عصر توریسم: تعطیلی موزه ها، بازدید وزیر میراث فرهنگی از خبرگزاری مهر، تقویت روابط تهران با اندونزی و كاراكاس و اعلام جزئیات بسته حمایتی دولت همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، در این هفته محدودیت های کرونا در تهران اجرا شد و معاون امنیتی انتظامی استانداری برای یک هفته جزئیات این محدودیت ها را اعلام نمود که بر این اساس باتوجه به نامه نهم مهر ماه معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص اعمال محدودیت به تفکیک استان و شهرستان های هدف محدودیت و تعطیلی برخی مراکز به مدت یک هفته از تاریخ ۱۲ لغایت ۱۸ مهر ماه از طرف ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تمدید شده است.
در این ابلاغیه دانشگاه ها، مدارس، مدارس شبانه روزی، حوزه های علمیه، آموزشگاه های فنی و حرفه ای، زبان سراها و سایر آموزشگاه ها و کتابخانه ها، مساجد و مصلی ها، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی در این یک هفته تعطیل خواهند بود.
اکنون موزه ها نیز پیرو این اطلاعیه، خبر از تعطیلی یک هفته ای می دهند. اما باغ موزه هایی مانند باغ موزه قصر و یا باغ موزه مینیاتور از زمانی که ویروس شیوع پیدا کرد تا اطلاع ثانوی تعطیل شدند. موزه ملی ایران، موزه ایران باستان، کاخ موزه سعدآباد کاخ موزه نیاوران موزه های دیگر زیر نظر وزارت میراث فرهنگی نیز به مدت یک هفته تعطیل هستند با این وجود فعالیت در فضای مجازی توسط کارکنان آنها همچنان ادامه دارد.

پاساژ پروانه به عباس آباد می رود
این هفته مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، از موافقت فروشندگان بازار پروانه برای حضور در بازار صنایع دستی عباس آباد آگاهی داد.
سیدعلی مفاخریان از رایزنی برای حضور فروشندگان جمعه بازار پارکینگ پروانه در منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به موافقت عاملان فروش مجموعه پروانه فروشندگان این مجموعه نیز می توانند سهمی در این بازار جدید داشته باشند.
وی درباب تصمیم قبلی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل و منطقه ۱۲ برای استقرار فروشندگان پروانه در پارک شهر، اظهار داشت: مسئله فروش در پارک شهر همچنان مورد بررسی است، اما مشکل این است که دادستانی مخالفت هایی دراین زمینه داشته است.
راهکارهای تقویت روابط گردشگری ایران و عمان بررسی شد
در این هفته وبینار بررسی راهکارهای تقویت همکاریهای گردشگری ایران و عمان با هدف اشتراک تجارب و اقدامات در مدیریت بحران کرونا و پیگیری تعاملات و توافقات پیشین با حضور معاون گردشگری ایران و عمان برگزارشد. ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در این جلسه مجازی اظهار داشت: یکی از راهکارهای توسعه گردشگری دو کشور تحقق برنامه اجرائی همکاریهای گردشگریست که با ملاحظات انتشار ویروس کرونا، در راه عملیاتی قرار خواهد گرفت.
تیموری اضافه کرد: در سال قبل تبادل توریست میان ایران و عمان با رشد دو برابری مواجه بود که این شرایط سرآغاز خوبی در زمینه همکاریهای این حوزه در روزهای کرونا و پساکرونا خواهد شد. منتها طبق پیش بینی ها زمان همزیستی با ویروس کرونا طولانی خواهد بود و نیاز است تا با رعایت پروتکل های بهداشتی و ضوابط تعیین شده تداوم همکاریهای گردشگری محقق شود.
تیموری با اشاره به اینکه پیرو اجرائی شدن سند همکاریهای گردشگری دو کشور می توان برخی اقدامات را باوجود محدودیت های کرونا در راه اجرا قرار داد که از مهم ترین آنها امور مربوط به تبلیغات، اطلاع رسانی، تهیه محتوا، کلیپ و فیلم و برگزاری دوره های آموزشی مشترک گردشگری به شمار می آید.

تهران و کاراکاس تفاهمنامه امضا می کنند
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان با فلیکس پلاسنسیا وزیر گردشگری ونزوئلا به صورت ویدئویی گفت و گو کردند. علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در این گفتگو به ارائه گزارشی درباب اقدامات انجام شده در حوزه گردشگری پرداخت و با قبول پیشنهاد امضای تفاهمنامه دوجانبه اضافه کرد: بزرگ ترین مشکل این است که آژانس های گردشگری ایران و ونزوئلا از ظرفیت دو کشور آشنایی ندارند. پیشنهاد من این است که در حاشیه امضای تفاهمنامه نشست های BtoB با حضور آژانس های دو طرف اجرا شود و در ادامه این مسیر نیز برگزاری تورهای آشناسازی را برای معرفی ظرفیت ها و جاذبه های دو کشور برنامه ریزی نماییم.
او به تجربه های موفق ایران دراین زمینه با کشور عمان و چین اشاره نمود و افزود: تا چند روز آینده نیز عازم روسیه برای لغو روادید گروهی هستم که این اقدام مشابه با این کشور هم صورت گیرد. مطمئنم با کمک سفرای دو کشور و معرفی ظرفیت های گردشگری دو کشور گردشگری بین ایران و ونزوئلا رونق خواهد گرفت.
جزئیات بسته حمایتی دولت برای گردشگری اعلام شد
این هفته بالاخره وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جزئیات بسته حمایتی دولت برای بخش گردشگری را تشریح نمود.
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی درباره آخرین سیاست های حمایتی دولت از حوزه گردشگری اظهار داشت: برمبنای آخرین تصمیمات و مصوبات دولت بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلاً دریافت شده است، حق بیمه سهم کارفرمایان و هزینه های آب، برق و گاز واحدهای گردشگری تا آخر سال ۹۹ امهال شد همین طور امهال بدهی های مالیاتی واحدهای گردشگری تا آخر سال در دستور کار قرار گرفت. ازپرداخت وام هایی که واحدهای گردشگری در گذشته دریافت کرده بودند منوط به اشتغال و درآمدزایی بود، که بر طبق حق بیمه تقسیط ها صورت می گرفت، حالا که به سبب شیوع بیماری کرونا این امکان وجود ندارد، بازپرداخت ها نیز امهال شده اند.
او در ادامه به تخصیص تسهیلات جدید حوزه گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: از محل منابع مصوب ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا نیز برای کسب وکارهای لطمه دیده از کرونا، تسهیلاتی در نظر گرفته شد. تأسیسات گردشگری شامل هتل های یک تا پنج ستاره، هتل آپارتمان ها، واحدهای پذیرایی، متل ها، میهمان پذیرها، اقامتگاه های سنتی و بوم گردی ها، دفترهای خدمات مسافرتی و گردشگری، راهنمایان گردشگری، مؤسسات آموزش و پژوهشی گردشگری، ارزیابان عامل تطبیق و شرکت های ارزیابی تأسیسات گردشگری، شرکت ها و مؤسسات حمل و نقل گردشگری شش رسته ای هستند که با ثبت نام در سامانه کارا می توانند تسهیلات ۱۲ درصدی را دریافت نمایند.
او درباب تفاوت تسهیلات جدید با تسهیلاتی که در گذشته به فعالان گردشگری پرداخت شده بود، اظهار داشت: تسهیلات قبلی اشتغال محور بود که با توجه با شرایط پیش آمده بواسطه کرونا شرایط دریافت آن برای خیلی از فعالان گردشگری امکان پذیر نبود، اما آنچه که ما روی آن تاکید داشتیم و نهایتاً مصوب شد، بنگاه محور بودن تسهیلات جدید است. این تسهیلات تا آغاز اردیبهشت ۱۴۰۰ تنفس دارند و دریافت کنندگان پس از این زمان مبادرت به بازپرداخت خواهند کرد. همین طور کسانی که پیش از ابلاغ این دستورالعمل از تسهیلات کم بهره کرونا بهره برده اند در صورت درخواست مجدد می توانند مابه التفاوت وام را دریافت نمایند.

پرونده کاخ ثابت پاسال به جریان افتاد
پرونده کاخ ثابت پاسال با شکایت شخص سوم باردیگر به جریان افتاد این درحالی بود که قبل از این شعبه ۳ تجدیدنظر دیوان عدالت اداری رأی قطعی را صادر کرده بود.
تابستان امسال شعبه ۳ تجدیدنظر دیوان عدالت اداری برمبنای درخواست تجدیدنظر از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان تهران درباره رأی دادگاه بدوی به موضوع کاخ ثابت پاسال ورود کرده و این دفعه مبادرت به صدور رأی قطعی کر د. اما حالا برمبنای اعتراضی که فرد سومی در مورد کاخ ثابت پاسال به دیوان عدالت اداری کرده، باردیگر این شکایت مورد بررسی قرار می گیرد. چون در واخواهی جدید که روز آخر تابستان انجام شده است آمده این دادخواست در اعتراض به صدور رأی بر الغای دادنامه و ابطال لوح ثبتی است.
ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی به خبرنگار مهر اظهار داشت: فرد ثالثی وارد پرونده شده مدعی است بدین سبب باردیگر این مساله به جریان افتاد ما یک ماه فرصت داریم تا از این پرونده دفاع نماییم این دفعه هم موفق می شویم.
برای ارائه ساختار جدید وزارت میراث فرهنگی عجله نداریم
در این هفته مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور هیأت همراه، معاون صنایع دستی و معاون گردشگری از خبرگزاری مهر و روزنامه تهران تایمز بازدید کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تغییر ساختار در وزارت میراث فرهنگی بعد از تبدیل آن از سازمان به وزارتخانه بیان کرد: به رغم اینکه دولت با این تغییر موافق نبود اما طرح مجلس اجرا شد. وزارتخانه شدن، جایگاه ما را به لحاظ سازمانی در ارکان های تصمیم گیری خصوصاً در دولت افزایش داده است. اما طبق قانون یک سال فرصت داشتیم تا ماموریت ها و ساختارمان را پیشنهاد دهیم بااینکه دولت مخالفت می کرد. به جهت اینکه مجلس بتواند این طرح را به تأیید نهایی شورای نگهبان برساند و سبب افزایش هزینه ها نشود، در قانون اشاره شد این ساختار باید ماموریت هایش را بدون هیچ افزایشی ادامه دهد. این مساله کار را سخت کرد پس باید جابه جایی درون سازمانی داشته باشیم و عناوین را با ماموریت های جدیدمان منطبق نماییم برای این کار مشاور گرفتیم تا روی شرح ماموریت که به نظرم با اهمیت تر از ساختار هست کار کند. این شرح ماموریت مهمست چون آینده این حوزه را تضمین می نماید.
وی اظهار داشت: همیشه یکی از اشکالات ما این بود که دستگاه های دیگر در بسیاری از کارهای ما دخالت داشتند و هیچ جداسازی بین ماموریت های ما و سازمان های دیگر وجود نداشت. در شرح ماموریت این وزارتخانه، یکی از گام ها، احصای ماموریت ها بود. پس از آن باید ماموریت ها و ساختار متناسب می شد. پیرو این جلساتی به صورت دوره ای برگزار می گردد و خودم هم شخصاً حضور پیدا می کند. حالا این کار در حال نهایی شدن است و امید دارم در دوره خودمان آنرا در مجلس مطرح نماییم. بااینکه عجله نداریم به خصوص در شرح ماموریت. چون اگر چیزی از قلم بیفتد، تغییرش خیلی مشکل می شود.
ستاد کرونا هیچ گاه حکمی برای تعطیلی هتل ها نداد
وی اظهار داشت: سند توسعه گردشگری کشور که جزو احکام قانونی بود و برنامه ششم آن تکلیف کرد انجام نشده بود تا اینکه ما آنرا فعال کردیم در این سند برای ۱۹ دستگاه اجرائی حکم گرفتیم کار سختی بود. این سند در جلسات کمیسیون های دولتی رفت و برگشت و در نهایت در کمیسیون اصلی و دولت با کمترین تغییر تصویب گردید. حالا مطالعات خوبی شده و می خواهیم این طرح وظایف خصوصاً ساختار را نهایی نماییم.

منبع: