رئیس مركز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران اظهار داشت: طرح ملی ایران مرز پرگهر هر ساله ویژه دانشگاهیان و نخبگان دانشگاهی سراسر كشور بمنظور آشنایی آنها با مواریث فرهنگی، تمدنی و طبیعی، پروژه های ملی و توانمندی های صنعتی، اقتصادی، علمی- آموزشی و زیربنایی كشور انجام می شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، رحیم یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران و رئیس طرح ملی «ایران، مرز پر گهر»گفت: طرح ملی ایران مرز پرگهر با هدف تقویت روحیه خودباوری و تحقق شعار «ما می توانیم» هر ساله ویژه دانشگاهیان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور بمنظور آشنایی آنها با مواریث فرهنگی، تمدنی و طبیعی، پروژه های ملی و توانمندی های صنعتی، اقتصادی، علمی- آموزشی و زیربنایی کشور انجام می شود.
یعقوب زاده افزود: این طرح از سال 1384 تا آخر سال تحصیلی 1398 طی پانزده دوره در سراسر کشور برگزار شده است و اردوهای شانزدهمین دوره به سبب شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و مصوبات کمیتة گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا در خصوص محدودیت اجرای اردوهای دانشجویی، برگزار نخواهد شد و نظر به اهمیت تداوم طرح از سویی و حفظ سلامتی دانشجویان و رعایت مقررات جاری کشور از سویی دیگر، مقرر شد تا «تولید محتوا» محور اصلی اجرای این دوره از طرح در اَشکال فیلم، تصویر و مکتوب باشد که طی آن دانشگاهیان با مقاصدی که اردوهای ایران مرز پرگهر در آن برگزار می شد، شامل مواریث تاریخی و طبیعی و دستاوردهای فناورانه کشور آشنا گردند.
وی تولید محتوای فاخر برای آشنایی دانشگاهیان با آثار و مواریث فرهنگی و طبیعی و نیز پروژه های صنعتی و فناورانه سراسرکشور در امتداد افزایش خودآگاهی، خودباوری ملی و شناخت و صیانت از میراث طبیعی را از اهداف اصلی طرح برشمرد.
رئیس طرح اضافه کرد: اردوهای “ایران مرز پرگهر” که به همت همکاران جهادگر در جهاددانشگاهی و مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران پانزدهمین دوره خودرا پشت سر گذاشته است، از طرح های فرهنگی برجسته ای است که مورداستقبال خوب دانشجویان قرار گرفته است و در این دوره از طرح نیز 30 واحد جهاددانشگاهی مشارکت خواهند داشت.
در ادامه زینب یوسفی دبیر طرح با اشاره به جزئیات آن اظهار داشت: تا حالا در طراحی و اجرای “اردوهای ایران مرز پرگهر” تلاش می شده است تا با ارائه مدلی مناسب از بازدید علمی و متناسب با رشته های تحصیلی، دانشجویان از مقاصد طبیعی، بناهای فرهنگی و تاریخی و پروژه های صنعتی بازدید نمایند تا شناختی به صورت رودررو و بی واسطه با ابعاد مختلف سرزمینی ایران شکل گیرد اما باتوجه به شرایط حاکم در این دوره و شیوع بیماری کرونا و محدودیت در اجرای اردوهای دانشجویی مقرر شد طرح مذکور با سه رویکرد معرفی اماکن و مجموعه های علمی، صنعتی و فناورانه، مقاصد گردشگری فرهنگی و مقاصد طبیعت گردی برگزار می شود.
ایشان سپس توضیحات اجمالی اظهار داشت: تلاش بر این خواهد بود تا با لیست برداری، تصویربرداری و مستندکردن بر اساس نظامی مشخص که برای‏ تولید محتوای موضوعات فرهنگی و صنعتی کاربرد دارد، تصاویر و داده هایی از مقاصد موردبازدید طرح “ایران مرز پرگهر” فراهم آید تا نهایتاً به صورت کتاب نفیس ایران مرز پرگهر چاپ شود و در اختیار علاقه مندان و فعالان قرار گیرد.
یوسفی افزود در تولید محتوای طرح تلاش شده است مقاصدی که در سطح ملی و استانی خاصیت های متمایزی همچون کارآفرینی، اشتغالزایی بالا، کیفیت تولید و نیز صادرکنندگان نمونه ملی در سطح خاورمیانه و فراملی انتخاب و معرفی شوند.
او در آخر با ابراز امیدواری از طرح اظهار داشت: امیدواریم تداوم در اجرای با کیفیت طرح زمینه ساز اتفاقات خوب آینده باشد که ضمن آشنایی دانشجویان با هویت های اصیل در مقابل هویت های کاذب و گاه مخرب، اعتماد به نفس آنها را برای ساختن ایران امروز بر پایه‌ی دستاوردهای ایران روز گذشته به وجود می آورد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(ISTTA)، دبیر طرح در آخر اظهار داشت: زمان اجرای طرح نیمه دوم سال 1399 می باشد و به صورت معمول اختتامیه آن در اسفندماه برگزار می شود که طی آن از واحدهای برگزیده، دستگاه های برتر همکار و دانشجویان نمونه شرکت کننده تقدیر می گردد. علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال تلگرامی مرکز به آدرس @ISTTA و اینستاگرام به آدرس ISTTA.IR مراجعه نمایند.

دسته‌ها: توریسم