عصر توریسم: شش ماه از اعمال یكی از سختگیرانه ترین قوانین قرنطینه جهان در كوبا می گذرد و در نتیجه آن شمار گردشگران در این كشور همچون خیلی از نقاط جهان با كاهش قابل توجه روبه رو شده است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، تمامی سفرهای تجاری هوایی و دریایی کوبا از دوم آوریل به حالت تعویق درآمده و هر فردی برای ورود به کوبا باید مجوز ویژه از دولت دریافت کند.
درحالی که اعمال قوانین سختگیرانه قرنطینه در کوبا سبب کاهش گسترش ویروس کرونا در این کشور شده، اقتصاد کوبا نیز در نتیجه این محدودیت ها به شدت خسارت دیده است.
حالا در این جزیره بسیار متکی به گردشگری، اثری از توریست نیست.
«الهاندور» که یک راننده ماشین «چوی» است یکی از چندین کوبایی است که شغلی در رابطه با گردشگری دارد و حالا مشکلات ناشی از ویروس کرونا را احساس می کند.
این راننده که قبل تر با حمل و نقل گردشگران به نقاط دیدنی هاوانا درآمد کسب می کرد می گوید: «هیچ گردشگری نیست. درآمدی وجود ندارد و ما فکر نمی کردیم این شرایط این قدر طولانی شود.»
زمانی که در ماه مارس سه مورد از اولین مبتلایان به ویروس کرونا در کوبا که هر سه گردشگران ایتالیایی بودند شناسایی شدند و روند افزایش مبتلایان ادامه یافت، دولت کوبا گردشگری، رستوران‎ها و سواحل را تعطیل کرد.
حالا هتل های جدید دولتی خالی هستند و خیابان های «هاوانای قدیم» که همیشه مملو از گردشگران و ساکنان بودند این روزها همچون موزه ها غرق در سکوت هستند.
بنظر می رسد محدودیت های ناشی از ویروس کرونا در کوبا که شامل الزامی بودن استفاده از ماسک در مکان های عمومی و محدودیت سفر داخلی می شود بی تاثیر نبوده است.
تا روز دوم اکتبر، وزارت بهداشت کوبا تعداد مبتلایان به ویروس کرونا را ۵۷۱۸ نفر و تعداد موارد مرگ بر اثر مبتلاشدن به این ویروس را ۱۲۲ مورد گزارش کرده که این آمار کمترین آمار در میان کشورهای محدوده کارائیب و آمریکای لاتین است.
در ماه جولای، دولت کوبا به بازدیدکنندگان خارجی اجازه داد تا به بخش مشخص و کوچکی از کوبا که به غیر از کارکنان هتل ارتباطی با ساکنان کوبا نداشته باشند، سفر کنند، که تا حالا تعداد کمی از گردشگران به این منطقه سفر کرده اند.
اواخر ماه سپتامبر بود که دولت کوبا روند کاهش محدودیت‎های قرنطینه در هاوانا را شروع کرد و مجوز بازگشایی رستوران ها و سواحل ضمن کاهش ظرفیت صادر شد.

منبع: