عصر توریسم: معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: نسل جوان در روستاها مهاجرت به شهرها را ترجیح می دهند و این لطمه بزرگی است كه اگر ادامه داشته باشد، گردشگری روستایی از سبد گردشگری كشور حذف می شود.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در جمع انجمن های بوم گردی استانها اظهار داشت: تشکل های حرفه ای برای بهبود شرایط و اوضاع نقش مهمی می توانند ایفا کنند. جامعه حرفه ای بوم گردی متشکل از افراد متخصصی است که بر تمامی امور این حوزه اشراف کامل دارد و نگاه ما نیز به تشکل حرفه ای دقیقاً چنین چیزی بود که شاهد می باشیم.
وی با اشاره به اهمیت هم افزایی و مشارکت بخش خصوصی و دولت در کنار یکدیگر، اضافه کرد: معاونت گردشگری بعنوان قسمتی از بدنه دولت از جایگاه سیاسی برخوردارست که برای ورود به برخی مسائل محدودیت هایی دارد، وظیفه تشکل ها این است که در چنین حوزه هایی ورود کنند.
وی با اعلان اینکه جامعه روستایی بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت دارد، اضافه کرد: نسل جوان ما در روستاها مهاجرت به شهرها را ترجیح می دهند که این لطمه بزرگی است و اگر این روند ادامه داشته باشد، گردشگری روستایی از سبد گردشگری کشور حذف خواهد شد. در آینده با برگزاری جلسات تکمیلی و تخصصی و مشارکت با جامعه دانشگاهی به شناسایی راهکارهایی برای این لطمه می پردازیم و برنامه ای را برای این مسیر برنامه ریزی می نماییم.
تیموری به برنامه های در حال انجام در حوزه گردشگری روستایی اشاره نمود و اظهار داشت: الان در حال آماده کردن سند توسعه بخش گردشگری روستایی هستیم که امسال تکمیل می شود و نقشه راهی برای این حوزه خواهد بود. همین طور در این سند به موضوع بوم گردی که جز مهمی از گردشگری روستایی است، تاکید خواهد شد.
تیموری با اشاره به دسته بندی روستاها اشاره کرد: قالبی را که برای شهرها انجام دادیم در مورد روستاها نیز اعمال خواهیم کرد و بر این اساس هیچ روستایی از فهرست روستاهای هدف گردشگری حذف نخواهد شد، بلکه در یکی از چهار دسته دوستدار گردشگر، متعهد به توسعه گردشگری، روستای هدف و روستای مقصد گردشگری طبقه بندی می شود.
وی در ادامه به برخی دغدغه و چالش هایی که در نشست عنوان شد پاسخ گفت.
موافقت وزیر درباب صدور و تمدید مجوزها با دو امضای مدیر کل استان و رئیس جامعه تشکل حرفه ای یکی از موضوعاتی بود که تیموری به آن اشاره نمود و نرخ بیمه دیگر موضوعی بود که معاون گردشگری به توضیح درباره آن پرداخت.
وی در رابطه با بسته حمایت گردشگری که در دولت در حال تدوین است، اظهار داشت: در این بسته واحدهای بوم گردی در چارچوب بنگاه دیده شده اند و ما در تلاش هستیم این فعالیت را به شکل یک کار رسمی و اشتغال زا معرفی نماییم که داشتن کد بیمه کارگاه و کد رسمی اشتغال برای پرسنل جزو ملزومات این کار است.
معاون گردشگری درباب عدم تناسب بین کیفیت و کمیت واحدهای بوم گردی در کشور توضیح داد: در ابتدای کار ضوابط محکمی وجود نداشت و بنا بر این مجوزهای بسیاری داده شد و این واحدها با سرعت رشد کردند. الان مجموعه مقررات و رتبه بندی اقامتگاه های بوم گردی نهایی شده و در حال آموزش ارزیابان هستیم.
تیموری درباره تعیین تعرفه و نرخ های واحدهای بوم گردی اظهار داشت: برمبنای بخشنامه ای که از سال قبل تصویب و ابلاغ گردیده است، واحد بوم گردی نرخ پیشنهادی خودرا به تشکل اعلام و بعد از تأیید و امضای استان و تشکل نرخ گذاری نهایی انجام می شود و هر روندی غیر از این تخلف است.
وی درباره نحوه تعیین نرخ های پیشنهادی اصرار کرد که نرخ ها با نگاه رقابت پذیری خدمات تعیین شود و اینگونه نباشد که منطقه ای به سبب نرخ گذاری بالا از مقصد گردشگری کشور بیرون رود.
معاون گردشگری به توافق با وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات اشاره نمود و اظهار داشت: هر نقطه ای که از لحاظ زیرساخت فناوری گرفتار مشکل است اعلام و گزارش کنید. این قول صد در صد را از وزیر ارتباطات گرفته ایم که هر مشکلی در این راستا پیگیری و مرتفع خواهد شد.
وی در پاسخ به دغدغه ای در خصوص اهمیت آموزش واحدهای بوم گردی توضیح داد: مجموعه ای در چارچوب آموزش های عمومی و تخصص آماده شده است که بوم گردی ها را نیز شامل می شود و واحدها ملزم به رعایت آن هستند.
تیموری همین طور طرح سفرهای خانه به خانه و سفرهای خانوادگی که از طرف این تشکل عنوان شد را مفید دانست و اظهار داشت: باتوجه به فضای کنونی این نوع سفرها می توانند سفرهای قابل دفاع و فرهنگسازی باشند که اگر سفر را در راه تخصصی هدایت نماییم لطمه ها نیز کاسته می شود.
در اختتام این جلسه با رونمایی از جشنواره گردشگری روستایی توسط معاون گردشگری این جشنواره در سه بخش عکس، فیلم و ایده آغاز به کار کرد و تا اختتام آذرماه سال جاری ادامه خواهد داشت.
«گردشگری خلاق و کسب وکارهای بوم گردشگری»، «اقامتگاه های دوستدار محیط زیست، نمونه هایی از کسب وکارهای پایدار»، «ارتباط با خوراک های بومی با بوم گردشگری»، «احیای رویدادها و مناسبت ها در بستر گردشگری»، «نقش اقامتگاه بوم گردی در معرفی و احیای میراث ناملموس» و «صنایع دستی و تولیدات بومی در رابطه با توسعه گردشگری جامعه بنیاد» مهمترین سرفصل هایی هستند که برای این جشنواره تعریف شده اند.
همچنین برگزاری کارگاه های توان افزایی، نشست های تخصصی با فعالان مرتبط به بوم گردی در استانها همچون برنامه های جانبی جشنواره هستند.

منبع: