بروز مشکلات ترخیص، در گمرک متوقف گردید.
پس ازآن به خاطر وجود سوابق و اسناد این خودرو در فدراسیون بین المللی خودرو های قدیمی (FIVA) کانون جهان گردی و اتومبیل رانی که عضو رسمی کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی است، وارد عمل شد و به منظور تسهیل در ترخیص، نامه هایی برای گمرک و پلیس راهور ناجا ارسال و تأیید بلامانع بودن ترخیص را دریافت کرد.
به رغم تلاش و حمایت کارگروه، مالک موفق به ترخیص خودرو نمی گردد و بعد از سپری شدن زمان توقیف در گمرک، برابر ضوابط و مقررات، اتومبیل به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی سپرده می شود.
در پی این انتقال و تقاضای سازمان مذکور برای صدور اسناد تاریخی و پلاک، خودرو سیتروئن ۶۷ ساله، در زمره اموال منقول فرهنگی تاریخی و موزه ای تشخیص داده شده و باید با استناد به ماده ۱ تبصره ۸ ذیل این ماده از قانون تأسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتقل می شد.
این خودروی کلاسیک بعد از گذشت ۹ سال و با پیگیری های مداوم کانون جهان گردی و اتومبیل رانی و اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، از املاک تملیکی استان تهران تحویل گرفته و با هدف حفظ و نگهداری این خودروی پرارزش تاریخی به موزه اتومبیل های سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد انتقال داده شد.
این خودرو تاریخی سابقه شرکت در مسابقات بین المللی رالی دور دنیا در ۸۰ روز و رالی کشورهای آلمان -فرانسه و … را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

منبع: