عصر توریسم: معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در یكصد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) كه از 25 تا 27 شهریورماه جاری در شهر تفلیس كشور گرجستان برگزار می شود؛ حضور می یابد.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، در صد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری که با حضور «ولی تیموری» معاون گردشگری وزارت بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد؛ موضوعات اساسی صنعت گردشگری از طرف وزرای گردشگری بیش از ۳۰ کشور مطرح خواهد شد.
مباحثی همچون آغاز پروسه انتخاب دبیرکل جدید سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در بازه زمانی سال های ۲۰۲۲ الی ۲۰۲۵، ارائه راهکارهای اجرایی کشورهای عضو در قالب شعار سازمان جهانی گردشگری شامل «گردشگری و توسعه روستایی» با رویکرد اصلی حفظ و احیای سنت ها، بهبود شرایط اقتصادی و نیز ایجاد فرصت های شغلی برابر برای روستاییان همچون مهم ترین موضوعاتی است که در این جلسه مطرح خواهد شد.
همچنین در حاشیه این جلسه مقرر است معاون گردشگری کشور با مقامات گردشگری کشورهای عضو شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ملاقات و گفتگو داشته باشد. پیرو این اقدام، تیموری در دیدار با «زوراب پلولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، پیگیری مصوبات تفاهم نامه سال ۲۰۱۸ را در دستور کار قرار خواهد داد که از مهم ترین بندهای آن می توان به تداوم همکاری مشاور سازمان جهانی گردشگری در بازبینی طرح توسعه گردشگری کشور اشاره نمود.
علاوه بر این با توجه به این که موضوع «در دسترس بودن گردشگری» نیز بعنوان یکی دیگر از بندهای این تفاهم نامه مطرح بوده است؛ گزارشی از طرف معاون گردشگری با موضوع «گردشگری در دسترس در محور پایلوت خیابان سی تیر» ارائه خواهد شد.
همچنین موضوعات دیگر همچون همکاری سازمان جهانی گردشگری در پیاده سازی حساب های اقماری گردشگری و نیز بررسی میزبانی جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری نشست «گردشگری و توسعه روستایی» در شرایط پساکرونا است که قرار بود پاییز امسال در پایتخت برگزار شود؛ از دیگر مباحث قابل طرح در نشست معاون گردشگری خواهد بود.
در برنامه یکصد و دوازدهمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) بررسی مباحثی همچون «تعیین برنامه کاری با عنوان نقش زنان در گردشگری»، «ایجاد کمیته فنی برای آموزش آنلاین در گردشگری»، «تاسیس کار گروهی برای بازبینی در قوانین و فرایندهای مربوط به اعضا وابسته و کمیته بررسی درخواست های اعضا وابسته» و نیز «تأسیس کمیته ای بمنظور تدوین کدهای بین المللی جهت حفاظت از گردشگران» پیگیری خواهد شد.
علاوه بر این تصمیم بر آن است بمنظور کاهش تأثیرات ناشی از کووید ۱۹ و ایجاد آمادگی در گردشگری بمنظور تسریع در روند بازگشت صنعت به شرایط عادی بعد از بروز بحران ها و شرایط پیش بینی نشده کارهایی همچون «تأسیس کمیته بحران گردشگری بین المللی برای ایجاد هماهنگی مناسب میان اعضا، بخش خصوصی و سازمان های بین المللی ذیربط و ارائه سفارش هایی درباب کاهش اثرات بحران و بهبود شرایط»، «کمک به گردشگران در موقعیت های بحرانی»، «حفاظت از حقوق مصرف کنندگان»، «ارزیابی اثرات و جمع آوری اطلاعات مهم»، «برگزاری کمپین های مورد نیاز»، «ارائه سفارش به گردشگران»، «برگزاری دوره های آموزشی آنلاین» و نیز «سمینارهای مجازی و دسترسی به کتابخانه الکترونیک سازمان جهانی گردشگری» صورت پذیرد.
گزارش های جامعی نیز از آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه وضعیت مالی، تعیین محل و تاریخ نشست های ۱۱۳، ۱۱۴و ۱۱۵ شورای اجرایی، اعلان فراخوان برای داوطلبان احراز پست دبیرکلی در بازه زمانی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵، وضع موجود و چشم انداز آینده گردشگری بین المللی مطرح خواهد شد و نیز کمیته های زیرمجموعه نیز شامل کمیته رقابت پذیری در گردشگری، کمیته آمار و کمیته گردشگری و پایداری نیز دستاوردهای اخیر خودرا به بحث و گفتگو خواهند آورد.
شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی با ۳۵ کشور عضو، از یک پنجم اعضای اصلی که طبق بخشنامه مجمع باتوجه به وضع جغرافیایی انتخاب می شوند؛ تشکیل شده است. مدت تصدی اعضای انتخاب شده چهار سال است. از مهم ترین وظایف ذاتی شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) عبارت است از: « اتخاذ کلیه تدابیر لازم با مشورت با دبیر کل برای اجرای تصمیمات و سفارش های مجمع و گزارش این اقدامات به مجمع»، «دریافت گزارش های دبیر کل در مورد کارهای سازمان» و نیز «بررسی برنامه کلی کار سازمان که به وسیله دبیر کل تهیه شده است پیش از تقدیم آن به مجمع» به شمار می آید.

منبع:

دسته‌ها: توریسم