خراسان رضوی با توجه به این كه ورزش شامل سفرهایی برای بازی و رقابت در كشورهای مختلف است، بدین سبب ورزش و گردشگری به هم وابسته هستند و مكمل یكدیگرند.
به نقل از نیوز، رویدادهای معروف ورزشی، مانند بازی های المپیک یا مسابقات قهرمانی فوتبال، راگبی و هاکی از جاذبه های موثر در گردشگری هستند و سهم بسیار مثبتی در ایجاد تصویری از گردشگری کشور میزبان دارند.
گردشگری ورزشی چیست؟
گردشگری ورزشی به مسافرتی اطلاق می شود که در آن مسافران برای تماشای مسابقه یا شرکت در رویداد ورزشی سفر می کنند. برمبنای اظهارات سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، گردشگری ورزشی، یکی از بخش های گردشگری در حال رشد است و رشد گردشگران در این بخش مربوط به این است که یا مشتاق کارهای ورزشی هستند و یا هدف اصلی سفر آنان شرکت در کارهای ورزشی است.
ازآنجاکه رویدادهای ورزشی در انواع و اندازه های مختلف، گردشگران را بعنوان شرکت کننده یا تماشاگر جذب می کند، مقصد گردشگری، می تواند خاصیت های محلی را به این رویدادها اضافه کند تا تجربیات محلی اصیل را عرضه نماید و نسبت به بقیه متفاوت باشد. برخی رویدادهای ورزشی مانند بازی های المپیک و جام جهانی در صورت استفاده موفقیت آمیز از برندهای مقصد، توسعه زیرساخت ها و سایر مزایای اقتصادی- اجتماعی، می توانند کاتالیزوری برای توسعه گردشگری باشند.
گردشگری ورزشی چه چیزی را به ارمغان می آورد؟
گردشگری می تواند در صورت توسعه و مدیریت مناسب، به ایجاد توسعه پایدار کمک نماید. گردشگری ورزشی، بعنوان قسمتی از گردشگری، برای دستیابی به توسعه پایدار به روش متمایزی به توسعه گردشگری کمک می نماید. قدرت نسبی گردشگری ورزشی در انجام کارهای بدنی، فرصت های تعامل و پتانسیل بالای توسعه است (رویدادهای کوچک یا کارهای سبک مانند پیاده روی).

گردشگری ورزشی، علاوه بر منافع اقتصادی در فرصت های شغلی و درآمد و درآمد حاصل از هزینه بازدیدکننده شامل موارد ذیل است:
رقابت برای مقصد میزبان
گردشگری ورزشی می تواند با گسترش پیشنهادها گردشگری مقصد، جذابیت و رقابت در مقصد را افزایش دهد. این مساله به افزایش مدت اقامت بازدیدکنندگان کمک می نماید. اگر گردشگری ورزشی و رویدادهای ورزشی، هنگامی که منطقه ای بازدید کمتری نسبت به مقصد دارد یا در فصول خارج از اوج سفر سازمان دهی شود، می تواند به پراکندگی مکانی و زمانی گردشگری کمک نماید.
ارتقاء درک متقابل
گردشگری ورزشی موجب رویایی با افرادی می شود که پیشینه فرهنگی متنوعی از سراسر جهان دارند و بوسیله کارهای ورزشی با یکدیگر تعامل برقرار می کنند. این مورد موجب ایجاد دوستی و درک متقابل می شود و بنیان جوامع صلح آمیز خواهد بود. همین طور بوسیله ورزش و سایر فعالیت ها، به افراد محلی و بازدیدکنندگان کمک می نماید تا روابط دوستانه برقرار کنند.
افزایش آگاهی و تشویق به حفظ محیط زیست
گردشگری ورزشی مبتنی بر طبیعت، فرصت هایی برای تجربه مستقیم و لذت بردن از طبیعت فراهم می آورد، اما بیشتر به وجود منابع طبیعی متکی است. گرم شدن زمین، تاثیرات منفی بر گردشگری ورزشی زمستانی دارد. از دست دادن تنوع زیستی بر غواصی تاثیر دارد و از دست دادن جانوران و گیاهان، لذت پیاده روی و کوهنوردی بر روی آنها را می کاهد. گردشگری ورزشی با ارتباط نزدیک با محیط طبیعی، می تواند نقش مهمی در افزایش آگاهی از ارزش و اهمیت حفاظت از طبیعت و تشویق اقدامات حفظ محیط زیست در بین مسافران، افراد محلی و صنعت گردشگری داشته باشد.
برای توسعه موثر گردشگری ورزشی، چه مقصدی باید در نظر گرفته شود؟
زمانی که رویداد ورزشی برنامه ریزی می شود، نوع و اندازه آن باید متناسب با ظرفیت و خاصیت های مقصد باشد. همین طور مسئولین، باید زمان و مکان برگزاری یک رویداد ورزشی را متناسب با اهداف آن در نظر بگیرند. بمنظور تشخیص این رویداد از سایر موارد مهمست که خاصیت های محلی به آنها اضافه شود، برای مثال، مقاصد می توانند کارهای ورزشی را بافرهنگ محلی و غذا ترکیب کرده و به گردشگران فرصتی برای تعامل با افراد محلی عرضه کنند.
علاوه بر این، مدیریت مقصد ممکنست مشوق هایی مانند کوپن و برگه های تخفیف ارائه کند تا شرکت کنندگان در فروشگاه های محلی، رستوران ها و سایر خدمات بیشتر هزینه کنند. رویدادهای ورزشی فرصت خوبی برای ارتقاء مقصد بوسیله رسانه هاست و کارهای روابط عمومی آنها باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد. اگر این رویدادها بطور منظم برگزار شود، دستیابی به تاثیرات مثبت طولانی مدت امکان پذیر است.
ایمنی
هرچه گردشگری ورزشی توسعه یابد، ایمنی، اهمیت بیشتری خواهد داشت. کارهای ورزشی، باید با حداقل خطر برنامه ریزی شوند و شرکت کنندگان باید از موارد خطرساز و ایمنی آگاهی داشته باشند تا با رضایت وارد این حیطه شوند. مربیان و راهنمایان باید آموزش های لازم را فراگیرند تا در مواقع اضطراری بدانند، چگونه عمل کنند و بازدیدکنندگان، کارکنان و مشاغل نیز باید بیمه شوند.

مشارکت و همکاری
برای توسعه موفقیت آمیز گردشگری ورزشی، نیاز به همکاری نزدیک بین ذینفعان ورزش (ازجمله کمیسیون ورزش) و بخش های گردشگری (ازجمله بخش های خصوصی و دولتی) است. همچنین، مشارکت برای گردشگری ورزشی برای بهره مندی از مقصد و همین طور افزایش رفاه افراد محلی و محرومان بسیار مهم می باشد. درگیر کردن افراد محلی، به روش های مختلف اهمیت بسیاری دارد برای اینکه می تواند در جهت توسعه گردشگری و بهبود کیفیت زندگی باشد.
حمایت از افراد محلی
استخدام افراد محلی، تشویق کارآفرینان محلی و استفاده از محصولات محلی کمک می نماید تضعیف اقتصادی را به حداقل و منافع محلی را به حداکثر رساندند. کارکنان برای گردشگری ورزشی (مربی و راهنما)، باید مهارت های ویژه ای داشته باشند؛ بنابراین، باید فرصت های آموزشی برای افراد محلی برقرار شود. فرصت های شغلی جدید یا توسعه یافته گردشگری ورزشی بنگاه های کوچک و بزرگ محلی تحقق یابد و ارائه مشاوره و سرمایه گذاری اندک برای آنها لازم است.
به کارگیری فناوری
گردشگری ورزشی باید از تازه ترین فناوری و نوآوری مانند هوش مصنوعی (AI)، واقعیت افزوده (AR) یا واقعیت مجازی (VR) استفاده نماید تا تجربه های گردشگری ورزشی را هیجان انگیزتر کند. گوگل استادیا (سرویس اشتراکی بازی ابری) هوشمند سازی را با بهره گیری از برنامه های و دستگاه های پوشیدنی برای بهبود راحتی مخاطب آغاز نموده است. رویدادهای ورزشی و موزه ها، می توانند با کمک فناوری، تجربه بازدیدکنندگان را بالا برند. همین طور انتظار می رود که نوآوری چرخ دنده های جدیدی برای معلولان بوجود آورد تا از کارهای ورزشی لذت ببرند.
تلفیق گردشگری ورزشی با سایر منابع گردشگری
گردشگران ورزشی در طول اقامت در مقصد تمایل دارند، جاذبه های دیگری را نیز تجربه کنند. شرکت کنندگان در یک رویداد ورزشی خصوصاً مسابقات غیررقابتی از فرصت این رویداد، برای کشف سایر جاذبه های گردشگری مقصد استفاده می کنند؛ بنابراین، مهمست که گردشگری ورزشی را با سایر منابع گردشگری ترکیب کرده و آنها را باهم ارائه دهیم تا به تفاوت های مقصد از سایر مقاصد کمک نماید و به طورکلی منافع بیشتری را به همراه داشته باشد.