به گزارش عصر توریسم همدان مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اظهار داشت: پیگیری هایی برای تملك «كنیسه یهودیان» شهر همدان انجام داده و مذاكراتی دراین زمینه كرده ایم.
علی مالمیر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه این بنای تاریخی متعلق به انجمن کلیمیان ایران است، اظهار نمود: اداره میراث فرهنگی همدان دو سال پی در پی اعتباری برای آن ستاندن کرد اما چون این انجمن اجازه مرمت بنا را نداد، مبلغ در جای دیگری هزینه شد.
وی با اعلان اینکه انجمن کلیمیان ایران مشتاق حفظ بنا نبود، مطرح کرد: به سبب اینکه «کنیسه یهودیان» در حوزه تجاری قرار دارد، این انجمن گمان می کرد کاربری بنا تغییر و ارزش افزوده اش بیشتر خواهد شد.
مالمیر افزود: میراث فرهنگی همدان این مساله را به انجمن ابلاغ و اشاره کرد که حتی اگر بنا لطمه ببیند کاربری اش به شکل کنونی خواهد بود بدین سبب باید به شکل فعلی مرمت شود و مذاکراتی انجام شد که آیا می توانیم بنا را تملک نماییم یا خیر.
وی با اشاره به اینکه «کنیسه یهودیان» همدان در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است، تصریح کرد: به سبب ثبت ملی بودن بنا امکان تغییر کاربری وجود ندارد و امیدواریم بتوانیم با راهکارهایی آنرا تملک و حفظ نماییم.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، «کنیسه یهودیان» در کوچه جراحان خیابان باباطاهر شهر همدان قرار دارد و متعلق به دوره قاجار است، این بنا در ۱۶ بهمن ماه سال ۸۹ به لیست آثار ملی ایران اضافه شده و الان در وضعیت خوبی به سر نمی برد.

منبع: