به گزارش عصر توریسم اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران با صدور بخشنامه ای از آژانس های مسافرتی خواست عفاف، حجاب و حقوق شهروندی در تورهای داخلی و خارجی رعایت شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، در این بخشنامه که به نام پرهام جانفشان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، اما به امضای معاون گردشگری این اداره، خطاب به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، انجمن صنفی دفاتر سفر و گردشگری استان تهران و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران صادر شده، آمده است:
«عطف به مصوبات جلسه ۴۲۷ شورایعالی انقلاب فرهنگی و تاکید به دستگاه های اجرایی و نظارتی در خصوص رعایت فرهنگ و عفاف و صیانت از حقوق شهروندی در تورهای داخلی و خارجی گردشگری و با توجه به اطلاعات واصله، متاسفانه مشاهده می شود موارد صدرالاشاره با عنایت به وظایف نظارتی این وزارتخانه و جوامع حرفه ای و انجمن های وابسته در این خصوص در بعضی از تورهای گردشگری رعایت نمی گردد.
خواهشمند است به جهت رعایت مصوبات ستاد فرهنگ و حجاب و رعایت حقوق شهروندی نسبت به موارد ذیل اقدام کنید:
۱- رعایت حدود پوشش کارکنان زن و مرد فعال در دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و همینطور راهنمایان گردشگری.
۲- عدم به کارگیری کارکنان فاقد صلاحیت در مراکز گردشگری تحت نظارت.
۳- شناسایی و معرفی افراد و گروه هایی که اقدام به برگزاری تورهای گردشگری غیرمجاز می کنند.
۴- اطلاع رسانی لازم درباره رعایت فرهنگ عفاف و حجاب به مجموعه های ذی ربط برای رعایت موارد مذکور.
۵- شناسایی و پیشگیری از برگزاری تورهای گردشگری به مناطق نامطلوب در مقاصد داخلی و خارجی.»
شیوع ویروس همه گیر کرونا از اسفندماه سال قبل صنعت سفر و گردشگری ایران را متضرر و برخی آژانس های مسافرتی را تعطیل کرده است. از سویی، طیف گسترده ای از نیروی انسانی فعال در این بخش بیکار شده اند. آخرین آماری که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از بیکاری بخش خصوصی گردشگری ایران اعلام نموده بدون اشاره به عدد، دو سوم نیروی شاغل در این بخش بوده است. از طرفی با توقف صدور ویزا و پروازهای بین المللی امکان اجرای تورهای خارجی و ورودی وجود ندارد. حال در این شرایط، صدور چنین بخشنامه ای نه تنها مدیریت گردشگری را زیر سوال می برد که چند پرسش را مطرح کرده است؛ همچون این که با وجود محدودیت سفر در داخل و خارج، آیا توری برگزار می گردد که گزارشی از بابت رعایت نشدن این موارد به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است؟
اگر تور غیرمجازی درحال برگزاری است آیا این در وظیفه دستگاه متولی نیست که آنها را شناسایی و نظارت کند؟ بعضی از آژانس داران به ایسنا گفته اند بارها درباره فعالیت افراد بدون مجوز در گردشگری به معاونت گردشگری تهران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارش داده اند اما شاهد برخورد نبوده اند و آن افراد کماکان به فعالیت خود ادامه داده اند.
دیگر این که، در بخشنامه به شناسایی و پیشگیری از برگزاری تور در مناطق نامطلوب در مقاصد خارجی و داخلی اشاره شده است که تعریفِ «مناطق نامطلوب» مشخص نمی باشد. آیا منظور مناطقی است که جان و یا امنیت انسان ها را به خطر می اندازد، یا چه؟
از سوی دیگر، آژانس های گردشگری با مجوز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره های استانی فعالیت می نمایند، در نتیجه تورها و مقاصد با نظارت و مجوز این وزارتخانه تعیین می شوند.
سوال دیگر این است، چرا در زمانی که مسافرانی در جنگل های گلستان و یا دیگر مناطق طبیعی، گُم و یا گرفتار صدمه شده و حتی جان خویش را از دست دادند، بخشنامه ای برای رعایت حقوق شهروندی در تورها صادر نشد و حتی دستگاه متولی در گردشگری به آن قضایا واکنشی نشان نداد؟