عصر توریسم: تفاهمنامه برای سفركارت ملی، افتتاح موزه روانپزشكی، جنجال مرمت گمرك چابهار، انتخاب روستاهای گردشگری و رونمایی از برند گردشگری همچون خبرهای مهم میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بودند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، در این هفته خبری در حوزه انتصاب در وزارت میراث فرهنگی رسید که نشان می داد مدیرکل دفتر بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در حکمی از طرف محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و امور مجلس این وزارتخانه منصوب گردید. حسین رازقی بنا به پیشنهاد معاون برنامه ریزی و تامین منابع بعنوان مدیرکل دفتر بودجه منصوب گردید.
مطالعه، بررسی برآورد اعتبارات و نیازها برای دستیابی به اهداف و برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت و توزیع مناسب آن و نیز تعیین منابع مالی و اهتمام برای افزایش آن، مبادله موافقت نامه های اصلی و متفرقه دستگاه، پیگیری تخصیص اعتبارات و وجوه به صورت ادواری و اعلام آن به واحدهای مرتبط، نظارت بر عملکرد و ارزیابی بودجه در انطباق با برنامه های تعیین شده و ارائه گزارش ها، پیشنهاد اصلاح یا ترمیم بودجه وزارتخانه در صورت لزوم، همچون وظایفی است که به عهده رزاقی گذاشته شد.
اجرای سند استراتژیک توسعه گردشگری تکلیف قانونی استپس از انتشار گزارش هایی درباره سند استراتژیک توسعه گردشگری، اسماعیل برات معاون دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی درباب جایگاه حقوقی این سندبه خبرنگار مهر اظهار داشت: وجود قوانین برنامه توسعه از نقاط قوت و باارزش نظام حقوقی ایران است و آثار درخور توجهی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به وجود آورده است؛ اصل بر این است که مجموعه قوانین عادی مصوب مجلس شورای اسلامی از شأنی واحد در نظام حقوقی ایران برخوردار است؛ اما آثار حقوقی مترتب بر قوانین برنامه های توسعه با سایر قوانین متفاوت می باشد تا جایی که در بعضی از رویه ها عملاً، جایگاه برتری برای قوانین برنامه توسعه در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: طبق اصل ۴۳ قانون اساسی تنظیم برنامه اقتصادی کشور بعنوان یکی از ضوابط تامین استقلال اقتصادی جامعه اعلام شده است. در همین چارچوب بند الف ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه به صراحت تکلیف می کند که «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف است سند استراتژیک توسعه گردشگری را با رویکرد استفاده حداکثری از بخش خصوصی جهت تصویب به هیأت وزیران ارائه کند.
روستاهای گردشگری انتخاب می شوندلیلا اژدری مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری از برگزاری کارگاهی تعاملی برای نهایی شدن فاکتورهای انتخاب روستاهای هدف گردشگری بعد از هفته گردشگری آگاهی داد و اظهار داشت: در طرح روستاهای هدف گردشگری ۵۰۰ روستا انتخاب شده بود، اما باتوجه به اصلاحات کشوری که انجام شد تعداد زیادی از آنها از حالت روستا خارج شده اند.
وی با اشاره به بازشناسی فاکتورهای جدید در انتخاب روستاهای هدف اضافه کرد: این شاخص ها با حضور ۴۰۰ کارشناس و نماینده از دستگاه های مربوطه (سازمان دهیاری ها، بنیاد مسکن، معاونت توسعه روستایی وزارت کشور و…) انتخاب شده است که در مرحله نهایی شدن است. تعیین این شاخص ها به مدلول تهیه نقشه راه و برنامه ریزی کلان در حوزه توسعه گردشگری روستایی است.
اژدری درباره فاکتورهای منتخب به مباحث مدیریتی، ایمنی، بهداشتی، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی اشاره نمود و اظهار داشت: کارگاه تعاملی برای نهایی سازی ارزیابی فاکتورهای انتخاب روستاهای هدف گردشگری پس از هفته گردشگری برگزار و شاخص ها، نهایی می شود.
هیچ روستایی از فهرست خارج نمی شود
مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری، تربیت و آموزش ارزیابان روستایی را گام بعدی در این راستا عنوان نمود و اظهار داشت: بعد از تعیین شاخص ها، ارزیابان آموزش دیده جهت بررسی و درجه بندی روستاها به محل اعزام می شوند. نکته حائز اهمیت این است که هیچکدام از روستاها از فهرست روستاهای هدف گردشگری خارج نمی شوند بلکه ارتقا پیدا می کنند و در تقسیم بندی هایی که اعلام خواهیم کرد، طبقه بندی می شوند.
تور گردشگری خبرنگاران از پروژه های گردشگری اراضی عباس آباد روز گذشته به مناسبت هفته گردشگری انجام شد و در این برنامه، بعد از بازدید خبرنگاران از خانه شعر و ادبیات، گنبد مینا، برج پرچم، بوستان نوروز، بوستان هنر، بوستان مشاهیر و بوستان آب و آتش، سید محمدحسین حجازی، مدیرعامل شرکت نوسازی اراضی عباس آباد به سوالات و انتقادات آنها پاسخ داد.
حجازی در این جلسه اظهار داشت: مجموعه اراضی عباس آباد اخیرا به محوریت گردشگری پیوسته است چیزی که در دستور کارم به حوزه معاونت فرهنگی و گردشگری اعلام نموده ام درباره خطر سیر گردشگریست تا در اراضی به صورت جدی دنبال شود البته قسمتی از این خط سیر تحت تأثیر کرونا قرار گرفت.

وی اظهار داشت: گروه هایی را با جامعه تورگردانان هماهنگ کرده ایم تا با همکاری ما، راهنمایانی مشخص شوند که وقتی مردم به اراضی عباس آباد می آیند و یا تورهایی که اینجا گردش می کنند از حضور راهنما برخوردار شوند. همین طور کمیته اراضی عباس آباد مسئولیت گردشگری مجمع شهرداران کلانشهرهای آسیا را به عهده گرفته که این عضویت سبب معرفی بیشتر عباس آباد شده است در حوزه بین الملل نیز عضو سازمان جهانی گردشگری شده ایم حالا اقداماتی که در دوران کرونا انجام خواهیم داد، در فضای باز اجرا می شود مانند افتتاح گذر گردشگری که هفته آینده افتتاح می شود. استارت آپ های گردشگری و فرهنگی دو ماه دیگر در اراضی حضور پیدا می کنند ما می خواهیم ابعاد مختلف گردشگری را در اراضی داشته باشیم. بسیاری از افراد اراضی عباس آباد را به اسم پارک آب و آتش که نیم هکتار است می شناسند اهتمام شد از این ظرفیت استفاده و قسمتی از آنرا به محل نمایشگاهی جدی تبدیل نماییم حالا با مطالعات یک ساله و برگزاری مزایده و مناقصه مجموعه ای طرف قرارداد ما شده که نگاه استارت آپی دارد.

حجازی در بین صحبت های خود اظهار داشت که حدود ۸۵ درصد از پروژه های اراضی تکمیل شده است وی در پاسخ به این پرسش که برای اجرای این پروژه ها چقدر هزینه شده توضیح داد: در اینجا هزینه های متفاوتی شده است ولی امیدواریم به لطف همکاران در شهرداری تهران بتوانیم کوشک مرکزی را تا اواخر سال تکمیل نماییم. بخش باغ نمایش و موسیقی مانده که هزینه ای بالای ۴۰ میلیارد تومان را می خواهد در این زمینه نیز با بخش خصوصی درحال مذاکره هستیم. تتمه بودجه ای که برای اتمام پروژه ها وجود دارد حدود ۷۵ تا ۸۰ میلیارد تومان برای اتمام دو پروژه مهم ماست. می خواهیم شهرداری اینجا را بعنوان منطقه ویژه شهر تهران ببیند. همین طور از مجلس بودجه و مصوباتی را بگیریم.
گردش در عباس آباد فقط شبانه است
وی همین طور در پاسخ به این پرسش که چرا اراضی عباس آباد با وجود هزینه های انجام شده تنها برای حضور مردم در شب کاربری دارد توضیح داد: اینجا طرح جامع مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری را دارد طرح اول آن ۸۴ و طرح دوم آن اوایل سال ۹۵ ابلاغ گردید. در قسمتی از این طرح، وجود سایه درخت مانع نور مخاطبی بود که آنجا می نشست ما میراث دار گذشتگان هستیم و نمی خواهم نقد کنم اما به بعضی از این موارد بی توجهی شده بود شاید موضوع گردشگری را در اراضی عباس آباد ندیده بودند اما معتقدم که باید به این محدوده منظر گردشگری داد. این مساله زمان بر است. بعضی از جاها هم تازه تأسیس است مانند باغ غذا که زیرساختی برای گردشگری نداشت ولی ما با طرح موزه ای وارد شدیم قسمتی از این طرح موفق است و برای توریست نیز جذاب بود.
جنجال برای مرمت گمرک چابهارچند روزی است که در فضای مجازی موضوع مرمت بنای تاریخی گمرک در محدوده چابهار مورد انتقاد کارشناسان معماری و مرمت قرار گرفته است، تصاویری از ساختمان گمرک چابهار انتشار یافته و مشتاق گوهری مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان نسبت به مرمت این بنای تاریخی، رنگ آمیزی های بیرونی و الحاق تزئینات آن واکنش نشان داده و اعلام نموده است که این رنگ و تزئینات همگن با معماری این منطقه نیست. همین طور این بنا برای یک فیلم سینمایی مرمت شده است چه بسا مرمت نادرست آن سبب تبلیغات نادرست درباره معماری چابهار خواهد شد.
پیرو این مساله عدنان حسینی مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار به خبرنگار مهر اظهار داشت: سازمان منطقه آزاد چابهار برای ساخت فیلم «خوشید آن ماه» و نمایش زیبایی ها و جاذبه های بکر مردم و منطقه در چارچوب فیلم سینمایی با همکاری و مشارکت هنرمندان بومی بر خود لازم دانستیم در تغییر نگاه نسبت به این استان سهمی ناچیز داشته باشیم تا بتوانیم فضای سنتی مناسب با الهام از معماری بومی این منطقه را در معرض دید همگان قرار دهیم. بناهای تاریخی، خانه های بومی و محلی مختلفی در شهر بازدید شد و در نهایت با مشورت اساتید و عوامل فیلم بنای تاریخی گمرک در حاشیه ساحل واقع در بافت قدیمی شهر بعنوان محل تصویربرداری برگزیده شد.
وی اظهار داشت: فلسفه ورود سازمان منطقه آزاد چابهار در این بنا که سال ها در انتظار مرمت و احیای متولیان امر بوده و متأسفانه به علت محدودیت در تامین منابع مالی به یک بنای متروکه تبدیل گشته فقط معرفی جاذبه های این منطقه بوده است. می خواهیم بعد از اتمام فیلمبرداری از این بنا بعنوان مرکز فرهنگی و سنتی بهره برداری نماییم. فضایی که توسط عوامل فیلم بر اساس بررسی فرهنگ و گونه شناسی زندگی مردم بلوچ مطالعه و طراحی شده الزاماً تغییراتی را نه در ساختار بنا بلکه در دکوراسیون و ظاهر بنا در محل فیلمبرداری اجتناب ناپذیر می کرد.
اعطای سفرکارت ملی به متقاضیان سفرتفاهمنامه علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و محمد بیگدلی مدیرعامل یکی از بانک ها در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی به امضا رسید و طرفین درباب ایجاد راهکارهایی برای رونق بازار سفر با یکدیگر توافق کردند.
بر اساس این تفاهمنامه، «سفر کارت» به مبلغ ۲۰ میلیون تومان، با نرخ ۴ درصد، تنفس یک ماهه و پرداخت ۱۸ ماهه به هر فرد متقاضی سفر اعطا می شود و افراد می توانند برای خرید تور از دفاتر خدمات مسافرتی مجاز، اقامت در مراکز اقامتی رسمی و تحت نظارت میراث فرهنگی و مراکز رسمی فروش صنایع دستی، از این سفر کارت که مهلت اعتبار آن ۵ ماهه است، استفاده کنند.
مونسان در مراسم امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: امیدوارم «سفر کارت» با سفر کارت های قبلی متفاوت باشد و بعنوان یک طرح موفق پیش برود. فرآیند ای که تا کنون طی شده نشان دهنده این است که این طرح موفق خواهد بود. یکی از مهم ترین خاصیت های این سفر کارت این است که نرخ آن ۴ درصد است که نرخ پایینی است؛ ضمن اینکه در این طرح گروه های هدف به خوبی دیده شده اند و اقشار مختلف مردم می توانند از این سفر کارت استفاده کنند.
وی در ادامه اظهار داشت: تا اختتام دی ماه سال گذشته، ۸، ۸ میلیون توریست خارجی وارد کشور شدند که نسبت به سال های گذشته رشد بسیار خوبی را به دنبال داشت. این در شرایطی است که بازار گردشگری داخلی نیز در کشور بسیار وسیع است و ظرفیت های فراوانی در این خصوص وجود دارد.
تصویب بسته حمایتی دولتاین هفته علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم ویژه روز جهانی گردشگری که در مرکز همایش های بین المللی هتل بزرگ ارم برگزار شد، اظهار داشت: امسال با شرایطی که به علت شیوع ویروس کرونا به وجود آمد در سخت ترین شرایط گردشگری جهانی قرار داریم. تمام کوشش های ما برای پشتیبانی از فعالان گردشگری پکیج های حمایتی بود که تهیه شد و در هر بسته حمایتی گردشگری نقش پررنگی داشت؛ البته که باید این حمایت ها پررنگ تر و حجم بیشتری را شامل می شد اما به علت بضاعت کم دولت بیش از این مقدور نبود.
وی به دو اتفاق مهم در حوزه گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: در طول این مدت از یک سو جایگاه گردشگری در کشور ارتقای خوبی پیدا کرد، دیگر یک بخش منفعل نیست و در تصمیمات دولت و کشور به این بخش توجه ویژه می شود. از طرف دیگر همگرایی خوبی بین تمامی بخش های گردشگری کشور شامل دولتی و خصوصی صورت گرفت. در دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری گردشگری رشد خوبی را شاهد بوده ایم. در حوزه نرم افزار محصولات جدیدی به چرخه گردشگری افزوده شد. گردشگری اکوتوریسم در کشور جدی شده و رونق گرفته است. همین طور تعداد واحدهای بوم گردی از دو هزار واحد عبور کرد که اگر کرونا پیش نمی آمد رکوردهای جدیدی ثبت می شد.
امضای تفاهم نامه با وزیر جهاد کشاورزی
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به رشد گردشگری سلامت در کشور افزود: گردشگری کشاورزی بعنوان موضوع جدیدی به چرخه گردشگری کشور اضافه و جزو محورهای اصلی ما قرار گرفت. به زودی نیز تفاهم نامه ای را با وزیر جهاد کشاورزی برای پشتیبانی از این بخش به امضا خواهیم رساند که به رشد گردشگری کشاورزی کمک خواهدنمود. همین طور در طول این مدت اکوتوریسم در کشور تنوع پیدا کرد و می توان اظهار داشت که کل کشور را فرا گرفته است.
افتتاح موزه روانپزشکیاین هفته از شهردار منطقه ۱۱ تهران خبر رسید که در آستانه فرا رسیدن هفته تهران از بازگشایی اولین موزه روانپزشکی کشور در بیمارستان روزبه و برنامه های گردشگری و فرهنگی در هفته آینده آگاهی داد. نصرالله آبادیان با اشاره به اینکه ۱۴ مهر بعنوان روز تهران نامگذاری شده است؛ اظهار داشت: از ۱۲ تا ۱۸ مهر به مناسبت «هفته تهران» برنامه های متنوعی با محوریت تهران از سال ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ تدوین شده است که باتوجه به همزمانی این هفته با ایام ماه صفر و اربعین حسینی (ع) تمامی آنها با شعار «مکتب تهران» به اجرا در می آیند.بازدید از موزه مقدم در روز ۱۲ مهر رایگان استآبادیان همین طور با اشاره به اینکه بازدید از موزه مقدم در روز ۱۲ مهر رایگان است؛ اضافه کرد: سایر موزه های منطقه نیز طبق روال از ساعت ۹ بامداد تا ۱۶ آماده بازدید عموم هستند که شامل موزه ثبت احوال، موزه ملی قرآن کریم، موزه جنگ (عمارت تیمور تاش)، موزه روایت خانه خیابان ولی عصر (عج) (خانه مینایی)، موزه دخانیات و موزه روانپزشکی است. شهردار منطقه ۱۱ بیان کرد: علاوه بر اینها برگزاری تورهای دوچرخه سواری در راه گردشگری و بافت تاریخی، انتشار ۱۴ کلیپ قصه های تهرون با عنوان «یک قرن تهران ۱۴۰۰-۱۳۰۰» به مناسبت ۱۴ مهر از رویدادها و اتفاقات تاریخی با موضوعات تکایا، حسینیه ها و مراکز مذهبی، تاریخی و قدیمی به روایتگری استاد تهران شناس نصراله حدادی با محوریت ماه محرم از دیگر برنامه هایی است که در هفته تهران اجرا خواهند شد. او همینطور افزود: تهیه فیلم معرفی اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری و انتشار در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به مناسبت هفته تهران با همکاری کلیساها و کنیسه های منطقه، اکران محیطی تصاویر و معرفی اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری منطقه ۱۱ در یکصد سال اخیر، تهیه و تولید فتوتیتر با عکاسی از اماکن تاریخی و انتشار در شبکه های اجتماعی به مناسبت هفته تهران نیز به مناسبت هفته تهران صورت خواهد گرفت.
رونمایی از برند گردشگریاین هفته همزمان با روز جهانی گردشگری از برند گردشگری ایران رونمایی گردید. سیمرغ فیروزه ای با عبارت «ایران باشکوه، یک تجربه متفاوت» برند و شعار ایران انتخاب شده است. به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، مراسم روز جهانی گردشگری با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزاز شد و در این مراسم که میزبان آن هتل بزرگ ارم بود، از تمبر، نشان و برند ملی گردشگری، سند استراتژیک توسعه گردشگری، سامانه طرح تطبیق استاندارد تأسیسات گردشگری، سامانه نظارت بر تأسیسات گردشگری، سه کتاب در حوزه گردشگری و پروژه های گردشگری ادارات استانی رونمایی گردید. در این برنامه، پیام دبیر کل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) برای حاضران در سالن پخش گردید. در قسمتی از پیام زوراب پولولیکاشویلی به این رویداد، آمده بود: «برای خیلی از جوامع روستایی، گردشگری یک خط زندگی معنادار به حساب می آید. گردشگری همین طور همکاری را تشویق می کند و به جوامع روستایی در حفظ میراث طبیعی و فرهنگی شان کمک می نماید. این صنعت برای روستاییان خصوصاً زنان و جوانان شغل و فرصت های کاری در خارج از شهرها را فراهم نموده است، اما قدرت اصلی این صنعت هنوز باید کاملاً درک شود. در روز گردشگری جهانی امسال مقرر است توانایی منحصربه فرد این صنعت در توسعه روستایی را درک نماییم.»در ادامه از تمبر و برند ملی گردشگری و سیمرغ بعنوان نشان گردشگری جمهوری اسلامی ایران، سند استراتژیک توسعه گردشگری، سامانه طرح تطبیق استاندارد تأسیسات گردشگری، سامانه نظارت بر تأسیسات گردشگری و سه کتاب در حوزه گردشگری رونمایی گردید.

منبع: