به گزارش عصر توریسم وبینار بررسی راهكارهای تقویت همكاریهای گردشگری ایران و عمان با هدف اشتراك تجارب و اقدامات در مدیریت بحران كرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین با حضور معاون گردشگری ایران و عمان برگزارشد.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در این جلسه مجازی اظهار داشت: یکی از مأموریت های ذاتی و کلیدی دولت در صنعت توریسم حفظ و تقویت روابط با بازارهای هدف است. کارآمدی این امر می تواند بسترساز حضور مداوم بخش خصوصی در جریان گردشگری دو کشور باشد. لزوم این اقدام در دوران همزیستی با کرونا که سطح فعالیت بخش های خصوصی دو طرف به کمینه ترین حالت ممکن رسیده است؛ الزامی و حیاتی می باشد. ازاین رو با همین رویکرد معاونت گردشگری وزارتخانه متبوع مبادرت به برنامه ریزی برای برگزاری سلسله وبینارهای “تقویت همکاریهای گردشگری با کشورهای بازار هدف ج. ا. ایران” نموده است که برگزاری وبینار با کشور عمان یکی از آنها است.
وی با اشاره به اینکه این وبینار با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین برگزار شده است؛ اظهار داشت: یکی از راهکارهای توسعه گردشگری دو کشور تحقق برنامه اجرایی همکاریهای گردشگری می باشد که با ملاحظات شیوع کرونا، در راه عملیاتی قرار خواهد گرفت.
تیموری اضافه کرد: پارسال تبادل توریست میان ایران و عمان با رشد دو برابری مواجه بود که این شرایط سرآغاز خوبی در زمینه همکاریهای این حوزه در روزهای کرونا و پساکرونا خواهد شد. منتها طبق پیشبینی ها زمان همزیستی با ویروس کرونا طولانی خواهد بود و نیاز است تا با رعایت پروتکل های بهداشتی و ضوابط تعیین شده تداوم همکاریهای گردشگری محقق شود.
معاون گردشگری همینطور اضافه کرد: با عنایت به تغییرات بوجود آمده در صنعت توریسم به دنبال انتشار ویروس کووید -۱۹، این طور پیشبینی شده است که از این پس بیشترین تبادلات و سفرهای انجام شده میان کشورهای همسایه خواهد بود؛ ازاین رو تقویت همکاریهای گردشگری با کشور عمان اهمیت دو چندانی پیدا می کند. تیموری با اشاره به اینکه پیرو اجرایی شدن سند همکاریهای گردشگری دو کشور می توان برخی اقدامات را باوجود محدودیت های کرونا در راه اجرا قرار داد که از مهم ترین آنها امور مربوط به تبلیغات، اطلاع رسانی، تهیه محتوا، کلیپ و فیلم و برگزاری دوره های آموزشی مشترک گردشگری به شمار می آید.
همچنین در این جلسه معاون گردشگری به عرضه گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در صنعت توریسم کشور در مواجهه با ویروس کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: تعیین ضوابط و رعایت پروتکل های بهداشتی در زنجیره خدمات این حوزه و هم ایجاد بستر لازم به منظور تحقق سفر هوشمند از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در همکاری نزدیک با ستاد کرونا و ارگان های فرابخشی مرتبط بوده است که تعیین پروتکل ورود توریستهای خارجی به ایران هم بعنوان اقدامی تکمیل کننده بعد از بازگشایی مرزها اجرا می گردد.
تیموری در این جلسه مجازی بر استمرار مشورت و همکاریهای آموزشی و پایه ای گردشگری میان دو کشور ایران و عمان تصریح کرد و اظهار داشت: هم اکنون باوجود محدودیت های اعمال شده حاصل از انتشار ویروس کرونا هم اکنون بالغ بر دو هزار پروژه گردشگری در کشور در حال اجراست؛ ازاین رو در شرایط حاضر هم از همکارهای گسترده در زمینه های مختلف همچون سرمایه گذاری استقبال خواهیم کرد. معاون گردشگری در انتها پیشنهاد کردند: در قالب برنامه اجرایی همکاریهای گردشگری لزوم دارد تا بر بندهای عملیاتی و قابل اجرا در دوران کرونا تاکید شود. بدین منظور فعال شدن کارگروه مربوطه می توان آغازی باردیگر در روابط گردشگری دو کشور را ترسیم کرد.
همچنین در این جلسه «میثا المحروقی» معاون گردشگری کشور عمان هم با اشاره به تغییرات ساختاری در وزارتخانه آنها که به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل گشته است، بهره مندی از تجارب ج. ا. ایران را پرارزش و کاربردی دانست. ایشان با اشاره به تاکید وزیر گردشگری سلطنت عمان “جناب آقای السالم المحروقی” بر تقویت روابط متقابل تاکید داشتند و صدور روادید فرودگاهی برای ایرانی ها را نشانه ای از اهمیت این بازار برای عمان دانستند.
خانم المحروقی تصریح کرد که هم اکنون تدابیر لازم به منظور تعیین پروتکل های بهداشتی به منظور آغاز پروازهای منظم و روابط گردشگری با برخی کشور انجام گرفته که امیدوار هستیم این ارتباط بزودی با جمهوری اسلامی ایران هم برقرار شود. هم اکنون کشور عمان تنها پذیرای افراد مقیم در این کشور است. معاون گردشگری کشور عمان همینطور تصریح کرد که طبق دستور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، تقاضای همکاری در سایر حوزه ها همچون سرمایه گذاری، آموزش، میراث فرهنگی و صنایع دستی هم از ایران وجود دارد که انتظار می رود به دنبال تقویت همکاریهای گردشگری میسر شود.