به گزارش عصر توریسم با طبقه بندی كسب وكارها و گروه های شغلی در سرتاسر كشور و بر مبنای وضعیت قرمز، نارنجی، زرد و سفید در هر شهر و نقطه از كشور، فعالیتِ مشاغل قرارگرفته در هر كدام از دسته بندی ها متغیر است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، بر مبنای مصوبه ابلاغی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا مشاغل به چهار گروه تقسیم شدند که بر اساس وضعیت شهرها به فعالیت شان ادامه می دهند. در این مصوبه چهار رنگ برای نشان دادن وضعیت انتشار کرونا در استان های مختلف مشخص شده و مطابق آن رنگ برای فعالیت چهار گروه شغلی در آن استان ها تصمیم گیری می شود. ازاین رو در شرایط سفید هر چهار گروه فعالیت دارند، در شرایط نارنجی گروه سه از فعالیت منع شده و در شرایط زرد فعالیت گروه چهار ممنوع شده است. همینطور در شرایط قرمز تنها گروه یک امکان فعالیت دارد.
موزه ها و باغ موزه ها، برخلاف اطلاعیه های اولیه در یک ماه نخست انتشار ویروس که کمتر نام شان در میان مشاغل مختلف آورده می شد، این دفعه از قافله عقب نماندند و با قرارگیری شان در گروه شغلی سه که بیشتر فعالیتهای هنری و فرهنگی را در برگرفته، فعالیت شان محدود شده است، تا دست کم در این شرایط نسبت به حفاظت بهتر از آثار تاریخی و امنیت جانِ موزه داران توجه بیشتری شود. بر این اساس زمانی که گروه سه از فعالیت منع شود، فعالیتِ موزه ها و باغ موزه ها هم متوقف می شود.
تعطیلی ها با انتشار کرونا در کشور از چه زمانی آغاز شد؟
سوم اسفند اولین اطلاعیه برای تعطیلی برنامه های فرهنگی و هنری سراسر کشور انتشار یافت، اطلاعیه ای که بر ضرورت رعایت سفارش های اکید بهداشتی در شرایطِ شیوع کرونا تاکید داشت و در نتیجه اعلام گردید برنامه های هنری و سینمایی در سرتاسر کشور تا آخر هفته تعطیل شوند، این تعطیلی ها شامل فعالیتهای آموزشی و ورزشی هم شدند و هر کدام از متولیان اعلام نمودند فعالیتهای شان تا آخر هفته تعطیل است؛ تعطیلی ای که نه یک هفته تا سه ماه ادامه دار شد، تا شرایط به ثبات بهتری برسد.
اما در این میان مهمترین مکان های تاریخی و فرهنگی کشور از این قاعده مستثنی شده بودند. هر چند نخست محمدرضا کارگر – مدیر اداره کل موزه ها – چهارم اسفند از تعطیلی موزه های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی در استان هایی که پیشتر تعطیل اعلام شده بودند، خبر داد، اما چند ساعت بعد در نامه ای که با نام او انتشار یافت، بر این نکته تاکید شد که «موزه ها و اماکن فرهنگی – تاریخی تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طبق روال گذشته پذیرای بازدیدکنندگان بوده و به فعالیت خود ادامه می دهند. در صورتیکه ستاد کرونا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به مبحث تعطیلی موزه ها اظهار نظر نهایی خویش را اعلام کنند، در این خصوص باردیگر اطلاع رسانی خواهد شد.»
در این شرایط هر کدام از موزه ها و موزه داران تلاش کردند تا با تهیه پروتکل هایی هر چند اولیه شرایط را برای پیشگیری از شیوع کرونا در موزه ها تهیه و اجرایی کنند.

موزه ملی ایران اولین قدم را در این حوزه برداشت و در پیامی در صفحه اصلی سایت موزه به بازدیدکنندگان موزه مادر ایران برای جلوگیری از بروز بیماری های حاد تنفسی سفارش هایی کرد:، «بازدیدکننده گرامی “از لمس ویترین ها، پایه های آثار، موانع و مسدودکننده ها خودداری کنید”، “فاصله مناسب خویش را با سایر بازدیدکنندگان حفظ کنید”، “آداب تنفسی را عایت کنید” و ” لطفا به سفارش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه کنید”». اداره کل موزه ها هم ساعت کاری موزه ها را کم کرد.
از طرفی موزه داران «۱۶ راهکار برای مقابله با کرونا در موزه ها» مطرح نمودند و بعضی از موزه ها از ورود تورهای گردشگری و افراد به تعداد زیاد به موزه ها جلوگیری کردند و برخی دیگر تلاش کردند تا کمترین زمان حضور گردشگران و مخاطبان موزه ای را در آن شرایط در موزه ها فراهم نمایند.
در این میان حتی رئیس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) از وزیر میراث فرهنگی درخواست نمود که برای مدتی موزه های زیر نظر این وزارتخانه تعطیل شود تا زمانی برای بازبینی کیفی فضاهای موزه فراهم گردد.
۱۷ اسفند اما محمدحسن طالبیان _ معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث، گردشگری و صنایع دستی _ بخشنامه ای را بعنوان تقویم کاری ایام نوروزی موزه ها و اماکن فرهنگی – تاریخی تحت پوشش وزارتخانه در سطح کشور ابلاغ نمود تا برای فعالیت موزه های “ملی ایران”، ” نیاوران”، “سعدآباد” و “موزه ملی قرآن کریم” از ۲۷ اسفند سال جاری تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ اقدام لازم صورت گیرد.
اما سه روز بعد وزیر میراث فرهنگی آنرا لغو و علتش را شیوع کرونا اعلام نمود و در این میان موزه ها در فهرست حدوده ۵۰ شغل و مکان پرخطر قرار گرفتند.

فعالیت نصفه و نیمه موزه ها تا آخر اسفندماه ادامه پیدا کرد تا سرانجام محمدرضا کارگر – مدیر اداره کل موزه ها – اطلاع داد «موزه ها از ۲۹ اسفند ۹۸ تا ۱۳ فروردین ۹۹ به صورت کامل تعطیل هستند، فقط کارمندان موزه در ایام تعطیل غیررسمی باید در موزه حضور داشته باشند.» این تعطیلی رسما تا خردادماه و روز پس از عید فطر ادامه پیدا کرد.
در این زمان زمان موزه داران و متولیان موزه ای بیکار ننشستند و مبادرت به برگزاری بازدیدهای مجازی از موزه ها کردند و هر روز یک موزه در یک ساعت مشخص موزه خویش را معرفی می کرد.
تا سرانجام پس از عید فطر و کاهش انتشار کرونا در کشور موزه ها هم مانند بعضی از فضاهای فرهنگی و هنری فعالیت خویش را بر مبنای پروتکل های تهیه و تدوین شده توسط اداره کل موزه ها و ایکوم ایران آغاز کردند.
شیوع موج دوم کرونا، از ۲۴ تیر محوطه های فرهنگی و هنری را تعطیل کرد، اما میراث فرهنگی تعطیلی مجدد موزه ها را در خصوص اعلام رسمی مدیر ستاد ملی کرونا اعلام نمود تا نخست در نامه ای به وزیر میراث فرهنگی ضرورت تعطیلی را اعلام نماید و در نهایت مونسان دستور این تعطیلی را صادر کند. آن هم در شرایطی که در طول چند ماه نخست شیوع این ویروس متولیانِ وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری اعلام نموده بودند که «فعالیت موزه ها در دوران کرونا با تصمیم ستاد مبارزه با کرونا در هر استان ادامه دار خواهد بود.»
و چند روز بعد سرانجام میراث فرهنگی هم تصمیم به تعطیلی موزه ها گرفت، این تعطیلی تا دوم مرداد ادامه یافت و کارگر پنج شنبه دوم مرداد اعلام نمود «موزه های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، پس از اعلامِ یک هفته قبل ستاد ملی کرونا در خصوص پذیرش نکردن بازدیدکنندگان به مدت یک هفته برای پیشگیری از انتشار کرونا در موج دوم شیوع این ویروس، فعالیت خویش را از سر گرفتند.»
شیوع موج سوم کرونا بار دیگر فعالیت مکان های فرهنگی و هنری و این دفعه تاریخی را با یکدیگر متوقف کرد. کارگر ۱۳ مهر با اشاره به دستور ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا، برای تعطیلی مکان های مختلف فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و موزه ها و باغ موزه ها، بیان نمود: بر طبق این دستور، موزه های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ۱۳ مهر تا ۱۸ مهر مخاطب نمی پذیرند، ولی کارمندان موزه ای موظف به حضور در موزه ها هستند.
و این تعطیلی تا امروز، پنجم آبان و به صورت هفتگی به صورت مستمر ادامه داشته است.
اکنون با عنایت به طبقه بندی مشاغل مختلف در چهار گروه و قرارگرفتن موزه ها و باغ موزه ها در گروه شغلی سوم، زمانی که وضعیت هر منطقه نارنجی اعلام گردد، گروه سوم مشاغل از فعالیت منع می شود.

منبع: