عصر توریسم: مسكو از اتمام كار روی توافق نامه ای آگاهی داد كه سفرهای گردشگری بدون ویزا بین ایران و روسیه را در آینده‌ی نزدیك ممكن می كند، خبری كه خیلی از رسانه های بین المللی به آن پرداختند.

به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، بگفته ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، آژانس گردشگری فدرال روسیه در حال همکاری با ایرانیها برای تدوین سازوکارهای پیاده سازی توافق های مربوط به لغو روادید است.
وی در کنفرانس خبری عنوان کرد: امیدواریم این کار به زودی به اتمام برسد و توافق نامه اجرائی شود.
سخنگوی امور خارجه روسیه اضافه کرد که تصمیم گیری در مورد زمان اجرائی شدن این توافق نامه به موقعیت همه گیری کرونا در روسیه و ایران، و اقدامات قرنطینه ای مربوط به این بیماری در دو کشور بستگی دارد.
این توافق نامه در مورد سفرهای گردشگران گروهی بدون نیاز به ستاندن ویزا در ۲۸ مارس سال ۲۰۱۷، طی سفر رئیس جمهور ایران به مسکو امضا شده بود.
ایران یک توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا نموده است که با آنکه بیشتر مربوط به محصولات حامل انرژی می شود، درها را برای تجارت های دیگری مانند صنایع دستی و سایر کالاها مانند میوه، منسوجات و بطور کلی گردشگری باز می کند.
خبری که ماریا زاخارووا در کنفرانس اعلام کرد، بازتاب بین المللی گسترده ای را به دنبال داشت. برای مثال، وب سایت Russia Briefing به شرح این خبر پرداخت و بخش هایی از صحبت های سخنگوی امور خارجه را منتشر نمود.
وب سایت dailygovjobs هم با عنوان «روسیه می گوید لغو روادید برای گردشگران ایرانی به زودی اجرائی می شود» به شرح این خبر پرداخت و از قول زاخارووا نوشت: «بر اساس این توافق نامه، گروه های گردشگرِ پنج تا ۵۰ نفره قادر خواهند بود به مدت ۱۵ روز در روسیه اقامت داشته باشند.»
خبرگزاری Nairohost هم در گزارشی به روند تدوین این قرارداد بین ایران و روسیه پرداخت و اجرائی شدن آنرا به تعیین یک شریک ایرانی بمنظور تعدیل اجرائی شدن قرارداد از طرف آژانس گردشگری روسیه موکول کرد.
وبسایت روسی cod۳۴ نیز به شرح این خبر پرداخت و از طرف ماریا زاخارووا نوشت: «امیدواریم این کار هر چه زودتر تکمیل شده و توافق اجرائی شود.»
همچنین، خبرگزاری روسی giperssilka هم خبری درباره این توافق بین ایران و روسیه منتشر نمود که در آن از قول سخنگوی امور خارجه روسیه نوشت: «توافق برای لغو روادید سفرهای گردشگری گروهی بین مسکو و تهران در آینده ای نزدیک اجرا می گردد.»

منبع: