به گزارش عصر توریسم مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه اظهار داشت: راه اندازی كارخانه قند در محدوده حریم درجه یك محوطه جهانی چغازنبیل مقررات ممنوع بوده و هیچ استعلامی از وزارت میراث فرهنگی، برای آن گرفته نشد.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، عاطفه رشنویی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه اظهار داشت: در سال ۹۷ بخش هایی از حریم درجه یک چغازنبیل به مساحت ۳۰۰ هکتار که جزو اراضی ملی بوده به شخص حقیقی واگذار و از اسفند همان سال کارهای تسطیح و خاک برداری آغاز شد، با همکاری یگان حفاظت میراث فرهنگی جلوی انجام کار گرفته شد و در مراجع قضائی طرح دعوا کردیم و اعتراض خودرا در خصوص نگرفتن استعلام و صدور موافقت اصولی برای راه اندازی کارخانه قند در حریم این پایگاه میراث جهانی اعلام کردیم.
او اضافه کرد: متأسفانه زمانی که در مرحله طرح دعاوی حقوقی بودیم، دیوارکشی و خاک برداری ۳۰۰ هکتار انجام شد در صورتیکه برمبنای چارچوب قانونی راه اندازی هرگونه کارخانه و انجام خاک برداری و تسطیح در حریم درجه یک ممنوعست و باردیگر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان به مراجع قضائی شکایت نمود.
رشنویی اشاره کرد: پس از دو بار شکایت کردن متأ سفانه قرار منع تعقیب صادر شد و بار دیگر به هیئت تجدید نظر استان نامه نوشتیم و مجدداً طرح دعوی کردیم.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه اظهار داشت: در قانون مشخص و روشن شده پیش از صدور هرگونه مجوز و موافقت اصولی، دستگاه مجری باید نسبت به ستاندن استعلام و مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان محیط زیست اقدام نمایند.
او اضافه کرد: اداره جهاد کشاورزی باید پیش از واگذاری این اراضی ملی برای راه اندازی کارخانه از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوز می گرفت، همین طور جای سوال است که چرا وزارت صمت پیش از درنوردیدن مراحل استعلام، مبادرت به صدور موافقت اصولی کرده است؟ امیدواریم هر چه زودتر فرمانداری و استانداری شوش دراین زمینه ورود کنند.
رشنویی تاکید کرد: اداره کل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سبب اهمیت موضوع و حفظ حریم میراث جهانی که در سطح ملی و جهانی اهمیت فوق العاده ای دارد با جدیت موضوع را از مراجع قضائی دنبال خواهدنمود.

منبع: